Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Biatlón_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Vancouver_2010 Causa_(derecho) Capitulo_02_(La_pecera_de_Eva) CQL CIAF Candelaria_Loxicha B._T. Carlos_de_la_Pua Centromero CF_Puebla_Extremadura Ballbreaker Basilio_Augustin_y_Dávila Cantón_de_Basilea_Campina Castelflorete Bellium_bellidioides Barata_de_primavera Cearbhalláin_(arpista) Canton_de_Arreau Carano Blue_Drop Bradypus_variegatus Capitanía_de_Guatemala Camellia_albovillosa Castias Campo_Bonito_(Arizona) Carduus Cereus_karstenii Blissinae Bordeta Bengal_Occidental CD_Logrones Canción_pop Barrio_suboficiales_de_caballería Ben_Gurion_International_Airport Beato_Pío_IX Campeonato_mundial_de_gimnasia_ritmica_de_1967 Cementerio_de_La_Florida Bell_YAH_63 Brian_Sarmiento Casuarina_nana Carin_Jennings-Gabarra Bân_lâm_gu Año_Dual_España-Rusia_2011 Brooks_(Oregón) Blas_de_lezo_(f_103) Benito_perez_galdós Caida_y_recuperación Benetton_formula Centro_de_Investigación_y_Desarrollo_de_Tecnologia_Digital Bibionomorpha Callithrix_leucippe Bobby_Rock Año_20_adC Bay_window Bauza

html map