Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eca_de_Queiroz Dina_Burlando Cynoglossus_trulla Cuadro_electrico Cuerva Destilacion_primaria Copa_del_Generalísimo_de_futbol_1969 Edad_heroica_de_la_exploración_de_la_Antártida Determinantes_articulos Amblyomma_americanum David_Cox_(estadistico) Diagonal_continental Cordillera_de_las_cascadas Diatkovo Ecozona_afrotropical Alianza_por_burgos Cordillera_blanca Cristián_VIII_de_Dinamarca Dáctilo_(mitologia) Cuestion_de_fe Cowboy_Bepop Alexey_Tolstoy_(crater) DJ_Makala Dantxarinea Dia_de_la_Region_de_Murcia Amurar Copia_de_seguridad_y_recuperación Ducado_Sajonia-Eisenach Dona_Tomasa_con_fruición_va_y_alquila_su_mansión Deserpidina Distrito_de_Nagaur Divisor_(aritmetica) Cronología_de_la_colonizacion_de_América_del_Norte_(1600_1699) Copa_Mundial_de_Futbol_Sub_20_de_1999 Convenio_Anglo_Ruso Dinocheirus_partitus Dollard-des-Ormeaux Cultura_de_Saint_Lucia Dihidroxilacion_asimétrica_de_Sharpless Dale_aborigen David_Meca_Medina Corcubión Amburayan Distrito_Norte_(Granada) Duba Alyssum_jordanii Diócesis_de_Ancusa Amaranthus_polystachyus Célula_de_Langerhans Discourella_woelkei Daria_Dmitrieva Diptico_de_Melun Distrito_de_Jawor Economia_y_Gran_Depresion_en_Checoslovaquia Corgemont

html map