Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paulino_Gómez Parker_(película) Nectar_(Alabama) Oppenans Pirellone Nuhualpilli Polifluoruro_de_vinilideno Nakajima_Hikōki_K.K. Paratomapoderus_madinensis Muñeco_porfiado Nanoestructura Podilymbus_gigas Mutriku_Futbol_Taldea Partido_solidario Nierychlewski Myrtastrum Pons_Milvius Márton_Csokás Orejón Pisuena Olyphant_(Pensilvania) Palacio_de_los_Reyes_de_Navarra_(Estella) Periodicos_españoles Pavetta_albanensis Pierre_Puvis_de_Chavannes Palacio_del_Marqués_de_Santa_Cruz_(Oviedo) Polonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1996 Plataforma_de_observación Pedro_Moya_Niño_de_la_Capea Poltrú Oplismenus_colonus Organizacion_Internacional_de_Estandarizacion Pantalica Padus_petraea Personificación Orlando_Vargas_Pizarro Pereza_(banda) Pelicula_instantánea Padrão_dos_Descobrimentos Oleg_Penkovsky Perdonad_si_añoro_el_cielo Parodius_(serie) Nuria_Gomez Pesos_livianos North_Lauderdale_(Florida) Overhate Phyllorkis_chinensis Nivel_energetico Pacto_de_Benegas Nocario Nacho_Suarez Pierre_Colboc Peio_Arreitunandia Pierre_Thuillier_(filosofo) Palilula

html map