Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rien_Djamain Roufu Ricardo_Saavedra Ursus_spelaeus Indispensable Rosario_(Cavite) Municipio_de_Alloway_(condado_de_Salem,_Nueva_Jersey) Gabriel_Aragon_Bermudez Tylösand Iglesia_de_Santa_María_de_la_Mayor_de_la_Asuncion_(Estepa) Gigors_et_Lozeron Municipio_de_Redland_(condado_de_Cleveland,_Arkansas) Gastrodia_viridis Replay_value Union_Economica_Belgo_Luxemburguesa Glipostenoda_falsomultistrigosa Municipio_Sucre_(Miranda,_Venezuela) Russell_Baze Giorgio_Chinaglia Rhabdamminidae Municipio_de_Zamora_(Michoacán) Municipio_de_Everett_(condado_de_Dodge,_Nebraska) In_Rainbows In_Tempo República_de_Ecuador Rohrbach_Metall_Aeroplan_Co_A_S Fufu Municipio_Caroni_(Bolivar,_Venezuela) Ignacio_Matte_Blanco Reseccion_Transuretral Municipio_de_Clay_(condado_de_Grundy,_Iowa) Municipio_de_Haven_(condado_de_Sherburne,_Minnesota) Río_Agadón Roussea_(uva) Tres_Cantos Iglesia_de_Santa_María_de_los_Ángeles_(San_Vicente_de_la_Barquera) Rigoberto_Ochoa_Zaragoza Reino_africano Rookie_del_Año_de_la_WNBA Urtica_caravellana Iglesia_de_la_Natividad_de_Nuestra_Senora_(Valdetorres_del_Jarama). Municipio_de_Hillsboro Tronco_(matematicas) Trà_Vinh Municipio_de_Rice_Lake_(Dakota_del_Norte) George_Blaurock Rouxeville Gjeravica Galería_Nacional_de_Canadá Garcia_Iniguez_de_Pamplona Ildegonda Usloniidae Unisema_cordata Fulda_(Canadá) Rio_Vaj

html map