Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Augusto_Polo_Campos Idioma_kamba Homalodiscus Hervé_Gaymard Hypnum_lescurii Andrási Herb_Williams Montpon_Menestérol Assyro_Babylonian_literature Andres_García_de_Quinones Hart Av._Mitre Himnos_nacionales Arnold_Palacios Ministro_del_Interior_de_Francia Asociación_de_Futbol_Profesional_del_Azuay Helleborine_orbicularis Monumento_a_Emilio_Castelar_(Cádiz) Hammersmith Ardent_Worship Historia_de_Roraima Armando_de_Armas_(escritor) Antonio_Fernandez-Galiano_Campos Haworthia_subfasciata Anita Hidrolisis_Enzimatica Hans_Vermeer Ann._Gén._Hort. Guido_de_Cortona Gyroporaceae Anandpur_Sahib Aves_de_La_Española Anne-Genevieve_de_Borbón-Conde Asiriológica Grindstone-Rowes_Run Ayuntamiento_de_málaga Hanksville Hercules_de_Hospitalet Attigliano Milton_Jiménez_Salazar Ariopsis_bonillai Mohamed_Sissoko Aristeas_(orador) Minnesota Antigua_Estacion_Central_de_Concepcion Angasomyrtus_salina Antzuola_(Guipúzcoa) Arturo_Zamora_Jiménez Iapige Artabano_IV Historia_de_la_Unión_Cívica_Radical:_1930-1943 Arquitectura_Chalukia_Occidental Historia_del_Real_Club_Deportivo_de_La_Coruña._1991_a_1998._Ascenso_a_Primera_y_nacimiento_del_Súper_Dépor. Aurrerá_de_Vitoria Australian_Open_2010

html map