Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aldebajín Volatinia Aeropuerto_Internacional_Ing._Alberto_Acuña_Ongay Colón_(Panama) Virgen_de_la_Encarnación Zhu_Xi Abou_Diaby Club_Deportivo_Juventud_Gloria Concierto_para_piano_n_16_(Mozart) Alberto_Tejada_Noriega Académie_Tchite_F._C. Vladimir_Kaplichny Club_de_Fútbol_Monterrey_A.C Vara_de_Rey_(Cuenca) Ablaut Volcan_de_San_Salvador Cocina_thai Conjunto_Nicolás_Avellaneda Comarca_de_Matarraña WWF_Fully_Loaded Acacías_(Meta) Condado_de_Ray Vidal_y_Barraquer Colette-Cantante Checas_sovieticas Xenoligea_montana Clasificacion_de_los_suelos Yacona Agua_potable_y_saneamiento_en_Chile Ala-V Condado_de_gerena Waka_waka Claro_Argentina Acidimicrobidae Vertebra Compresión_toracica Coatlán_del_Río_(Morelos) Adelina_Dalesio Chrysler_Delta Circo_(Episodio_Diego_y_Glot) Villaconejos_de_trabaque Viscocidad Compania_Danesa_de_las_Indias_Occidentales Condado_de_Accomack Vuelo_007_de_LOT_Polish_Airlines Yby_Yau_(Concepcion) Vicepresidencia_del_BCE Contribución X.509 Conector_(linguistica) WP:PECUL Chungkingosaurus Comité_de_Organización_Politica_Electoral_Independiente Xavier_de_Salas Ageratum_hirtum

html map