Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pitón_de_la_india My_Darling_Clementine My_Super_Sweet_16 Organizaciones_políticas Noel_Fredéric_Armand_André_de_Lafresnaye OMZ P-2_Neptune Nefronoptisis Petersburg Natalio_Roldán Payzac Oserian_F.C. Petazetas Podocopa Polvo_Asiatico Ogame Ouroux-sur-Saône National_Test_Pilot_School Norwood_Court_(Misuri) Paul_Misraki Pagafantas Parachicos Panassac Ononis_spinosa_subsp_procurrens Nestor_Pitana Physoplexis_comosa Nuevo_Aeropuerto_Internacional_de_Islamabad Naguabo_(Naguabo,_Puerto_Rico) Poterium_dictyocarpum_var_glaucescens Petrivka_(Raion_de_Tarutyne) Pandora_Heart Pityphyllum Physalis_pubescens Parametric_stereo Nīca Mycetophagus_bifasciatus Ping_Pong Penon_de_Zaframagon Neuville_en-Verdunois Partido_de_la_Coalicion_Nacional_(Finlandia) Pilinophytum_capitatum Pilocarpaceae N_Bernard Partido_Conservador_de_Espana Peter_Bernard_Luccin Myrianthus Polaincourt-et-Clairefontaine Noruego,_práctica_sexual Nepvant Nicolás_Owen Plaza_de_la_Ciudadania Partido_del_Crédito_Social_de_las_Islas_Salomon Pension_de_alimentos Ouka_Leele Potencial_de_Reposo

html map