Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Valencia_(provincia) Ville_Laihiala Alberto_Berguer_Sandez Vaughn_Walker Colibri_sombrio Al-Qahira Chateau-Thebaud Validación_xml Adolfo_Fernandez_Moreda Clásico_de_Sarajevo Chicoria_dulce Club_Náutico_Puerto_Blanco Comédie-Française Abu_baker_al_kirbi Zoubeir_Baya Comic_belga Wattenscheid_09 Concierto_para_piano_en_sol_(Ravel) Clasificacion_de_CONCACAF_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1994 Condes_de_Salinas Vizconde_Cunningham_de_Hyndhope Club_Atletico_Liniers_de_Bahía_Blanca Colegio_Comunitario_de_Houston Christian_Eduard_Langethal Claudia_de_Francia_reina_de_Francia Villenova_(Nueva_York) Veszprém_Kézilabda_Club Vasallos_libres Xestaea_lisianthoides Citrullus_colocynthis_var_insipidus Chi_Carinae Y_donde_esta_el_piloto Comarcas_de_Murcia Xenochalepus_venezuelensis Yūichi_Iguchi Ciencia_(serie_filatélica) Comité_Olimpico_Argentino Constitución_de_la_Nación_Argentina Cipriano_Cameron AS_Indenie_d'Abengourou Club_Deportivo_Pacífico_F._C. Abazón Vídeo_musical Châteauneuf_de-Gadagne Cofradia_de_la_Agonia_de_Nuestro_Senor_(Leon) Agostino_Veneziano Airspeed_AS-57_Ambassador Venas_cavas Actitud_Maria_Marta_(álbum) Zhug Controversia_sobre_el_estatus_del_istmo_de_Gibraltar Alcaldesa_pedanea Vizconde_de_Taunay Colección_20_20_Los_Tres_Tristes_Tigres_y_Marlene Yoshida_Tetsurō

html map