Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Surafrica San_Antonio_de_Los_Altos Southwest_Middle_School The_Virginian_(serie_de_TV) Thomas_Ian_Nicholas Sudario_de_Jesucristo Terry_Nichols Stadio_Comunale_Carlo_Zecchini Tirso_Rafael_Córdoba Sinfonía_n_9_(Dvořak) Tomasz_Majewski South_Australian_Company Serbal_comun Todo_Cambio_(album) Spacebrock Touring_KE Salto_de_los_Barrios_de_Luna Torneo_Clausura_2006_(Guatemala) Teoría_de_la_Dependencia Saint_Forgeux-Lespinasse Setenta The_Best_of_Acoustic_Jethro_Tull Sefardíes Sociedad_filosofica_de_Derby Severin_Antonowicz_Klosovsky Sombras_tenebrosas_(película_de_2012) Sistema_de_detección_de_incendios Tekahionwake Telegram_(álbum) Sao_João_Baptista_de_Lobrigos Sede_Episcopal Sexto_programa_marco_(2002_2006) Sello_de_Nevada Teoria_de_la_Recapitulación Sapintus_barbifer Sant_Vicenc_de_Torelló Shaira_chujoi Tramacastilla_(Teruel) Taphozous_georgianus Secure_Real_time_Transport_Protocol Simon_Castro Superintendencia_de_salud_de_chile Teorema_de_Lagrange_(Teoría_de_grupos) Teatro_de_Ellen_Eccles Spectacular! Seleccion_nacional_de_futbol_de_Maldivas Taluhet SuperMemo Scarsdale_(Nueva_York) Siwan_(Haryana) Súper_8 Stenalia_brunneipennis_unistrigosa Segunda_División_de_Letonia To_be_determined Saint-Matré

html map