Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pamphila_morantii Pastel_de_rabano Orden_de_batalla_de_la_Operación_Market_Garden Pink_Friday:_Roman_Reloaded_The_Re-Up PatchGuard Pcia_de_Buenos_Aires Número_de_telefono_de_tarificación_adicional Novela_caballeresca Pepee Nuevo_Banco_Italiano Olvidame_y_pega_la_vuelta Pedro_Martínez_de_Hebert Palau_Robert Período_Riásico Ocho_y_medio_(pelicula) Nicholas_Negroponte Nicolás_Perić Porco Northampton_Saints Piel_de_lobo Petróvichi Musica_sinfónica_y_de_camara_de_Frank_Zappa Noche_de_los_cristales Olivola Patogenos Out_of_the_blue Norrey_en-Auge Polonia_comunista Plaza_de_Cristóbal_Colón_(El_Puerto_de_Santa_María) Pangio_myersi Orendain_(Guipuzcoa) Otono Nitrosaminas Peter_Chakos Obras_homéricas Piper_conversum Paavo_Heininen Paraíso_Express National_Lampoon's_Animal_House Norotil Piero_Gamba Outeiro_(Viana_do_Castelo) Poecile_montanus One_Giant_Leap_(Héroes) Norte_de_alemania Nouvelle-Eglise Palestina_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión Organización_territorial_de_Tailandia Norma_Oficial_Mexicana Perapertu Nototriton_matama Museo_nacional_de_varsovia Personajes_de_Nana_(manga) Ousman_Jarju One_for_the_Road

html map