Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Emilio_de_Bono Escandio Fadéla_Amara Estación_Coronel_Bunge Encore_(programa) Eometatheria El_retorno_del_hijo_prodigo Exner European_Train_Control_System Ekaterina_vilkova Escudo_de_Mozambique Expedición_de_Benavente_al_Peru Emancipación_católica F-35C Federacion_Unitaria_de_Trabajadores_Mineros_Energéticos,_Metalúrgicos,_Químicos_y_de_Industrias_Similares Fiães_(Valpaços) Escardeños English_language El_Cafre_(pelicula) El_Inglés_(teatro) Epilamprinae Fabio_Casartelli Flora_Sicula_(Presl) Errores_de_aproximación Estación_Ellsworth Elsa_Covián Estatuto_de_rhuddlan Eugene_Znosko-Borovsky Estadio_Municipal_de_Atocha Esparrogo_de_cruz Festival_de_Cine_de_Jerusalén Fedora_(sombrero) Fernando_Enriquez_y_Fernández_de_Velasco Estadio_manuel_ruiz_de_lopera Enante_con_hojas_de_cicuta El_Diario_de_Baleares Fiestas_de_Nuestra_Señora_de_la_Salud Escudo_de_Valenzuela_de_Calatrava Fadrique_Álvarez_de_Toledo_y_Fernandez_de_Córdoba Estacion_Ōuchi Espinoza_paz El_convector_toynbee El_rey_Arturo:_La_verdadera_historia_que_inspiró_la_leyenda Exorcismo Felisa_(nombre) Florham_Park_(Nueva_Jersey) Estadio_Jorge_Torres_Rocha Elecciones_Generales_de_16_de_abril_de_1899_en_Espana Elecciones_estatales_de_Chihuahua_de_2007 Etable Emelba Estación_Ciudad_de_Matsuyama Enrique_IV_(del_Sacro_Imperio_Romano) El_hombre_del_destino Fiebre_mediterránea_familiar

html map