Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Roberto_Ordenes Robert_E_Howard Royal_Observatory,_Greenwich Rios_Rosas Galerotella_virida Río_Malaya_Belaya Union_Popular_Bulgara Reserva_India_de_Cañoncito Iglesia_de_sant_bartomeu_de_cabanyes Riesgo_pais Twenty_Four_Seven Gobernador_de_Montevideo Republica_de_Mahabad Rochesson Trinle_Gyatso Geografia_de_Indonesia Rotación USS_Edsall_(DD_219) Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Organos_para_Trasplantes_Tejidos_Sangre_Plasma_y_Médula_Osea_Educación_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Frizer Tribunal_del_Consulado_de_Lima United_States_Pharmacopoeia Municipio_de_Steuben_(condado_de_Crawford,_Pensilvania) Universidad_Nacional_de_Cuyo Round_Rock_ISD Return_to_House_on_Haunted_Hill Resolución_1922_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Rubén_Ignacio_Martínez_Núñez Municipio_de_Carroll Ulysses_(Nebraska) Río_Juan_Gomez Río_Moselle Fundación_universitaria_Maria_Cano Municipio_de_St._Francis_(condado_de_Lee,_Arkansas) Ricardo_Rey_Polis SPZO Municipio_de_Harrison_(condado_de_Preble,_Ohio) Fuchsia_mastrotema Republica_Federativa_Democrática_de_Transcaucasia Gamones_de_fruto_pequeño Gastronomía_puertorriqueña Ubuntu_(filosofía) Rome_(serie_de_TV) George_Frideric_Haendel Futuro_(desambiguación) Frente_de_Liberación_Homosexual Rockwell-Messerschmitt-Bölkow-Blohm_X-31 Unquadnilium Impacto_ambiental_potencial_de_lineas_de_transmición Giuseppe_Fiorini_Morosini Municipio_de_Flora_(condado_de_Boone,_Illinois) Río_Clamores SS_16 Iglesia_de_Nuestra_Senora_del_Juncal_(Irún) U_2540_«Wilhelm_Bauer»

html map