Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Conteo_rapido Alberto_Barrera_Zurita Villanueva_de_Cordoba_(Córdoba) Absu Wespe Columna_salomonica Aeropuerto_de_Varsovia_Chopin Ciudad_(gas) Circo_de_Neron Comercio_en_Nueva_España WP:CAFÉ Abadia_delle_Tre_Fontane Afrofittonia A_Balsa_(Muras) Vanillekipferl William_John_Evans Condor_real Aeropuerto_Internacional_Daniel_Oduber Adina_spathellifera Aguacate Wikipedia_en_valon Wiki_Arma AS_Cavaly Aerodramus_terraereginae Zona_horaria_de_Ekaterimburgo Aeropuerto_Internacional_El_Pucú Albatros_B_II Cicatriz_(grupo_musical) Vickie_Lynn_Hogan Cocodrilianos A_Dfni Vibe_(magazine) Acaste Adriaan_van_Royen Adriaan_Dekkers Chiapas Zonantes_floridanus Vaucourt About_You_Now_(canción_de_Sugababes) Vila_de_sena Conchagüita Albergaria_dos_Doze Adrian_José_Hernandez_Acosta Acidimicrobiaceae Vaca_palmera Aeropuerto_de_Lódź_Władysław_Reymont Château_Olivier Condé_Sainte-Libiaire Venados_del_Merida_FC Wake_me_up_when_September_ends Aeropuerto_Canal_Bajo_Carlos_Hott_Siebert Xipell Acanthopale_laxiflora Complejo_para_Deportes_Acuaticos_y_Velodromo-Patinódromo_Nacional Club_Nautico_Les_Basetes

html map