Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nuestra_Señora_del_Prado_(Talavera_de_la_Reina) Obsolescencia Piper_PA_24_Comanche Operacion_ja-já Playa_de_los_Bikinis Parque_Nacional_Franklin-Gordon_Wild_Rivers Parroquia_Guayzimi Pistia_aegyptiaca Ornithopterus Nectalisma Parque-Jardín_Botánico_y_la_Carballeira_de_Caldas_de_Reis Nigritella_suaveolens Phi Nemognatha_subcincta Nelson_Akwari Olegar_Fedoro Pasaje_Gutiérrez_(Valladolid) Perro_de_Pastor_Mallorquin Nikolai_Yezhov Pablo_Granoche Plaza_mayor_de_valderas Octano_(desambiguación) Observatorio_purpura_de_la_montana Palacio_Castillo_de_Alacuas Neurobiologia Peugeot_207_S2000 Operación_Veritable Nueva_era_(álbum_de_Amistades_Peligrosas) Nicolás_Bertocchi Pelvis_renalis Peloton_3 Oscar_Vicente_Grau Myiagra_inquieta Parque_Nacional_Volcán_Rincon_de_la_Vieja Phaedon_menthae Poder_nacional Nigua Oropeso Phloeomys Parque_Zoológico_de_El_Salvador Pandanus_rhizophorensis Orestes_Araújo Petit-Palais Olmo_del_Caucaso Palmera_(grupo_musical) Plaza_del_Coso_(Peñafiel) Patrick_Ouchène Nicolau_Oliver Pauline_García_Viardot Pio_XIII,_Lucien_Pulvermacher_(antipapa) Passiflora_horsfieldii_var._elbertiana Parque_Tecnologico_TecnoBahía Nicasio_de_Reims Politica_de_los_Emiratos_Árabes_Unidos Nathan_Kress

html map