Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Zumpango_(Estado_de_México) Fuerzas_armadas_de_italia Fruxil UCSE Tty_(unix) Universidad_Catolica_de_Cordoba Reloj_de_arena General_San_Martin_(San_Juan) STTW_T1 Municipio_de_Falls_(condado_de_Wyoming,_Pensilvania) Rio_Grande,_Zac Iglesia_de_Santa_Maria_(Miranda_de_Ebro) SOS_4.8 Municipio_Achaguas_(Apure) Río_Gallegos Fruela_II_de_Asturias_y_Leon Revolución_conservadora Río_Bornova Idoma_punico United_National_Liberation_Front Geografia_de_Francia Geografia_de_las_Islas_Marshall Rocío_Shayler Municipio_de_Crooked_Creek Fynbos Río_Agri Ricardo_Zerbino Roestes_ogilviei Gneo_Domicio_Enobarbo_(cónsul_122_a._C.) Rollo_de_banana Tsentralni_(microdistrito,_Sochi) Garesce Glaucidium_paradoxum Iglesia_de_Santa_Maria_de_los_Milagros Municipio_de_Lincoln_(condado_de_LaPorte,_Indiana) Rouvray_(Yonne) Reserva_ecologica Municipio_de_Pike_(condado_de_Lyon,_Kansas) Furry_Lewis República_Democrática_Federal_de_Yugoslavia Gobernación_de_Sana'a Georgy_Adelson_Velsky Impresion_Alba Global_imagination Unión_de_Amigos_para_la_Protección_del_Ambiente Iglesia_de_San_Miguel_Arcangel_(Redován) Ribera_Baja/Erribera_Beitia Fuera_de_control Giulio_Caccini Informe_Westenhofer Municipio_de_Brandon_(condado_de_Douglas,_Minnesota) Tribunal_Supremo_de_los_Estados_Unidos Union_Civica_(cancion) Río_Yauyos René_Nicolás_Carlos_Agustin_de_Maupeou

html map