Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_brandeburgueses_en_Bohemia Marduk-zakir-shumi_I Mattin_Auzqui Gobierno_Provisional_de_la_Region_Septentrional Raza_Jaffrey Queso_de_servilleta Michael_Collins_(lider_irlandes) Maria_Isabel_de_Habsburgo-Lorena_(1743-1808) Registro_linguístico Me_210 Reginald_Carey_Harrison Quirpa_de_tres_mujeres Prétot_Vicquemare MV_New_Flame Medallero_de_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1952 RN_40 Primates Puerto_de_la_caleta Racing_Paris_Basket Raillencourt_Sainte_Olle Gregorio_Vélez Luís_Antonio_Flores_y_Pereyra Mario_Anguiano Liz_Pichon Primera_batalla_de_ypres Miguel_N_Lira Primer_ministro_de_san_vicente_y_las_granadinas Léninski Megalomania_(álbum) Goncalo_(Guarda) Miguel_Sebastian Gold_Point_(Nevada) Maria_Teresa_Méndez_Mayo Masters_de_Montecarlo_1978 GoldenEye:_El_Regreso_del_007 Primer_ministro_de_Rumanía Presa_y_embalse_de_Requejada Micraira Los_colimbas_al_ataque Liutprando Masacre_de_damour Master_and_Comander._La_costa_mas_lejana_del_mundo Rapuntium_siphiliticum Malaysiocapritermes Green_Lantern Puente_del_Ajolí Maximiliano_de_la_Cruz Provincia_de_Rodríguez_de_Mendoza Golfo_de_Spencer Programas_para_Unix Gran_Premio_de_Malasia_de_2003 Llanten_comun Rapuntium_cardinale María_Josefa_Sancho Lucha_fuerte

html map