Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Herlin_le_Sec ISC Anaïs_Nin Arlucea_Marquínez Apidae Andoni_Iraola_Sagama Arnau_Guillem_de_Bellera Monte_Brocken Ascari_KZ1 Avchd Hoplias_lacerdae Henefer Asociacion_Deportiva_Union_Minas Arthur_A._Demarest Misil_Rojo Mordellistena_atrocincta Helmholtz_Hermann Hodges_Meteorite Morane-Saulnier_Type_N Grupo_1_de_la_Copa_Libertadores_2010 Monasterio_de_San_Andrés_de_Arroyo Ano_637 Id_Tech_3 Awule_Quaye Gulating Huell Grupo_de_investigación_Televisión_y_Cine:_Memoria,_Representación_e_Industria Androsace_rioxana Ararendá Monasterio_de_San_Varlaamo_de_Jutyn_y_de_la_Transfiguración_del_Señor Anchusa_dubia Auguste_van_pels Historial Minas_prehistóricas_de_Gava_Can_Tintorer INE_(Chile) Axis_(género) Histeridae Mucolíticos Atenor Montarrón Autopista_Costanera_Norte_(Santiago_de_Chile) Gré_Brouwenstijn HIP_77662 Animales_fantasticos_y_donde_encontrarlos Asambleas_republicanas_de_Nebraska_2008 Monumento_a_Eva_Perón_(Buenos_Aires) Ananias Ministro_de_Defensa_de_Alemania Het_Bildt Hypoxis_orchioides Miraflores_Peru Habropetalum_dawei Mindoro_Occidental Himno_nacional_de_Chile Monlong

html map