Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Jándula_(Jaén) Riviere_(Indre_y_Loira) Trichochrysea_chejudoana Turbessel Universidad_de_Tecnologia_de_Darmstadt Galaxia_Silverado Ringendorf Gaston_Monzon Trois-Rivieres,_Canada Gabriel_Vasquez Municipio_de_Goose_Creek_(condado_de_Piatt,_Illinois) Reservoir_(Metro_de_Boston) Rensselaer_Falls_(Nueva_York) Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Candelaria_(San_Jeronimo) Iniéstola_(Guadalajara) Truth:_Live_In_St_Petersburg Reinares S5G Universos_paralelos Gaoligongshania Gibeon Girls_Club Rodrigo_Palacio Trump_International_Hotel_and_Tower Gerard_Ter_Borch Gerda_Cronie Rio_Dzhida Revista_Anteojito Rhynchoryza_subulata SFP_(desambiguación) Robert_Monkhouse Reseda_media Rio_Nágima Unión_Republicana_(Espana,_1903) Ugaki_Matome G36KE Musculo_supraespinoso Freya_von_moltke República_Federativa_de_Brasil Rio_Trevelez Ruta_Nacional_89 Municipio_de_Seely_(condado_de_Faribault,_Minnesota) Roger_Rabbit Río_Ogre Gardenia-Helsinki Río_Cifuentes Tren_del_Plazaola Garnet_Wolseley Rustü_Recber Geografía_rural_de_España Revolución_de_Hungria_de_1848 Gastronomia_de_Málaga Tribunal_Supremo_de_Monaco Trusting_Beatrice Municipio_de_Campbell_(condado_de_Polk,_Misuri)

html map