Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wise_(Virginia) Vladislav_Markovič_Illič-Svityč Alboka Vázquez_Montalbán Charles_Kelley Vocabulario_de_Comercio_Medieval Charles_F._Bolden,_Jr. ChouCho Ziziphus_sativa Vuelta_a_Espana_2013 Condado_de_Fauquier Vladimir_Arnol'd Chingolo_(pelicula) Zatch_bell West_Conshohocken_(Pensilvania) Aeropuerto_de_Son_Bonet Club_de_golf_guadalhorce Acido_hidrácido Wittersheim Coco_(rio) XE/XL Charles_De_Gaulle Constantin_Alexandru_Rosetti Chester_W._Nimitz Acanthopholis A_las_10_de_la_PM Vuelta_a_la_Comunidad_de_Madrid_sub-23_2013 AS-1 Condado_de_Manatee Villa_de_Tamazulápam_del_Progreso Vena_profunda_de_Silvio WDDX Woodcut_Records Chilenidad Zoólogo Común_de_villa_y_tierra_de_Guadalajara Coesmes Vall_d'Uixó_La Al_Joyner WP:POPULAR W._W._F. Aeropuerto_de_Balti_Ciudad Zarzuela_sicaliptica Comarcalizacion_del_País_Valenciano Comics_(serie_filatélica) Agustín_Muñoz_y_Sánchez Abaño Chlorurus_enneacanthus Vatica_melanoxylon Chetan_Sosca Aellenia_auricula Yeoryos_Seferis Yatsuhashi Adler_(automovil) Consoladores

html map