Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Tesorillo Ericoides_tetralix Elijah_Samuel_Burke FIFA_Manager Festival_de_Berlín Estación_de_Murcia_del_Carmen El_abanico_de_seda Electrovestibulografía Escudo_de_la_provincia_de_Almeria FM_Córdoba Estudio_Op._10,_nº2_(Chopin) Expediciones_francesas_a_irlanda Eurostar_(U.K.)_Ltd. Francesc_Alemany_i_Rosselló Eueides_vibilia Esclavitud_del_salario Elecciones_europeas_de_2004_(Estonia) Eje_Montañoso_Central_de_Costa_Rica Estadio_Eladio_de_Barros_Carvalho Enrique_IV_de_Castilla Eladio_Herrera_(futbolista) Formacion_social Fiorella_Bonicelli Equilibrio_general Elisa_Beatriz_Bachofen Fire_Water_(capítulo_de_Prison_Break) Flagey_Echezeaux En_la_linea_de_fuego._Monte_Cassino_1944:_El_Stalingrado_de_las_montanas Efemera Fignévelle Estadio_Jose_Maria_Morelos_y_Pavon El_hombre_invisible_(1933) Eleocharis_fernaldii Famtel Fernando_San_Basilio Edward_G._Seidensticker Emperador_Tenji Fohsella Eloi Evangelios_de_Llandeilo Eudemon Fenomenologia_del_espiritu Entidad_de_capital-riesgo Embrun_Canadá Farmacia_de_Guardia_(banda) Flow_(banda_de_España) Eugyndes_reinhardi Fonscochlea_zeidleri Fosfoproteína_fosfatasa El_pueyo_de_morcat Eleorchis El_Salto_del_Soldado El_Club_Homebrew_computer El_Escándalo_de_Larry_Flynt Escuela_pública

html map