Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asociación_Internacional_Wagner Anisodera_sheppardi Arterias_renales Arta Miroungini Arroyo_Blanco,_Jatibonico I_Need_You Antonia_Teodora_Eiriz_Vázquez Morazán Huracan_(telenovela) Herba_d'orenetes He_111H-2 Asociacion_Latinoamericana_de_Sociología Mini_Mundo Anders_Jonas_Ångström Gythion HETB Haüyna Mordellistena_pyrenaea Angeleri Antonio_de_literes Horseshoe_Beach Aventura_(Florida) Historia_de_Tunez Mrnjava Heijo-kyō Artificial_intelligence Arashio Hlavani Monedas_de_euro_de_la_República_Checa Arantza_Quiroga Mortadelo_y_Filemon_¡Mision_Triunfo! IBM_Internet_Security_Systems Hijos_de_Witiza Argeş_Piteşti Hexagrama_56 Misterioso_asesinato_en_Manhattan Movimiento_Etnocacerista Astronesthes_psychrolutes Aves_endémicas_de_las_islas_Galápagos House_of_m Monasterio_de_valcavado Mordella_leucaspis_persica Muktika Ataque_a_la_selección_de_fútbol_de_Togo IBM_729 Guy_Debord Axpe_(Busturia) Antoine-Roger_Bolamba Grupos_de_artistas Historia_del_brasil Guerra_civil_de_Guinea-Bissau Howardia_brasiliensis Gunnessia Homogamético

html map