Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Canton_de_Ribemont Carlos_Biebrich Calle_Córdoba Cabora Baloncesto_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Casupá Brdm-2 Carlos_Sottolichio Big_Brother_(Africa) Ben_Gibbard Bolívar_(Colombia) Catabrosella Celima Batalla_de_quebec Cerdo_(astrología) Brassica_carinatua_var_saharensis Carassius_gibelio Cauroy-lès-Hermonville Bandera_--_-- Cerro_del_Bernal Blanca_María_Visconti Carlos_Max Castillo_Bitchū_Matsuyama Bobo_corbatín Batalla_de_jena_auerstadt CA_31 Ceremonia_de_clausura_de_los_Juegos_Olímpicos_de_Barcelona_1992 Calabaza_Cucurbitaceae Bokmal Carlos_Manuel_II_de_Saboya Capitulos_de_Betty_Atomica Balian_de_ibelin_(desambiguacion) CV-1540 Big_(pelicula) Camino_a_campo_abierto Camara Batalla_de_Gyor Back_For_The_First_Time Bomba_oka Buenos_Aires_2006 Besame Carleton_(Nebraska) Bladen_(Nebraska) Batallón_"Thaelmann" Centro_cultural_y_biblioteca_pública_de_los_EAU Bhander Camogli Canal_Fiesta_Radio Batalla_de_fort_niagara Canton_de_Prats_de-Mollo-la-Preste Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_2009 CAN_2013 Budismo_vajrayāna Bulimulus_achatellinus Catedral_Notre-Dame_de_Estrasburgo

html map