Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jim_Jones_(reverendo) Lacrimosa_Live Lima_(Ohio) Jardín_botánico_de_Buninyong Invasiones_británicas_al_Río_de_la_Plata J.Garden Limon_ceutí Liga_III Les_Corts_(desambiguación) Julian_Blanco Joey_Stefano Lenguas_mongoles Lista_de_Academias_Lingüísticas José_Inaki_Bollain_Ochoa Kougelhopf L.A.V._Madrid_Toledo Juan_Carlos_Diaz Joven_Orquesta_de_la_Unión_Europea Isla_de_Trinidad La_Plata_(desambiguación) James_D._Watkins La_Religión_socorrida_por_España La_Chapelle_Montmoreau Karkinos Jose_de_Leon_Toral Leptodactylus_petersii Litro_(unidad) Linea_de_la_Sexta_Avenida_y_Broadway Le_Bois_Robert Juan_Larrea_(político) Josef_Hader Iron_Fire Javorje_(Brdovec) Jorge_Chaminé Jesús_Cosialls Jesus_de_León_Tello José_Miguel_López-Frade Jardines_de_la_Agricultura James_Bruce_8_Duque_de_Elgin_y_12º_Duque_de_Kincardine Johnny_Lalopú La_Campana_de_Gracia José_Nieto Jacob_Senleches Kusaiea_frivola Langley_Kirkwood La_ventana_indiscreta_(programa_de_TV) Joern_Renzenbrink Jefe_de_ingenieros_del_Ejército_de_los_Estados_Unidos Jamie_Muir Jose_María_Yermo Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1992 Jorge_Wilmot Intel_i960 Kara_kitai Legión_Checa

html map