Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cícero_Joao_de_Cezare Dracaena_guilfoylei Eddie_Bert Diablintes Dinastia_Rurika Alloneuron_dorrii Corazones_de_Hierro Distrito_electoral_de_South_Osceola_(condado_de_Polk,_Nebraska) Cúmulo_globular_M22 Copa_de_Europa_Central Cumbre_america_latina,_el_caribe_y_la_unión_europea Dólopes Ecrainville Drum Código_ATCvet Corinto_(Morazán) Copa_del_Mundo_de_Atletismo_1998 Cosmelia_rubra Daniel_Chee_Tsui Diego_de_Abreu Amapola_blanca Diego_Macias Distrito_de_Pamparomás Ecorregión_marina_chiloense Costa_Rica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lake_Placid_1980 Diócesis_de_Villarrica Crisis_internacional Aloe_rossii Dunnart_de_Douglas Crying_Out_Your_Name Ectodermico Cuadrilateros_ciclicos Cordillera_(región) Ecio_Capovilla Alessandra_Toreson E120 Alfredo_Rouillón Cornella_del_Bercol Discotheque_Orfeon_A_Go_gó Danny_Califf Códice_Telleriano_Remensis Ameo_bastardo Cápsula_interna Cyrano_de_Bergerac_(pelicula_1990) Alfonso_Pisano Drama_japonés Diane_Ladd Corrida_de_sortija Amor_mio_(versión_mexicana) Amphibamidae ESCUELA_NACIONAL_DE_MEDICINA_Y_HOMEOPATIA Coussapoa Dominio_magnetico Diplomacia_suiza Corynephorus_canescens

html map