Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juegos_Paralimpicos_de_Tokio_1964 Kosuke_Kitajima Jorge_Arancibia_Reyes Judas_Tadeo_Fernández_de_Miranda_y_Villacís Las_Sombras_Viven Johann_Nicolaus_Bach_(1653_1682) Jose_Isidoro_Gomez_Torres Javier_Cervera Inéditos Internacionalista Kebab_van José_Miguel_Villouta Lezíria_do_Tejo_(subregión) Jardin_Botanico_Subtropical_de_Aoshima La_Calera_(Cordoba) Jose_Luis_Lopez_Sánchez-Toda Jardín_botánico_de_Cooktown José_Antonio_Escudero_López Jose_de_Alos_y_Bru Jacinta_Pichimauida_(personaje) José_Carranza José_Lino_Vaamonde La_Pala Lisis_(dialogo) Krainzia_guelzowiana Leonor_de_la_vega June_Anderson Jajeperra-Senusert Javier_López_Rodríguez Langmuir Julio_Llamazares La_Familia_(Costa_Rica) José_Luis_Villar_Palasí Lansdale_(Pensilvania) Jaff_Raji Jardín_de_Iris_conmemorativo_de_Frank_Presby Investigacion_accion Juan_Luis_Pacheco_de_Céspedes José-Manuel_García-Díe_y_Miralles_de_Imperial Isla_de_San_Andres Juanma_López Libros_de_privilegios Juego_de_lágrimas José_Fors_Forseps_5 Isla_de_Kish Jack_Parsons La_Rivière-Enverse Joaquin_de_Mendizabal_y_Tamborrel Julia_Stimson_Thorne Intitulación José_Evaristo_Carriegos_Godoy Lenguas_del_bajo_Mamberamo José_Subirats_Pinana Irracionalidad_en_los_Automóviles Le_Grand_Lucé

html map