Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pelomonas Plano_de_Castello Ordenes_militares_(espanolas) Pilar_del_Castillo_Vera Parque_Nacional_Juan_Crisostomo_Falcón Pimelodus_pictus Oración_funebre_de_Pericles Piedra Plantago_weldenii_subsp._purpurascens Paquín Olav_Fernandez OASIS_(desambiguación) Poema_épico_culto Plateau OpenGate Petter_Hansson Potentilla_diversifolia Orontes_(desambiguacion) Nancy_Herrera Peruano_(desambiguacion) Natacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_Estilo_libre_100m_masculino Pimentero_de_America Peronema_heterophyllum OGLE2-TR-L9 Pleasantville_(condado_de_Venango,_Pensilvania) Niju_kun Oficina_de_Transferencia_de_los_Resultados_de_la_Investigación Nube_de_Hills Nicolas_Haquín Museo_Patio_Herreriano_de_Arte_Contemporaneo_Español Peces_pulmonados Playa_de_guadalmar Plantas_venenosas Nanorana_delacouri Pepetela Pablo_Sorozabal_Serrano Podogymnura_truei Nelson_Marra Odón_de_Villars Pie_de_oso Paulo_Pires Partidos_politicos_de_Argentina Natá_(distrito) Partido_Castellano_de_Madrid Panem_et_circenses PSDI Ororbia Pandit_Nehru Planificación_Round_robin Pajaroncillo_(Cuenca) Odontotrypes_uenoi Porto_San_Giorgio Oncorhynchus_ishikawai Naic Náhuatl_istmeño

html map