Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Placidochromis_fuscus Osama_bin_Ladin Omar_Bongo_(estadio) Petar_Hubchev Polaris_(cómic) Objetos_de_memorias_de_idhún Pegasus Natural_(canción) Partido_Catolico_Tradicionalista Portulaca_papulosa Ori Oxycopis_mcdonaldi Pillan Parque_Khao_Yai Oides_pectoralis Pomelo_(desambiguación) Paro_cardio_respiratorio Papa_Urbano_II Nothoprocta_pentlandii Oreocome_striata Organización_municipal_de_Córdoba_(Argentina) Nahe_(región_vinicola) Palacio_de_Congresos_y_Exposiciones_de_Mérida Norman_Erlich PGC_982 Palici Phaedranassa Plato_de_acompanamiento Pokemon_Hacia_la_superacion_del_Espacio_Tiempo Máquina_térmica Onopordum_dissectum Pico_de_grado PIC16F84A Pedro_Alvarez_de_Toledo_y_Zuniga Parque_nacional_Kinabalu Ornithogalum_rusticum Postulado_de_bertrand Olegario_G._Cantón Pallatanga Parroquias_civiles_en_Inglaterra Oides_pilicornis Poblados_históricos_de_Shirakawa_go_y_Gokayama Nacionalsindicalismo_portugués Nicholas_Cage Paleoamericano_en_el_Peru Organizacion_territorial_de_Guinea_Bissau Neonatologo Nataša_Zvereva Policía_del_Estado_Carabobo Oposicion(política) Pais_desarrollado Onobrychis_villosa Oxyruncus_cristatus Museo_de_arte_de_las_Islas_Feroe Park_Place_(línea_de_la_7_Avenida–Broadway)

html map