Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plotzenseer_Totentanz Nuria Oberstammheim Potencial_de_union_liquida Perfil_L Osteitis_deformante Olivo_de_la_Bruja Pitof Parasite_(comics) Oxybelis Posicionamiento Paso_de_dona_juana Noraniza_Idris Pholidosaurus Museo_Nacional_de_Historia_Norte_Americana_(Washington) PERM_(computadora) Platymantis_cornuta Pancarú Pons_(desambiaguacion) Osceola PLAZA Omar_Quezada_Martínez Nécy Poda_de_formacion Orden_de_ushakov Pablo_Scheppers Obsesionada_(película_de_2002) Nacerdes_strnadi Museo_de_los_niños Parque_Nacional_de_San_Joaquín Palacio_de_Ciragan Podocoma_macrocephala Piper_PA_40 Phantasmagoria_(videojuego) Poder Participaciones_de_clubes_panameños_de_futbol_en_competiciones_internacionales Notobasis_syriaca Nícalo Pailhès_(Herault) Phleum_pratense Pelota_goma Pacto_de_teodomiro PFC_Spartak_de_Pleven Policia_secreta Ocimum_anosurum PPL_(lenguaje_de_programación) Oromediterraneo Niña_(desambiguación) Museo_Quinones_de_León Orden_de_la_Democracia_Simón_Bolivar Partido_Socialista_Guayanes PR_DI Pena_de_muerte_en_Chile Plaza_España_(Junin) Organización_territorial_de_Guyane

html map