Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amango:_Esto_No_Es_Un_Juego Cultura_Gwisho Daniel_Gildenlow Copa_del_Presidente_de_la_República_1932 Convención_del_Mar Danielle_Fishel Cyperorchis Criminales_de_guerra_(pelicula_de_1946) Alfonso_Antonio_Vicente_Eduardo_Angel_Blas_Francisco_de_Borja_Cabeza_de_Vaca_y_Leighton_Carvajal_y_Are Doumea_sanaga Alice_Regnault Denominación_de_Origen_Jumilla De_latir_mi_corazón_se_ha_parado Critters_2 Decimosegunda_Región_de_Magallanes D_O_Ribera_del_Duero Crataegus_sp Edder_Delgado Disforia_premenstrual David_de_la_Hera_Banos Droupt-Saint-Basle Copa_Mundial_Femenina_de_Futbol_Sub-20_de_2012 Corinth_(pueblo) Demetrio_Ortiz Alexándrov Distrito_de_masin Demografía_de_Costa_Rica Dinotoxodon Dasylirion_recurvatum Cuestión_de_gustos David_del_Rio Devon_Joseph_Werkheiser Distrito_de_Freiberg Alfabetización_informacional Donostia_FC EUPV David_beckham Covas_(Lousada) Corrimiento_Storegga Delito_en_la_isla_de_las_Cabras Amphol_Lampoon Cristian_Garraza Amphistethus_stroheckeri Dimension_latina_79 Deuterodon_stigmaturus Dinastía_de_los_Paleólogos Ana_Torres_Alvarez E._D._B. Digitalis_purpurea_f._glabrescens Dynodorcus_grandis_moriyai Dactylispa_sericeicollis Departamento_General_Belgrano AmaZulu_F.C. Dinastia_Melendez_Quiñones Ana_María_Alvarado

html map