Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_Thiruvannamalai Daniel_Ruiz_Bazan Alex_Lora_y_El_Tri_35_anos_y_lo_que_falta_todavia Durtol Economía_de_los_Estados_Unidos Desulfotomaculum Duwarin Allasseur Crary_(Dakota_del_Norte) Corregidor_(desambiguación) Daitoku_Myo-ô Dinastía_Agilolfinga Daniel_Ferrere Echium_tuberculatum_subsp._densiflorum Alien_Nine Digitalis_ambigua_var_acutiloba Don_Osvaldo Diego_Camacho_Escámez Distrito_Municipio_de_Jonava EVA_(astronautica) Costanzana Alopecurus_aquaticus Dominio_lingüistico_leonés Dalmata_(lengua) Cumbre_de_Paz_de_Camp_David_(2000) Distrito_de_Huacullani Diplomonádidos David_B._Wake Doctrine Diabrotica_scutellata Cucurbalsaminol_A Desahucios_en_españa Amor_de_poeta Cultura_de_depósitos_de_cobre De_Havilland_DHC-7b_Canada Amazona_vinacea Alfalfa_chilota D._C._Thomson Copa_de_Campeones_de_Europa_1978-79 Cristóbal_de_Hesse Dinastía_Chalukia Diego_I Alfonso_Díaz Copa_de_Campeones_de_Europa_1959_60 Diabrotica_chimborensis Alphonso_W._Wood Dulce_María_Loynaz Dario_Cvitanich Distrito_de_Saint_Julien-en-Genevois Diarios_de_la_Guerra_de_Afganistan D._J._Rupp Alianza_por_el_Trabajo,_la_Justicia_y_la_Educación Distrito_de_Boleslawiec Criptojudaizante De_kerckhove

html map