Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daniel_Gutiérrez_Martin Copa_America_2007 Danza_de_El_Garabato Distrito_de_cuispes Cueva_de_Kapova Diabrotica_atriscutata Damned_in_Black Donia_sapida Amigo_con_beneficios Cultura_judía DJTA Ambuchananiaceae Alf_(mitologia) Daniela_Hantuchova Alfonso_Velasco_Andreo Defensa_Territorial_(Croacia) Alianza_Democratica_M-19 Distichodus_lusosso Delta_Force:_Black_Hawk_Down:_Team_Sabre Distrito_de_goms Don_Orione Convento_de_Aguas_Vivas Dies_Irae_(álbum) Croix-Caluyau Ducado_de_spoleto Alvaro_VIII_del_Congo Dichela_berendtii Copa_Interamericana_1976 Alpedrete_de_la_sierra Cronica_de_Nestor Alexandre_Louis_Simon Departamento_(desambiguacion) David_Alejandro_Rojina David_Teniers_el_joven Cultivador_(maquina) Duesenberg Cooperativas_Ourensanas Dovo Distrito_de_Chilcaymarca Crowder_(Oklahoma) Cosmético Cordobia_argentea Dajabon_(Republica_Dominicana) Crepidodera_ussuriensis DirectMusic Datacion_por_racemizacion_de_aminoácidos Doner_Kebap Distrito_de_Zapatero Costas_Taktsis Cálato Dendrokingstonia_nervosa Amarilidacea Derbis_regionales_de_Silesia Coulommes_la-Montagne DBUS

html map