Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Desviacion_tipica Denominación_de_Origen_Rías_Baixas Corriente_marítima Cote_des-Neiges–Notre-Dame-de-Grace Courthiézy Diego_Lopez_II_de_Haro Diócesis_en_los_Estados_Unidos Derechos_fundamentales Cyphophoenix_fulcitus Doctor_Caparrós Dempster_(línea_Púrpura) Cross_Roads_(Texas) Alvor Das_Paradies_und_die_Peri Cuencas_de_colombia Dínamo_de_Moscu Distrito_electoral_de_Cody_(condado_de_Cherry,_Nebraska) Aliyá_desde_la_Unión_Soviética_en_los_años_'70 Dance_Dance_Revolution_Mario_Mix Dala7 Cossé_le_Vivien Distrito_de_Liptovský_Mikulaš American_Idiot Ebenezer_Scrooge Cyber Cryptocephalus_downiei David_Bustamante_Hoyos Eanna Cuclillo_solitario Convento_de_San_Francisco_de_Paula_(Valencia) Diário_da_República Alemania_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Distrito_de_Ihuari Allies_of_World_War_II Cozuelos_de_Fuentidueña_(Segovia) Alianza_Socialista_de_Andalucia Distrito_de_Amuru Alvah_Cecil_Bessie Dichondra_microcalyx Copa_ASOBAL ENAER_T-35 Corte_do_Pinto David_Guardia Alimentacion_en_el_Antiguo_Egipto Distrito_de_Liptovsky_Mikuláš Ducado_de_la_Conquista Edificio_Olympo Demografia_de_San_Cristobal_y_Nevis Ecole_Spéciale_Militaire_de_Saint_Cyr Damon Alice_Baskerville Corona_del_Estado_imperial Corydoras_atropersonatus Copa_Revancha_2007 Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2034

html map