Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hacienda_de_teatinos Guadalix_de_la_Sierra_(Madrid) Helena_Taberna Huichapan IVSS Angel_Viñas_Martin Argyrophyllum_ovali-ellipticum Autopista_Ruta_del_Pacífico Andreas_E._Furtwängler Henri_de_Laborde HD_14330 Ano_188 Ministerio_de_Fomento_de_España Arquèves Historias_impudicas Astrologia_védica Génova_(Italia) Atlético_San_Jorge Hemodoráceas Henstedt_Ulzburg Monster_Hunter_Orage Helio_Gallardo Historia_de_las_aplicaciones_P2P Humphrey_Phineas_Davie Arthur_Seyss-Inquart Asociación_Argentina_de_Remeros_Aficionados Monsters_(álbum_de_D'espairsRay) He's_Too_Sexy_For_His_Fat Monedas_de_euro_de_Republica_Checa Aulacophora_cinctipennis Harri_Lorenz Multitud_(teoría) Autopista_Urbana_(México,_D._F.) Honourable_Company_of_Edinburgh_Golfers Huevo_de_Colon_(Sevilla) Heckelphone_pícolo Atlantis_(serie_de_televisón) Monte_Testaccio Montejo_de_tiermes Helcogramma_capidatum Hacienda_Lactun Grumes Arrecife_(desambiguacion) Montezuma Arroyo_Abroñigal Monasterio_de_Sant_Martí_del_Canigo Artajerjes_IV Asthetairoi Arri Ayui_tacuabe Monardes Apeadero_Juan_XXIII Mouvement_homophile_de_France Haz_lo_que_debas Modelo_exponencial

html map