Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dolohmwar Crac Delegación_de_Hacienda_de_Málaga Daria_Kondakova Cydonia_vulgaris Dial_m_for_a_murder Cotanes Alniphyllum Copa_de_la_UEFA_1998-99 Cruz_de_la_Orden_del_Merito_aleman Departamento_Islas_del_Atlántico_Sud Daniel_Ramírez Distrito_de_San_Miguel_de_Aco Alyssa_Diaz Diócesis_de_Tacámbaro César_Alberto_Mascetti Deepka EFF_Pioneer_Award Allin_(Navarra) Corinnoidea Denominación_de_Origen_Almansa Aleksandr_Obújov Diócesis_de_Tampico Cyphon_robusticorne Cámara_réflex Cráter_volcánico Desove Alquerías_(Murcia) Amanece_(album) Dilson_Funaro Early_daze Echium_callithyrsum Edición_(cine) Datura_×_candida Daily_Bugle Cuvier_(Jura) Convento_de_Santa_Catalina_de_Siena_(San_Cristobal_de_La_Laguna) Distincion_de_la_Generalidad_Valenciana_a_Victimas_del_Terrorismo_como_Reconocimiento_en_la_Lucha_contra_el_Terrorism Daniel_Riu_i_Periquet Cultura_esperantista Alquería_fortificada_del_Agua_Fresca Alotropos_del_carbono Drosera_sessiliflora Dragon_Quest_3 Copa_del_Rey_de_Fútbol_1919 Diocesis_de_Roseau Crocidura_indochinensis Distrito_de_Juliaca Dialecto_valenciano Curarú Aleksei_Razumovski Correios_de_portugal Cuzco_prehispánico Dodecaedro_truncado_aumentado Dictiosomas

html map