Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caza_científica_de_ballenas Busigny Caballada_de_Atienza Bap_larrea_(cm_25) Bahía_de_Hangzhou Capítulos_de_Shonen_Ninja_Kaze_no_Fujimaru Batalla_de_épila_(1348) Blackburnium_angulicorne_angulicorne Central_térmica_Besós-Gas_Natural Bidonì Bolas_matzah Bănel_nicolită Cardíacos Caida_de_Doriath Batalla_de_Pozoblanco Chaetura_spinicaudus Bang_tango Biblioteca_pública_del_estado_(cordoba) Batalla_de_las_Lágrimas_Innumerables Ceratoides_lanata Cayasta Bouchard_de_Avesnes Brook_Highland Cantón_de_Port-sur-Saone Carl_Abt Callicebus_hoffmannsi Beisuzhok_Vtoroi Batalla_de_Víðines Cartagena Cañadas_de_Cañepla Biaora Canton_de_Vermand Borneo_del_Norte Caserío_Etxeaundi Cartalon_(diplomático) Britt_Synnøve_Johansen Caffrowithius_bergeri Chamaedorea_weberbaueri Carlos_Sainz Burbure Bgt_iris_t Base_de_la_Fuerza_Aérea_Malmstrom Champignon_de_París BYC_Football_Club Cantón_de_Combeaufontaine Batalla_de_Arras_(1940) Año_259 Carta_de_Tawagalawa Brusimpiano Bateria Carla_Renata Bluff_(nueva_zelanda) Calocheiridius_elegans Beacon Bajo_Aragon_Caspe

html map