Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Passavant_sur-Layon Partido_Democrático_Neutral Nicolaas_Posthumus Mycena_epipterygia Oloddumare Papiro_115 Orectolobidos Piedrahíta_(Avila) Pontiac_(Illinois) Orquesta_del_Diván_Este_Oeste Orden_de_la_Corona_de_Italia Ornithischia Palacio_de_la_Bolsa_de_Viena Pairo Nicolas_Estevanez_Murphy Pelicula_pornografica Net_als_toen Pereslavl_Zaleski Natación_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_-_Relevo_4x100m_estilo_libre_masculino Plaza_Arabe_(Junín) Oxido_de_titanio(IV) Plácido_Martinez P.A.N. Paso_de_Patria_(Ñeembucú) Pablo_Sanz_y_Baeza Piney Pellejas_(Adjuntas,_Puerto_Rico) Parque_nacional_Montañas_Dulcie Pavon_(1861) Pedro_E._Zadunaisky Nacho_Conte Omnes_bonos Olga_Feliu Novísimo Optina_Pustyn Patrimonio_historico_artistico_y_museos_de_Almería Phevos Perro_procion Palabras_del_silencio:_Un_año_después_-_Edición_de_Aniversario Pescadería_(Almería) Nikolaikapelle_(Hanover) Plata_verde Nils_Eberhard_Svedelius Pedro_Aviles_Pérez Orenair Operacion_brasileña_para_la_liberacion_de_seis_secuestrados_por_las_FARC Oscar_Raul_Cardoso Panopticón Neftianaya Pan_árabe Outlaw_State Parikshit P._O._S._L. Plaza_Universidad_(estación_del_Tren_Ligero_de_Guadalajara) Notanthera

html map