Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Birute_M._F._Galdikas Ceja Carlos_souto Benny_morris Bois_Jerome_Saint_Ouen Barrio_Simón_Bolivar_(Buenos_Aires) Cancillería_Real_aragonesa Central_térmica_de_Alcudia Boschi_Sant'Anna Bartemius_Crouch_Júnior Basílica_de_Nuestra_Senora_de_los_Angeles_(Cartago) Carlos_Morales_San_Martín Cancionero_de_Barbieri Bregalnica CAN_1974 Beatriz_del_Cueto_Lopez Batalla_de_los_Llanos Canal_Toros Capitania_de_la_Paraíba Banco_atlantida_s.a. Batalla_de_Rostov_(1941) Becquigny_(Somme) Cargas_electricas Bristol_Engine_Company Chaltrait Basilica_de_San_Zenón Buchloe Barrio_rojo_de_amsterdam Brusly_(Luisiana) Carlos_Cañas Bharata Carlota_Corday Canal_Telefé Balneario_Océano Ba_U Backstage_(álbum) Bauru_(desambiguación) Canón_Colt Cerveza_pacena Callogobius_sclateri Castillo_de_Alcala_la_Vieja Barrika Bohemia_(cultura) CIE_10_Capitulo_IV_Enfermedades_endocrinas_nutricionales_y_metabolicas Caecilia_degenerata Catedral_de_berna Caracas_F.C. Caranta Cactus_pringlei Bromus_subvelutinus Casa_de_Enríquez Capitán_Daniel_Manzotti Camugnano Cajanus_indicus_var_flavus Batalla_de_Cabo_Esperanza

html map