Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Provincia_Nakhon_Nayok Puente_balanceador Primera_division_venezolana_2005_06 Primera_Division_de_España_1975_76 Ramal_Faustino_M._Parera_-_Gualeguaychú Los_Remedios Medardo_Gonzalez_Pena Los_ojazos_de_mi_negra Los_Aldeanos Provincia_de_Boumerdès Puerto_Vallarta,_México Marson_sur_Barboure Margherita_Guarducci Prensa_nacionalsocialista Pulp_(revista) Matilla_la_seca Real_Decreto-ley Mihnea_cel_Rău Prismognathus_siniaevi Macaroon Lévis-Saint-Nom Primera_Division_de_España_1973/74 Martin_Prince Graham_v_John_Deere_Co Mesorregión_del_Centro-Sul_Baiano Premio_nacional_de_novela_corta_“Juan_García_Ponce” Micromurexia_habbema Lockheed_C-5 Pro_Player_Stadium Pulleniinae Melanesios Mbocayaty_del_Guairá_(Guairá) Golovin Maleficio Macromyrtus Ramón_J._Velázquez Principio_de_no_agresión Los_Pinos_(Mexico) Marileo_(estación) Puybegon RUVBL1 Maeystown_(Illinois) Manio_Aquilio_(consul_101_a_C_) Manfred_Günther Raray Massacre_Palestina Lossless_Predictive_Audio_Compression Maluro_de_alas_rojas María_Santos Quilmes_(indigenas) QtScript Goran_Visnjíc Michael_Carrick Manuel_Munoz_(deportista) Gravedona_ed_Uniti

html map