Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fisica_de_la_materia_condensada Factorización_LU Fairview_(Oregon) Educación_en_Austria Estacion_Labarden Eje_Monumental European_College_of_Liberal_Arts Eskibel Entrecôte Ermenonville_la-Petite Flamenca Eliska_Junková Esperanza_(virtud) Finca_raiz Escudo_de_Risaralda Eldersburg_(Maryland) Ejército_de_Pomorze Faro_de_la_Punta_de_Ayre Elecciones_autonomicas_de_la_Comunidad_de_Madrid_(1999) Elección_Papal_de_1314-16 Fitjar Fernández_Buey Fermin_Maria_Álvarez Estudio_fotográfico En_compañía_de_hombres Ejercito_del_Aire_francés Eremiaphila_audouini El_Embarcadero F.C._Vostok_Ust_Kamenogorsk Encebollado Eriodendron_anfractuosum Estados_y_territorios_de_la_India Francisco_G._Sada El_Gallo_(desambiguacion) Estornino_de_las_Tanimbar Eskisabel_Suescun_Hualde El_charlatan_(Haas) Eliana_Navarro Festuca_lachenalii_var._aristata Escuela_Técnica_Superior_de_Ingenieros_de_Caminos,_Canales_y_Puertos_de_Madrid Estado_Sur_de_Occidente Facultad_de_derecho_de_la_universidad_diego_portales Eulasia_palmyrensis Francisco_Simón_y_Nieto Estudio_Op_25_n_12_(Chopin) Frank_Raymond_Leavis El_príncipe_y_el_mendigo_(película_de_1990) Euro_Dépor Faro_Guafo Entomodestes Fernando_Perdiguero_Perez Euphorbia_boissieri El_filósofo_de_Guemez Eugenio_H_Cangrejo Elephas_maximus_rubridens

html map