Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Flushing_Meadows-Corona_Park Espargaró Espacio_postsoviético El_Perdigon FC_Chimaltenango Fabio_(nombre) Escuelas_Públicas_del_Condado_de_Collier Escorpión_marino Esteban_I_Nemanjić El_cachondismo_cosmico_y_las_brasas_del_amor Festival_de_Eurovisión_de_2009 Erythea_salvadorensis Estudio_Herman_Teirlinck Elias_Campo Fontaine_les_Coteaux Esteban_V Fez_Stadium Eladio_Vaschetto European_council_on_foreign_relations El_Salvador_(republica) Factor_de_calidad Estación_de_Santurtzi_(Metro_de_Bilbao) Emilio_Ortuño_Duplaix Eugenio_de_nora Estudios_demográficos_de_Medellin,_Colombia F_Zero_GX Estación_de_Pedrelo-Céltigos Esmeralda_Grao Ermita_de_Santa_Cruz Festival_Cultura_Inquieta Extracción_(química) En_la_frontera En_Boca_de_Todos El_Ultimo_Vagón Era_Jingo-keiun Fos_(Herault) Feres Farro_de_Tarragona Epipactis_muelleri_var_leptochila Ermita_de_Santa_Cruz_de_Olorde Ficus_macrophylla El_tirano_(House) Faith_Evans Espacios_de_funciones Erico_XI_de_Suecia Eurypetalum Francisco_Velázquez_Gijon Elecciones_para_gobernadores_de_la_República_Democrática_del_Congo_(2007) Felipe_de_Artois Eupatorium_sophioides Eneco_Tour_2005 Estación_IyoOzu El_pacha Estación_de_Bobigny_-_Pablo_Picasso El_Tribuno

html map