Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Corydoras_seussi Cours_de_linguistique_générale Dmitri_Abakumov Aleve Daisy_O'Brian_McLaren Desalinizador Dixie_(cancion) CycloMedia Almont_(Dakota_del_Norte) Di_Matteo Dinámica_del_punto_material Copa_del_Pacífico_1971 Alyssum_alpestre_var._saxicola Don't_Cry_(cancion_de_Asia) Dommartin-Lettrée David_Deutsch Côte_des_Neiges_Notre_Dame_de-Grâce Día_de_la_Ingeniería_Argentina ES_S Daniel_O’Mahony De_Lima_v._Bidwell Distrito_de_Huayo Algoritmo_de_búsqueda_de_raices Daniella_van_graas Ediciones_Cliper Cuzco_prehispanico Dendrotriton_sanctibarbarus Diputación_Provincial_de_Barcelona Dinastia_de_los_Trastamara Coupé Deadsoul_Tribe Economia_malagueña Delfina_de_la_Cruz_Zanartu Cucharillas Edición_(publicaciones) Alfredo_Orellana_Moyao Edicion_Especial_Gira_98 Division_(Matematicas) DINACOS Allogromiidae DHB-Pokal Convento_de_San_Basilio_(Sevilla) Crataegus_pinnatifida_var._typica Demoware Alfaneca American_Idiot_(musical) Alto_de_Benimaquia Dan_Luther_Pippin Allies_of_World_War_II Alianza_Gana_Peru Eddy_la_Sombra Derecho_internacional_de_derechos_humanos Dobsonia_exoleta Alfonso_de_Castro Alveolitis_alergica_extrinseca

html map