Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_borriol Baldo_prokurica Campeonato_europeo_de_balonmano_masculino_de_2006 Calle_Canal_(línea_de_la_7_Avenida_Broadway) Cannibal_Ferox Bo_carpelan Banovici Barra_inversa Batalla_de_Cañada_de_Los_Naranjos Bolero_son Bignonia_triantha Caldas_de_reyes Cascada_Madakaripura Blatta_reflexa Banco_de_la_republica_de_colombia Campeonato_nacional_de_Santo_Tomé_y_Príncipe BC_Kid Blob_(desambiguación) Candiolo C.Mart. Campeonato_Mundial_de_Biatlón_de_1987 Celtico Cebolla_larga Cena_de_Emaús Canthium_swynnertonii Batman_&_Drácula:_Lluvia_Roja Billy_Taylor Capeliano Cantón_de_Montréjeau Campanula_cephalotes_f._alba Catalina_Federica_de_Wurttemberg Caisse_d'Epargne_Temporada_2008 Candelaria_(desambiguación) CC._OO. Base_Antártica_Esperanza Boiss. Catch Benito_Juarez_(Quintana_Roo) Burning_man_festival Babes_in_Toyland_(película_de_1997) Campanula_hirsuta Carraízo_(Puerto_Rico) Camaron_(pelicula) Brillar_con_luz_propia Bartemius_crouch Canica_Azul Bandera_de_tapia_de_casariego Basílica_del_Sagrado_Corazon_(Paray_le_Monial) BTX_(form_factor) Carlos_Torres_(astronomo) Canal_AluCine Campo_de_Carabobo_(desambiguación) Canton_Eloy_Alfaro Calice_(satelite) Calle_14_(estacion_del_PATH)

html map