Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dracaena_utilis Daniel_Jones Cuadrilla_de_Campezo-Montana_Alavesa Digimon David_Hunter_Hubel Cuarto_par Corny_Macheroménil Crisoelefantino Anabella_Drummond Ecuación_de_Hamilton-Jacobi-Bellman E.T.S. Dave_Gahan East_Wenatchee_Bench_(Washington) Dryand. Draba_fladnizensis_var_heterotricha Alejandro_José_Hernández_Hernández E232 Cordoba_(ciudad_México) Demolition_(album_de_Ryan_Adams) Desastre_del_barranco_del_lobo Alexander_Roslin Allomycterus_pilatus Copa_del_Rey_de_Balonmano_2008 Diccionario_Secreto Don_Eliason Corporación_Wong Alejandro_Conde_(cantante) Division_Central_(NBA) Crosman_C11 Cumbres_borrascosas_(desambiguación) Dinastía_Benimerine Cophixalus_aenigma Drymodes_superciliaris All_Star_Game_de_la_NBA_2004 Dusty_Rhodes Cyperus_stellatus Cámara_de_Representantes_de_Uruguay_Legislatura_XLIIa_(1985_1990) Ampezzo_(comuna) Disco_de_gramófono Der_Lindberghflug America,_America_(desambiguacion) Dicladispa_kivuensis Amaury_Nolasco Alright! Deltoides Aleta_de_rana Alta_Velocidad_Española Dark_electro Corporacion_Venezolana_de_Petroleo Diego_Fernandez_de_Cordoba Ambitus Cosmos_319 Distrito_de_Bambas_(Corongo) Créditos_de_cierre EMB_314_Super_Tucano

html map