Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nervus_ischiadicus Phantom_of_the_Opera_(película) Nyirbátor Por_amor_a_vos Musica_cinematografica Pablo_Mendez Parapholis Pleito_de_los_Nueve_Valles Niederl. Pato_pico_cuchara Nacionalismo_espanol Nicolás_del_Campo_marques_de_Loreto Parlamento_húngaro Nuestra_Arquitectura Planificacion_economica Nordur_Þingeyjarsýsla Obispado_de_Calahorra_y_La_Calzada-Logroño Oblast_de_Cheliabinsk Número_cuantico_principal Ophrys_fuciflora_ssp._exaltata Neoptólemo_I_de_Epiro Poligloto Nueve_barones_de_la_fama Pasteurizada Norman_Jewison Nicolás_Vélez Nuno_Beltran_de_Guzman Parigné_sur_Braye Pablo_Abril_de_Vivero Nación_Española Pornografia_dura Partido_Comunista_de_Aragon-Partido_Comunista Pizarra_blanca Nuestra_Señora_del_Carmen_(1812) Parque_nacional_Costa_Occidental_de_Isla_Mujeres,_Punta_Cancún_y_Punta_Nizuc Platonia_esculenta Peninsula_Sinai Nicolich Phyllomedusa_baltea Plethodontohyla_coudreaui Pilar_del_Castillo_Vera Plantas_invasoras_en_Cuba Nasua_narica Oscar_1986 Nerushai Portillo_de_Gilimon Pasaje_comercial_El_Parian Ossa_metatarsi ORK Plus_(banda) Phineas_y_Ferb:_Cruzando_la_Segunda_Dimensión Oruguero_de_las_Tanimbar Placa_computadora NGC_663 Namig_Abdullayev

html map