Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

C_M_Kornbluth Barrena_invertida Bulerías_(musica) Batalla_de_sahagún_(1808) Cascada_Atmosférica_Extensa Calliostoma_blacki Carta_de_aalborg Bengala_(desambiguacion) Bundesliga_(Austria) Blenod_lès_Toul Best_Shots_(album) CEM_Air Blake_Griffin Años_40_a._C. Bolas_chinas Body_Shot Božo_Vodušek Balenziana Berlín_Alemania Cedro_(Cayey) Bercimuel_(Segovia) Boris_Berezovsky_(empresario) Búfalos_de_agua Ballplay_(Alabama) Carlos_Rovirosa_(Tulipan) Año_1857 Beloit,_Kansas Base_Aerea_El_Bosque Begonia_leathermaniae Baron_sur-odon Bible_des_Peuples Carl_von_Reichenbach Bengt_samuelsson Carlos_Julio_Gonzalez Centro_Regional_de_Educación_Saturio_Ríos Baliosus_holtzi Bodas_de_Sangre Carcinogénesis Bilingüismo_en_Canadá Casti-Wergenstein Banco_de_Cataluña Calle_Kosciuszko_(línea_Jamaica) Bodianus_speciosus Brachypodium_tenellum Cambdrige_United Caraba Carlos_Schwabe Años_1830_a._C. Carrera_Carabobo Bachelor's_degree Central_Aroostook_(Maine) Bahía_de_Benín Brazil's_Next_Top_Model_(temporada_2) Brest_(bielorrusia) Baron_de_Cavendish

html map