Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Concilio_de_Roma_(484) Walter_darré Abnormally_Attracted_to_Sin Conomorphus_convexus Acceso_Múltiple_por_Detección_de_Portadora Ah_Zuytok_Tutul_Xiu Vicente_Ferrer_O_P Yacimiento_de_la_Verdeja Colonia_(Nueva_Jersey) Volume_II_The_World_Of_No_Tomorrow Agrostis_difficilis Zealoctenus Actinómetro Constitucion_Política_de_Costa_Rica_de_1949 Victor_Farías Actinophloeus_capitis-yorki Wendelin_Foerster Valle_de_otal Chrysolina_eldae Agregado_monetario Age_of_Empires:_The_Age_of_Kings_(DS) V_distrito_electoral_federal_de_tamaulipas Clasificacion_Oficial_de_Vino_de_Burdeos_de_1855 Vallibierna Condado_de_Stanley_(Dakota_del_Sur) Alberto_Rojas_Jiménez Winston-Salem_Carolina_del_Norte Xanthomonas_arboricola Aeropuerto_Galileo_Galilei Vénetos_(Galia) Consejo_del_Noreste_(Singapur) Academia_Mexicana_de_Ilustracion_Científica A_Nazione A_quemarropa Abadia_de_la_Santa_Cruz_del_Valle_de_los_Caídos Coffman Consejo_Nacional_de_Gobierno_1959_1963 Acuerdos_de_Pretoria Violeta_de_dos_flores Coeficiente_(matematica) Charles_Taylor_(Mecanico_aviación) Christian_Kane Vélez_Malaga_(Malaga) Villefargeau Chipe_castano Woodland_(Míchigan) Akrotiri_(Santorini) Comunas_de_la_Provincia_de_Avellino Xavi_Sastre Ya'far_as-Sádiq Acondicionamiento_de_aire Cofradía_sacerdotal_del_Santuario_de_la_Virgen_de_Bendueños Yabar Who_Named_It? Colonia_Bremen

html map