Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rangiku_Matsumoto Macintosh_Centris_610 Puerto_Rico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Provincia_de_Ocros Maria_Schell Gonipterus_scutellatus Mateo_Garcia_de_Zuñiga Ramón_I_de_Ribagorza-Pallás Gravity_(álbum_de_Westlife) Produccion_biológica_de_hidrógeno Razon_Pública Marqués_de_Molins_(canonero_torpedero) Marco_Emilio_Lepido_(siglo_II_a_C.) Ratomir_Dujkovic Melvin_Brown_Casados RebeldeMule Marques_de_Davila Potestad_organizatoria Luis_XIV Protorenacimiento Los_cabos_de_pravia Miguel_Bosé_Con_tu_nombre_de_beso Miknasa Luis_Mayol_Bouchon Mezos Mercedes_Belzu_de_Dorado Microscopio_de_iones_en_campo Govenia_superba Loricíferos Gran_Cruz_de_San_Fernando Marquesado_de_Misa Maria_José_Martinez_(actriz) Malvavisco_rizado Malaita-San_Cristóbal Luisa_Fernanda_de_Borbon Graduación_de_dificultad Manchester_(condado_de_Washtenaw,_Míchigan) Goodman_&_Gillman Real_Club_Náutico_de_Valencia Premio_Milere Provincia_Central_(Sri_Lanka) Mandy Lotus_Mark_II Lugar_geometrico Mezquita_de_la_M-30 Graciano_Garcia Matilde_Vernet_y_Sáez Marc-la-Tour Presa_y_pantano_de_Chanza Goose_Prairie_(Washington) Lucha_a_Dos_de_Tres_Caídas Puerta_Cinegia Gobierno_de_Chocó Lowell_(Arkansas) Reforma_universitaria_(Bolivia)

html map