Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Imparcial Musarañas_elefantes Municipio_de_Union_(condado_de_Clermont,_Ohio) Iglesia_de_Santa_María_de_la_Mayor_de_la_Asuncion_(Estepa) Rogelio_Garcia Igor_Klinki Glaphyrus_oxypterus Román_Hernández Universidad_de_Salamanca Función_multiplicativa Río_Kuban Municipio_de_Lafayette_(condado_de_Floyd,_Indiana) Gnatholebias_hoignei Tuberaria_glomerata Gladio_(desambiguacion) Fudbalski_klub_Cementarnica_55 Republica_Socialista_Sovietica_Federativa_de_Transcaucasia Roquelaure_Saint-Aubin Rois,_Rois Girobirrotonda_pentagonal_elongada Urs_roja Río_olimar_chico Tumba_de_Al_Nasir_Salāh_ad_Din_Yusuf_ibn_Ayub René_Lesson Inga_(etnia) Ubuntu_Netbook_Edition Universitario_De_Deportes Municipio_de_Southwest_(condado_de_Warren,_Pensilvania) Rosello_(Italia) Tsu_(Mie) Ruan_Roelofse Giley River_Boca Insignia_de_Asalto_de_Infantería Un,_dos,_tres,_al_escondite_inglés_(pelicula) Un_Juego_de_Ti G._P._de_Fourmies Río_Villegas Galium_trifidum_var._europaeum Municipio_de_Round_Prairie Fritz_Kranzlin Futbolistas_Chilenos_en_el_Extranjero Iglesia_de_San_Juan_Evangelista Ricardo_Garcia_Pico In_A_Silent_Way Una_extensión_justa Garikoitz_Bravo Inocente_Hervas_y_Buendía Garcia_Galíndez Illiushyn_Il-22_(Tipo_10) François_Forton Ruperto_Long Iglesia_de_Santa_Maria_de_la_Encarnacion Iglesia_catolica_palmaria Río_Duqueco

html map