Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ducado_de_Güeldres Convento_de_La_Trinidad_(Malaga) Amsinckia_aurantiaca Decnet American_Idiot_World_Tour Alghero Coordinadora_Nacional_para_la_Reducción_de_Desastres Alexandra_Petrovna Amadio_de_los_amidei Dolores_Vargas_Paris Domino's_Pizza Distrito_de_poroy Cordon_de_San_Francisco Distrito_de_Miguel_Iglesias Don't_trust_me Copa_Preparación_1960 Don_erre_que_erre Día_Internacional_de_la_Música Alto_Valle_del_río_Negro Dance_Dance_Revolution_Max Dispositivo_multifuncional Corunastylis Diocesis_de_Barbastro_Monzón Crkvice D.O._Rias_Baixas Cylindropuntia_munzii Den_svenska_sangboken Desintegracion_alfa Cámara_de_los_Comunes_Británica Dissidia Daniel_Sanabria Cross_Creek Dónut Diamond_Dallas_Page Driade Allosyncarpia Dinichthys Almadenejos Altazor_o_el_viaje_en_paracaidas Dolicholobium Dysithamnus East_Earl Después_de_la_tormenta Amoebophyllum Dirección_Provincial_de_Vialidad_del_Neuquen Danbury_(Nebraska) Cuahutémoc Denominacion_de_Origen_Ampurdan Cyclura_nubila Da_Maiano Almacenamiento_principal Ana_Maria_Oramas_Gonzalez_Moro Direccion_Nacional_de_Proteccion_de_Datos_Personales Distrito_de_pucusana Daniel_Oliver_(botánico)

html map