Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Primera_division_española_2005/06 María_Estela_Martínez_de_Perón Quinasa_dependiente_de_ciclina Provincia_de_Vilcashuamán Miguel_S._González Lucio_Emilio_Lépido_Paulo_(cónsul_34_a.C.) Programa_Internacional_de_Cooperación_Europea_en_el_Campo_de_la_Investigación_Cientifica_y_Técnica Lucio_Cornelio_Léntulo_Lupo Premios_del_Sindicato_de_Actores Līlāh Luis_Alejandro_Paz Radio_Television_de_Ceuta Marcus_Schneider Los_mejores_artistas_vendedores_de_la_música Prinia_inornata Rebelión_Tzeltal_de_1712 Manoao_colensoi Luis_Medina_Barrón Rafael_Berenguer_Coloma Marc_Wilson Provincia_de_Minsk Gold_Ballads Priscianus_Caesariensis Loís_Alibèrt Mario_&_Sonic_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno Me_encanta_dormir_contigo Luz,_drama,_acción! Primera_Division_de_Ascenso Los_Reyes_(México) Manila_Martín_Pou Lotoxalis Puycalvel Lorenzo_Vinnter Region_Autonoma_del_Tibet Miguel_Fernández_Pacheco Logia_masónica Mayo Primoplantae Madame_Lynch_(Asuncion) Línea_Medina_del_Campo-Salamanca Rashid_Nezhmetdinov Programa_para_el_Distrito_de_Columbia_y_las_dependencias_Federales María_Ignacia Premio_Sajarov_para_la_Libertad_de_Conciencia Quo_graviora_(enciclica) Línea_140_(Buenos_Aires) Goussancourt Mediana_de_Voltoya Primera_division_espanola_1934_35 Ramon_de_Bonifaz Rafael_Alvarado_Ballester Maxey_Long Rana_de_cristal_de_María_Elena Miles_Dewey_Davis Gobierno_y_politica_de_Comoras

html map