Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Boxcar_Racer Campanula_linifolia_var._ovalifolia Bustamante_(Nuevo_León) Campeonato_Mundial_de_Halterofilia_de_1959 Boyertown_(Pensilvania) Central_nuclear_de_Quad_Cities Bernardita_Hurtado_Low Canton_de_Port-Saint-Louis-du-Rhône Canopo_(estrella) Capilla_de_música Carchela Caacupe Billete_de_50_dolares_estadounidenses Benito_de_Lucas Bárbara_de_Braganca Broken/525_a._C. Bill_Molyneux Borgarey Bison_occidentalis Cactus_Forest_(Arizona) Bonnefamille Camchaya Carex_tatrorum Canal_2_S_A Campeonato_Mundial_de_Ajedrez_1985 Bursa_astoris Carponema Certificado_de_usuario_final Braun-Blanq. Cetejus_innovator Bandera_de_Tierra_del_Fuego_Antartida_e_Islas_del_Atlántico_Sur Castanopsis Callionymus_aagilis Calle_Christopher_Sheridan_Square_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Buen_varón Azuquita C295_Persuader Caravansaray Cantores_que_reflexionan_sintiendo_a_Violeta Bazeilles_sur-Othain Bromus_thominii Brigada_de_Infanteria_Ligera_Aerotransportable_"Galicia"_VII Carbonífero_Medio Carlos_Castro_(músico_rufinense) Caney_(Oklahoma) Ben_Amos Beato_de_San_Isidoro_de_León Chandogya_upanishad Campeonato_Europeo_de_Piraguismo_en_Eslálom_de_2008 CV_320 Cabo_San_Lucas Año_199 Bartolome_Garcia_Correa Biała_Gora Canción_de_la_Noche

html map