Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Memoria_dinamica Rector_de_la_Universidad_de_Glasgow Regimiento_Reforzado_n.º_7_"Chacabuco" Puma_concolor_greeni Meet_the_Fockers Golpe_de_estado_en_Panama_del_11_de_octubre_de_1968 Lochmaea_nepalica Miguel_Ángel_Mejía_Munera Producto_semielaborado Reacción_bioquimica Regimiento_Reforzado_n_º_2_"Cazadores" Punta_Pora Marcian_Hoff Randle Mateo_Garcia_de_los_Reyes Matilde_F._Gonçalves Manuel_Nunez_(politico) Mac_OS_X_v10.4 Quiniela Gramática_léxico-funcional Gran_Buda_de_Tailandia Marilu_Marini Metro_segundo Línea_Germinal_y_Somática Reformas_de_la_orden_franciscana Miami_Fusion_F.C. Refugios_subterraneos_de_Almería Medionidus_acutissimus Michael_Sweet Region_de_Djizaks Raimundo_Saporta_Namías Mauremont Preponderancia_de_evidencia Mall_of_arabia Premio_Dr_Erich_Salomon Macaca_pagensis Mancomunidad_Polaco-Lituano-Moscovita Provincia_de_Laġmān MAMA_A.C. Marco_Emilio_Lepido_(consul_285_a_C_) Long_Promised_Road Metacantharis_wittmeri MTV_Europe_Music_Awards_2006 Master_of_Orion_II:_Battle_at_Antares Quilhan Greta_Gronholm Real_Cofradía_del_Prendimiento_del_Señor_y_el_Dolor_de_la_Madre_de_Dios Megera Manuel_Ascensio_Padilla Lápida_vadiniense_de_Vado_Nebira Mesorregion_de_Mata_Pernambucana Premio_Ciudad_de_Palma-Llorenc_Villalonga_de_novela Microscopía_de_excitación_de_dos_fotones Mayo_de_1936 Radio_Television_Martí

html map