Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ariel_(pelicula) Hipótesis_glucostática Aneth_(Utah) Halil_Altıntop Associaçao_Gaita_de_fole Mucolíticos Humblus Génesis_Carmona Monasterio_de_San_Juan_de_Corias Hyophorbeae Hombre_Radioactivo_(Marvel) Hierba_jabonera Aribe Hitta.se Anomalochromis Haydeé_Cáceres Arco_Universidad_de_Concepcion Hans_Kundt Antoni_Tugores_Manresa AstraZeneca Atauta Motín_del_Pendón_Verde Anfipatica Helcaracse Augusto_dos_Anjos HD_1546 Areas_metropolitanas_de_la_Unión_Europea Mina_de_Neves_Corvo Mitra_(dios_rigvédico) Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayrá,_Itatin,_Paraná,_Tapé,_Uruguay_y_de_los_guaycurúes Atmos Anna_maria_perez_de_tagle Anthony_Nesty Herbier_de_la_France Arashi_Kishu Herramientas_hidráulicas_de_rescate Hemicyclaspis Monduver Hologymnosus_doliatus Gurua Hisonotus_maculipinnis Apocalipsis:_la_Segunda_Guerra_Mundial Hombre_de_Flores Mirra_(mitologia) Azat_le-Ris Aukera_Guztiak Muero_Por_Amarte Anacyclus_candollei Modé_Ani Antiarrugas Hanguana_malayana_var._anthelminthica Argentinos_por_una_República_de_Iguales Anna_Sophia_Robb Apostrofo Augusto_boal

html map