Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

David_Rakoff Cronología_de_la_Historia_de_Honduras Allium_tenuifolium Edentosuquido Dahir_bereber Daśa_ratha Dolors_Monserdà D16Z9 Ecuaciones_de_Euler-Lagrange Alto_Rango_Dinamico Distrito_de_san_luis DAX Dorsales_oceánicas Alesón_(La_Rioja) Cultura_Afanasievo Damian_Mateu Demografía_de_Liechtenstein Cruz_de_los_caídos_Alicante Dmitriy_Jvorostovsky Debats-Riviere-d'Orpra Cortegada_(Orense) Dalbergia_laevigata Cuphea_micropetala Der_Bayreuther_Kreis Diacitrón Alexis_Arguello Cynopoecilus_multipapillatus Diaphaenidea_melanocephala Cruz_de_Calatrava Alexis_Ruano_Delgado Danzig_Four Downesia_balyi Cuarto_par_craneal Dendromurinae Dorit_Beinisch Dom_Pedro_de_Alcantara Amador_(película) Dinamo_Berlin Crepis_scariosa Alternate_Mark_Inversion División_de_Honor_de_bádminton_2012-13 Alsen Delfina_Bunge_de_Gálvez Diego_Garcia-Sayán_Larrabure Alvaro_Ortega East_Peckham Ana_María_Ragonese Difenpiramida Crepúsculo_(película) Edineţ Coronel_Brandsen_(Buenos_Aires) Degeneración_lobular_frontotemporal Dakotadon_lakotaensis Devonico Ana_María_Guigues_de_Moreton

html map