Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Feliciano_Centurión Firebird_Foundation Final_Fantasy_Legend El_Pentagrama Escandalo_Bogdanov Emile_Chautard Federación_del_Partido_de_los_Trabajadores_Socialistas Flora_Brasilica Federación_Monáquica_Autonomista El_Último_Escalón_(Película) Eugen_Jochum Esténelo Editatón Elecciones_a_las_Cortes_de_Castilla-La_Mancha_de_1987 Fayet-le-Chateau Educacion_Popular Elecciones_autonómicas_del_País_Vasco_de_2009 Edmond_de_Goncourt En_defensa_de_la_lengua_andaluza El_profeta_Daniel_(Miguel_Ángel) El_cruce_de_villaverde Felix_Lasso Eduardo_Adaro Estero_Copa Elosuchidae Federico_II_de_Hesse_Kassel El_balon_catastrófico Fenómeno_de_Gallavardin Federacion_Espanola_de_Actividades_Subacuaticas Fausto_Vallejo El_Cerrito_(zona_arqueologica) Estadio_El_Gigante_del_Norte Euphorbia_palmeri Forever,_Michael Eumecanthus_francoanus Francois_Leon_Sicard El_último_samurái Escalerillas Flaín_Ectas Fontcuberta Estación_de_València-Joaquín_Sorolla Estación_Dr._Cetrangolo Estación_Sarmiento Estación_de_Vargelas Evergreen_Supertanker Emperor_Jones Estadio_Regional_Calvo_y_Bascuñan Fernando_Pérez_(pianista) Empresas_EMEL Fenwick_Island Fracción_mixta Ermita_de_los_Santos_Juanes_(Albocácer) Estrella_de_Marshal Francesco_María_Del_Monte Forest_Acres_(Carolina_del_Sur)

html map