Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aerio Xīn_qī_longzhu_Shenlóng_de_chuanshuō Valle_de_la_Luna_(Bolivia) Warreella_cyanea Clasificación_de_Conmebol_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1990 Výselki Víktor_Savelievich_Onopko Yael_Naim Verbeekininae Confederación_Sudamericana_de_Futsal Waltherhornia_speculifera Vidas_furtivas Clavel_de_monte Veronique_Becker Comicios_Centuriados Cinqueterre Velódromo_Olimpico_Agustín_Melgar Zorzal_sabiá Cimpor Aiman_al_Zawahirí Chumberilla_de_lobo Zarafa Villarejo_de_Fuentes Cirsium_inclinatum Varennes_les-Macon Známensk_(Astracán) Cocina_australiana Vieillardorchis XI_Region_Aysen_del_General_Carlos_Ibáñez_del_Campo City_of_Westminster Ciudad_de_Móstoles_FS Clint_Barton Velocidad_coordenada_de_la_luz Clasificación_de_las_oraciones Vacío_(astronomía) Coccothrinax_jucunda_var._marquesensis Conjetura_de_Serre W._Richard_Hildreth Villeparisis Valmeinier Visnuista_bengali Yuko_Ogura Villamejil_(Leon) Condado_de_Crisp_(Georgia) A_northern_soul Construction_Project_Information_Committee Chavez_Diáz_De_Leon,_Miguel_Angel Acceso_secuencial Zizur_Mayor_Zizur_Nagusia ASIO Vancouver_Washington Vesicula_seminal Cine_de_Turquía Viso_del_Marques Club_littéraire_et_scientifique_des_pays_latins

html map