Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jesús_Evaristo_Casariego Ivan_Matveyevich_Vinogradov Laniscat Lattre-Saint-Quentin La_Fábrica_(Loja) L_E.L. La_cuyaca_/_Valse Jose_Maria_de_Pereda_Sanchez La_siempre_habana Jaume_Vergós_I Jean_François Leptapoderus_submaculatus Leonidas_Barletta Laguneros Las_aventuras_del_Príncipe_Achmed Lago_Chilwa Isla_de_los_feacios La_Mortera_(Tineo) Le_Canard_enchaine Lake_County_California La_Perichole Jefatura_de_gabinete_de_ministros Lagos_(Sudán_del_Sur) Jamon_del_pais Juan_Antonio_Martinez_Camino Juan_Francisco_Sáenz-Vázquez_de_Quintanilla_y_Sendín_de_Sotomayor Las_Peñas_(Guayaquil) Ken_dam_ma José_Luis_Romero Jean_Baptiste-Simeon_Chardin Ley_de_Espana Kornet Jorge_Zambrana La_Ley_y_el_Orden:_Unidad_de_Víctimas_Especiales José_de_Cárdenas_Uriarte Linfoma_no-Hodgkins Jose_Luis_Gomez_García JV_44 Jorge_Claro_Mimica Iris_aegyptia Jose_Angel_Gomez_Marchante Juicio_sumario_(Chile) Licq-Atherey Jardin_Botanico_del_Palacio_Monteiro-Mor_Lumiar Joaquin_Agrasot_Juan La_feria_de_San_Bartolome_(obra_de_teatro) Libro_de_Helaman Jose_Manuel_González_Fernández_Valles José_Maria_López La_segunda_vida_de_Bree_Tanner Islas_de_los_Santos Isla_San_Lorenzo_(Alaska) Liga_de_irlanda_de_waterpolo_masculino Leignes_sur-Fontaine Jesus_Núnez_Fernández

html map