Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pintura_minoica Panicardo Nuevo_Partido_Popular Nuestra_Senora_de_la_Asunción_(Tlaxcala,_Mexico) Paper_Mario_2. Parroquia_Eleazar_López_Contreras Pasto_bahía Orthocis_testaceofasciatus Nudo_(matematicas) Myrtis_yarrellii Panadería Olympus_E_420 Orden_de_San_Genaro Porsche-Arena Neufvy_sur_Aronde Nicolás_Clenardo Pedro_José_de_Fonte_y_Hernández_Miravete Pari_dhvaṃsa Phoebe_Dynevor Máshreq My.live.com Orquídeas_del_Perú Na_Mokulua Número_pariter_impar Neuritis_vestibular Patrice_Trovoada Oxido_de_etileno Pocola_(Oklahoma) Partido_de_Unificación_Comunista_de_Canarias Plaza_del_centro Opel_Gang Padronelo Oxygraphis_glacialis Parroquia_rural Pepito_TV Museo_de_la_Automocion_y_la_Tecnologia_de_Sinsheim Notre_Dame-la-Grande_de_Poitiers Origen_del_nombre_de_Arequipa Oscilador_(autómata_celular) Paco_González_(desambiguación) Otto_Piene Polígonos_de_Voronoi Piero_Coppola Pierre-Joseph_de_Clorivière Policía_Franquista Poros_(mitologia) Museo_de_las_Ferias Pastos Parada_Kilometro_34 Picardias_de_avellana Pedro_Causil Parque_Municipal_de_Roman Novela_contemporánea Perú_y_la_Unión_Europea Piramide_de_Kefrén

html map