Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trogon_melanocephalus Robinia_negra Gobernación_de_Al-Suwayda Gerardo_Conde Ryad_Boudebouz Generación_de_los_70 Municipio_Libertador_(Mérida) Rock_on_Honorable_Ones!! François_Dubois Gil_Pedro Gladys_del_pilar Roberto_Cejudo Trinity Ger_(Pirineos_Atlanticos) Imperial_tombé Tsundere Romanogobio_albipinnatus SIGGRAPH Río_Mamore Rothmannia_whitfieldii Río_Santa_Cruz_(desambiguación) Municipio_de_Liberty_(condado_de_Gage,_Nebraska) Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Valdemoro) Ruta_Estatal_de_Nevada_267 Fuel_Fandango Richard_Lerner Tribuna_de_Astronomía_y_Universo Galarhoeus_volgensis Relevos_4_x_100_metros_(atletismo) Iheringichthys_megalops Geordie Tsuru_Shima Murad_V Trust Municipio_de_Santiago_(Nuevo_León) Municipio_de_Hanna_(condado_de_Henry,_Illinois) Municipio_de_Grant_(condado_de_Linn,_Iowa) Glaciar_Pío_XI SVT_40 Trilok_Gurtu Tunel_de_Hvalfjordur Girls_just_want_to_have_sums Urocoliinae GR_7 Tripitaka_(escritura) Rio_Caplina Inercia_termica Frente_de_las_Montañas_Nafusa Richard_J_Gatling Ignacio_Torres_Amat Un_dos,_tres_.._a_leer_esta_vez Revocacion_(derecho) Gasteria_verrucosa_var._intermedia Reino_Unido_en_los_Juegos_Paralímpicos_de_Pekín_2008 Reina_Consorte_Británica

html map