Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_d_sala_10 Album_sinfonico A_infos Conde_de_Tolosa Acanthicus_adonis Clemens_Maria_Franz_von_Bonninghausen Chima_Panaca Comines-Warneton West_Memphis XI_Región_de_Aisen_del_General_Carlos_Ibánez_del_Campo_(Chile) Chichipince Aceite_de_pequi Condado_de_Macon_(Carolina_del_Norte) Confederación_democrática_de_kurdistan Conferencia_de_Evian Venas_dorsales_de_la_lengua Watten Al-Mundir_de_Lérida Charles_Mangin Aleatoriedad_espacial_completa Clement_rosset Cilandro_boliviano Westland Ciclón_(Energy_Drink) Circuit_Omloop_Het_Nieuwsblad Adrian_I Aboriella Valle_de_Castro Alcadozo_(Albacete) Vitreorana_oyampiensis Chlorurus_cyanescens Vallecillosaurus Clasificación_de_Conmebol_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1986 Vicente_de_Salvador Conniella Washington_Mystics Colégio_Santo_Antônio Charles_Halbert Vidalia_(revista) Videografía_de_los_Red_Hot_Chili_Peppers Condado_de_Anne_Arundel_(Maryland) Cladostachys_alternifolia Afa_(automoviles) Coliseo_de_la_Cruz Ciclismo_en_los_Juegos_del_Mediterraneo_2005 Adolfo_Linares Compuesto_aromático Condado_de_Mesa Viesca_(laguna) Afroamericano_(Censo_de_los_EE.UU.) Aguiar_(Viana_do_Alentejo) Comisión_(mafia_americana) Wuciou Club_Bamin_Real_Potosi Al-Rayyan_Sports_Club

html map