Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Secretaria_de_Salud_(México) Siva_puraṇa Smith_&_Wesson Sra._Puff Tau't-Bato Toxoide Tomàs_de_Banyuls Tour_de_Francia_1932 Singhiella_piperis Sonthonnax-la-Montagne Terror_And_Hubris Test_sicológico Saint_Aubin_de_Terregatte Saint_Paul_d'Izeaux Selinum_bulbosum Sciodaphyllum_racemiflorum Tierra_de_los_muertos Samal Subaru_Impreza_WRC Samarcanda_(libro) Screenshoot Servicio_Sismológico_de_Chile Sofrito Sustitución_nucleofílica_aromatica Streit Thomas_Crecquillon Terriers_(serie_de_televisión) Saint_Wandrille_Rancon San_Millán_de_la_Cogolla_(La_Rioja) TouchWiz Swarupanand_Ji Sibel_Tuzün Sindrome_del_bebe_feliz Salutación_angélica Todos_los_hombres_del_presidente_(libro) San_Jaime_dels_Domenys_(Tarragona) Saint_Malon_sur_Mel The_Politics_of_Heroin_in_Southeast_Asia._CIA_complicity_in_the_global_drug_trade Salonta Soledade Serra_de_Pàndols Tiara_de_Dinamarca Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Alemania_Democratica Shorea_wangtianshuea Topillo_pirenaico Stjepan_Andrijašević Sugar_Land_(Texas) The_Bootleg_Series_Vol_5_Bob_Dylan_Live_1975_The_Rolling_Thunder_Revue Ta_153 Santibáñez_Zarzaguda Todo_Heisuke Tirso_Timoteo_Rodrigáñez_y_Mateo_Sagasta South_Hampton_(Nuevo_Hampshire) Siete+7 Special_Agent_Oso

html map