Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mijaíl_Koshkin Raul_Ferro M.E.Ramírez Magnolia_tulipán Precious_tone_(album) Marcos_Antônio_de_Lima Manuel_Perez_Martinez Premio_Bartomeu_Rosselló-Pòrcel Media_naranja_(canción) Maximo_Zamudio McCabe_&_Mrs._Miller Pyrrhura_perlata Proteína_r-agouti_(agrP) Provincias_de_chile Metodo_fukuoka Provincia_de_Palma_de_Mallorca Miguel_Ángel_Amed_Soleiman Maylene_(Pokémon) Martires_de_Turón Real_Jardin_Botanico_de_Sidney Quien_se_atreve_gana Raja_Ampat Pycnomma_roosevelti Metilfenidan Miguel_Parapinaces Marie_Francois_Xavier_Bichat Marineo Midtown_Madness_(saga) Regalecus_remipes Gonyleptes_acanthopus Referendum_sobre_la_Ley_para_la_Reforma_Politica Red_Rock_(Oklahoma) Real_Club_Náutico_de_Torrevieja Merzifonlu_Kara_Mustafa_Paşa Michael_Hegstrand Goleta_Honduras Ravenscr. Maisnil Premios_Goya_2000 Pulentos,_La_Película Los_caballeros_las_prefieren_rubias_(álbum_de_Olé_Olé) Líneas_aereas_de_bajo_coste Gran_Enciclopedia_Galega RTS_Internacional Reformado_con_vapor Migdonia Good_Apollo_I'm_Burning_Star_IV_Volume_Two:_No_World_For_Tomorrow Recombinación_V(D)J Matanza_del_Seguro_Obrero Marín_(Espana) Manuel_Silvela_y_García_de_Aragón Presidente_del_gobierno_de_Espana Problema_ambiental Mazepa_(ópera) Manipular_gases_fluorados

html map