Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nori_(desambiguación) Nucleo_(geología) Nuevo_Redondo Parque_Arqueológico_de_Champaner_Pavagadh Ostippo PRT PhotoReading Parque_nacional_Connemara Perón_(desambiguación) Oscar_Trossero Pantalones_tejanos Osvaldo_Agustin_Cambiaso Neomantis_hyalina Nu_pogodi! Oedipina Pantsil Paraminota_heteropunctata Nicanor_(sátrapa) Peyotl_zacatensis_var_fricii Pontificia_Real_y_Venerable_Cofradía_del_Santísimo_Cristo_de_la_Esperanza_y_María_Santísima_de_los_Dolores_y_del_Santo_Celo_por_la_Salvación_de_las_Almas_(Murcia) Posnania National_Football_League_Capitol_Division Museo_de_Florida Playa_de_las_Arenas_(Velez_Málaga) Patricio_Almonacid Nicolas_Penneteau Pinus_pawlowskiana NIMBY Picea_orientalis Onofre_Betbeder Paraguas_de_pobre Méstnichestvo Parque_nacional_Itatiaia Pico_Magina Partido_Radical_Socialista_(Chile) Mérenvielle Oborovo_Bistransko Ottawa Pascual_Boing Na_Mokulua Pitotoy_solitario Nino_Bravo_(album) Palacio_de_catalina Museo_municipal_de_Jerica Ottignies_Louvain-la-Neuve Picramnia_bullata Paradise_(Mahaica-Berbice) Museo_del_Quai_Branly Posta_de_Yatasto Only_Time Portland_Valderrivas Portland_(Iowa) PCAF Potenciador_cognitivo Plataforma_Mobilizadora_en_Defensa_de_la_Universidad_Pública

html map