Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alberto_Owono Al-Gazzar_al-Saraqusti Where_Them_Girls_At Ciudad_de_Obera Aguila_audaz Walbridge_(Ohio) Agapornis_lilianae Aaron_Aguilera Via_Francigena Condado_de_Itasca_(Minnesota) Waterloo_(Alabama) Volcán_Ubinas Zelanti Walter_Ormeno Xultun Comunismo_de_consejos Confederación_de_pueblos_de_kurdistan Virgin_Killer_(canción) Villa_Malvinas_Argentinas Aeropuerto_Francisco_Mendes Adriano_in_Siria_(Alessandri) Aceleradores_en_fisica_de_particulas Compuestos_de_organozinc Abellota Acer_pensylvanicum Valve_Hammer_Editor Alción_lagartijero Comunidad_urbana_de_Toulouse_Métropole Vicente_Moreno Aeropuerto_de_Nosara Aeropuerto_internacional_de_luxor Chromis_iomelas Vino_de_Alemania Clasificación_de_CONCACAF_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1970 Acetillo Christoph_Leitl Consejo_de_la_República_Rusa Valdegovía/Gaubea Viga_vierendeel Vellexon-Queutrey-et-Vaudey Condado_de_Pocahontas_(Iowa) Yerba_(isla) War_(banda) Xenon_(Nintendo) Aeropuerto_Internacional_Rafael_Hernández Adriano_Emperado WP:ZP/M Actas_del_Azucar_y_de_la_Melaza Charles_Devendeville Yainismo Consumo_(economía) Vitis_hypoglauca Ciudad_Metropolitana_Television Compañia_Neerlandesa_de_las_Indias_Occidentales Agoyo

html map