Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daniel_García_Gutiérrez Copa_Africana_de_Clubes_Campeones_1965 Amon_Lanc Dipsas_gracilis Culebrillas_ciegas Determinante_(gramatica) Cylindropuntia_exaltata Derby_Center_(Vermont) Cuarta_division_chilena Degustacion_gastronomica América_Latina_Logística Diego_Rodríguez_Cano Desdoblamiento_(finanzas) Copa_Intercontinental_2000 Corazon_Inmaculado_de_Maria Alejandro_Goic Damir_Miranda Alejandro_Jiménez_(narcotraficante) Dactylispa_superspinosa Côte_des-Neiges-Notre-Dame-de-Grâce Diócesis_de_Girardot Ducado_de_Alta_y_Baja_Silesia Corriente_de_Noether Dutch_Mantel David_P_Ausubel Economía_de_Andalucía Cuestión_de_España Amur-2010_Blagoveshchensk Cristo_como_Varón_de_dolores Alta_Extremadura Alemania_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2010 División_territorial_de_Moldavia Crataegus_laevigata_subsp_carnoviensis An-26 Debbie_Gibson Didone_abbandonata_(Majo) Disturbios_de_Brixton_(1985) Echinopsis_yuquina Crataegus_bushii Ana_María_Acin David_Ibolya D._M. Donuea Amor_Amor Diadés Alnus_rubra_var_pinnatisecta Amor_sin_rodeos American_Basketball_Association_(siglo_XXI) Aloe_subulata Desierto_de_Lop Departamento_de_La_Laja Dunland David_Pinkas Don_Jimeno Doctor_Mortis

html map