Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ignacio_Zaragoza_(Municipio) Municipio_Francisco_Linares_Alcantara_(Aragua_Venezuela) Trichocereus_candicans Rodrigo_Ruiz Fundacion_de_Economia_y_Estadística Reinos_de_Sunda Robert_Benchley Una_semana_en_el_motor_de_un_autobús_(album) Fürst_Erzbistum_Salzburg Iglesia_de_la_Asuncion_(Torrecuadrada_de_los_Valles) Municipio_de_Lewis_(condado_de_Nueva_Madrid,_Misuri) U_R_R.P. Frente_por_la_Liberacion_Árabe Museo_Boijmans Iglesia_de_San_Lorenzo_(Ciudad_de_Mexico) True_Crime:_New_York_City Rivadavia_(Santa_Fe) Gale_Anne_Hurd Unidad_de_Cuidados_Intensivos Ikaros_Kallitheas Turbopropulsion Ribes_de_Freser Gerah George_I_Mavrodes Rio_Gose Union_Cívica_(canción) Rhaphiolepis_hiiranensis S_O_S._(canción) Fraude:_México_2006 Rock_Formations Reserva_natural_laguna_de_fuente_de_piedra Rio_Pantepec Río_Chartres Turn_It_on_Again_Best_of_'81_'83 UTF-7 Frederik_Bloemaert Typha Fuerzas_Armadas_Revolucionarias Indoarios Inmigración_guatemalteca_en_Belice Roberto_Gato_Fernández Geografía_de_la_provincia_de_Salamanca Rhamphidia Geografía_del_Archipiélago_de_San_Andrés_Providencia_y_Santa_Catalina Fusulina Inmigracion_brasilena_en_Paraguay Municipio_de_Little_River_(condado_de_Reno,_Kansas) Gianluigi_Chirizzi Tzintzuntzan_(yacimiento_arqueologico) Rocles_(Allier) Unidad_Modelo_(metrorrey) Gastón_Machín Tumbiscatio_de_Ruiz Ruta_Nacional_A003 Rivulinos

html map