Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Terremoto_de_Chabu_de_2013 Semyon_Budyonny Subsidiariedad_(Doctrina_Social_de_la_Iglesia_Catolica) Transporte_aereo_de_jefes_de_estado Santibañez Sonata_para_piano_n_1_(Mozart) Sureno Transicion_del_75_81 Segunda_cumbre_del_BRIC_2010 Salvame_la_vida_EP Stylidium_bauthas Schematiza_sesquilutes Salto_de_Úzquiza Ticul_(ciudad) Septiembre_de_1954 Tamiro_Miceneo Saekjeuk_shigong Top_Gear Stuka_(desambiguacion) Spirit_of_Tasmania_III Tadeusz_Kotarbinski Sclerachne_arkansana Salvador_Alarcón Significacion_estadística Teoría_de_delito Sir_Henry_Morton_Stanley Tennis Socorro_a_Kinsale Samurai_7 Teoría_de_las_limitaciones Traps_Etendeka Timor_(mitologia) Saiti String Tibisi Secret_(album_de_Kumi_Koda) Sainte_Radegonde_des_Noyers Somines Sclerocactus_intermedius Serie_B_de_Ecuador Subdiacono The_Abominable_Snowmen Stanley_Park_(Liverpool) Tabuyo_del_monte Talens Theyodis Shamshiel Tanaka_Reina Terremoto_de_Pucallpa_de_2011 Top_Model_of_The_World_2010 Scarus_chameleon Slovakia's_Next_Top_Model Santa_Eulalia_(Huehuetenango) Sendero_Andorra_Estrecho_de_Gibraltar The_concert_for_bangladesh

html map