Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fuerza_Aerea_de_los_EE.UU. Furgoneta_mediana_(Sevel) Frente_Vietnamita_de_Liberacion_Nacional Municipio_de_Scioto_(condado_de_Pike,_Ohio) Municipio_Marino_(Nueva_Esparta,_Venezuela) Ilunberri Tricíclico Gilbert_(luchador) Gasteracantha Imanol_Landa Iglesia_de_San_Ramón_Nonato Futbol_Club_Jove_Español_San_Vicente Rubeola Tulipa_sylvestris_var_pulchella Romancero_Gitano Ural_4320 Giuseppe_D'Amato Galveston_(desambiguacion) Rocio_garcel Río_Kong Galium_hercynicum_var._riparium Reyes_de_Lesoto Frente_del_Sur_de_Europa_y_Mar_Mediterraneo Universidad_Central_de_Connecticut Ufológica Impuesto_sobre_Actividades_Económicas Rio_Ingwavuma Tufo Municipio_de_Chadds_Ford Trichiana Union_de_Pequenos_Agricultores_y_Ganaderos Tsalam Iglesia_de_Santa_María_(Aviá) Inmunidad_diplomatica_(desambiguacion) Rincón_del_Pino Fábula_de_Polifemo_y_Galatea GRB_(banda) Unificación_Nacional Richie_spice Resacon_2_¡Ahora_en_Tailandia! Revolucion_de_1859 Municipio_de_Brookfield_(condado_de_Tioga,_Pensilvania) Gallerucida_pectoralis SBB_CFF_FFS_Re_620 Retrato_de_cardenal Ignacio_Solares Universidad_de_Lowell Iglesia_de_dios_hispana_betel Trizac Ganglios_parasimpaticos Glándula_exócrina Infraestructura_de_Datos_Espaciales Germán_Riesco_Zañartu Rhode_Island_Department_of_Corrections Rinaldo_Conti

html map