Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Michael_David_Fortescue Magnús_Thor_Jónsson Manuscritos_economicos_y_filosóficos_de_1844 Gregorio_Corrochano Luangwa Medicos_descalzos María_Ortega_Delgado Péptidos_antimicrobianos Lucky_looser Ramon_Casas_y_Pere_Romeu_en_un_tándem Miecislao_II Rally_Acrópolis_de_1980 Presidente_de_Kirguistan Microrregión_de_Jaguariaíva Primera_División_de_Espana_1942/43 Prosper-Olivier_Lissagaray Quirás Premio_BAFTA_a_la_mejor_pelicula_de_habla_no_inglesa Marcha_por_la_Diversidad_Sexual_de_Chile Mediterraneo_(pelicula) Llamada_de_socorro Miguel_Angel_Rodriguez_(desambiguacion) Metilona Merlin_(pelicula) Primera_division_española_1955_56 Raphanocarpus Mesa_de_mezclas_de_video Martín_Larios_y_Herreros Manejo_en_tierra_de_Aeronaves María_Isabel_de_Austria Quintanilla_de_Nuno_Pedro Machboos Livermore,_California Melquíades_Álvarez_y_González_Posada Manuel_Arredondo Línia_Llobregat_Anoia Mariscus_confertus Los_T_N.T._(trío) Mario_Gosálvez_Blanco Metilia_brunnerii Maria_Isabel_Moreno_Allue Margarita_Gomez-Acebo Pérez_Reverte Los_Cachorros_del_Libro_de_la_Selva Region_linguistica_francófona_de_Bélgica Meteorito_metalico Quincerot Madame_Recamier_(pintura) Malievich Mahábharata Los_empeños_de_una_casa Premio_de_Poesía_Emilio_Alarcos Machado Gravedad_cuántica Majestic_Prince

html map