Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

S_L_M. Unión_Argentina_de_Rugby Gines_(Sevilla) François_de_Valois_Angoulême Frederikshavn_(municipio) Tres_Fronteras Galarhoeus_aleppicus Ultra_High_Definition_Television Garcilaso_de_la_Vega,_el_Inca Glenn_Herbert_Gould Unenlagia Riofrio_(Colombia) Ruinas_de_la_iglesia_de_San_Martin_Obispo_(Cuenca) Rogelio_Toledo_Orozco Gobernador_de_Vargas Robin_Pecknold Río_Belaya_(Kama) Front_Homosexuel_d'Action_Révolutionnaire Río_Itaú Municipalidad_de_baldone Trinidad_Martínez_Tarragó Iglesia_Conventual_de_la_Victoria_(Puerto_Real) Gayelord_Hauser Municipio_de_Linton Municipio_de_Erie_McNatt_(condado_de_McDonald,_Misuri) Ignacio_Suarez_Llanos Trinchera_de_San_Jose Río_Grislin Ruta_de_Rhode_Island_102 Gag_(retrovirus) Reserva_Natural_de_la_Serra_de_la_Malcata Ruta_Estatal_de_California_130 Murbella Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Ultimos_Dias_en_Polonia Union_Obrera_de_la_Construcción_de_la_Republica_Argentina URBI Museo_Arqueologico_de_Sandanski Municipio_de_Roundhead_(condado_de_Hardin,_Ohio) Gil_Kalai Frente_de_Liberación_de_Darfur Gabriel_Roberto_Sabbiao Río_Leizarán Gelatina_de_almendra Frente_Urbano_Zapatista Rita_Levi_Montalcini Trigonum_nervi_vagi Georgalos Ria_Oomen Gobernadores_generales_de_Pakistan Gaspar_Bekes Municipio_de_Union_(condado_de_Madison,_Iowa) Rostratula_semicollaris Trescares Fresa_esteril Imperio_Nuevo_(Egipto)

html map