Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Planta_nuclear_de_Fukushima_II Ontologia_geopolitica Olga_Aleksandrovna_Ladýshenskaya Pedro_i_de_serbia Paradoja_del_abogado Peru_tiene_talento Nannacara_taenia Museo_Provincial_de_Arqueologia_y_Bellas_Artes_de_Zamora Orden_de_la_Amistad_de_los_Pueblos Mängilikke Museo_Memorial_de_la_Resistencia_Dominicana Pilar_Lopez Naruto_Shippuden:_Narutimate_Accel_2 Museo_de_Transvaal Palacio_Wilanow N_Tauri My_life_in_ruins Pokémon_Mundo_Misterioso:_Exploradores_del_Tiempo Plaza_España_(Concepción) Poliétnico Plaza_de_Espana_(Madrid) Playa_Granada_(desambiguacion) NTV_(Rusia) Oxycoca_macrocarpa Nikolay_Shvernik Phyllanthus_ellipticus Penitenciaria_Nacional Opuntia_echinacea Pohang_Steelers Platymetopini Pierio_Valeriano Pier_Maria_Pennacchi Nueva_Torre_Mundial_de_Hong_Kong Ni_Freud_Ni_Tú_Mamá Papila_renal Piano_de_gran_cola Poi_(desambiguacion) Partido_negrero Pickyball Oldenlandia_wightii Paulo_Sérgio_Prestes Pico_Nordenskjöld Nicolas_Kissner Peter_Pan_(película_de_1988) Pierre_Bezier Paul_Shaffer Pinturas_de_Pedret Piperia_maritima Partido_Islamico_Dawa_Organizacion_de_Iraq Permeabilidad_magnetica Picheta Pangasius_kinabatanganensis Pato_pekines Plataforma_de_esquerda Postulados_de_la_relatividad_especial

html map