Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cerveno Buriakhop Carex_homalocarpa Batalla_de_Cienfuegos Botanika_im_Rhododendron_Park Benjamin_frankel Batalla_de_mikatagahara Camiro Bandera_de_Alemania_Oriental Brian_Douglas_Wells Bandera_de_Florencia_(Caquetá) CD_Juventud_Córdoba Cervera_de_Río_Alhama Beatriz_villacanas Ben_Uzoh Bandera_de_Luxemburgo Boris_Alekséyevich_Fédchenko Carbono_acetilénico_lineal Bergallo Bù_Jiàng Brzegi_(voivodato_de_Mazovia) Casa_Amarilla_(Caracas) Blizzard Batalla_de_pueblo_viejo Calle_125_(linea_de_la_8ª_Avenida) Bandera_tricolor Catedral_de_peterborough Centro_Histórico_de_Tlalpan Baron_sur-Odon Botanicheskii_Zhurnal._Moscow_&_Leningrad Bailly_Romainvilliers Bandera_de_Canelones Catí_(Castellon) Cart_negre Benny_Ibarra_(padre) Bhangra Bahía_Koliúchinskaya Brett_Murray Cañaris Bartal Catalogo_Zwicky Chamaemelum_achilleum Campeonato_mundial_de_ciclismo_de_pista_de_Burdeos_2006 Cassagnabere_Tournas Batuequilla Cayenne_(desambiguación) Cenizas_y_diamantes_(telenovela) Calle_Lanin Campeonato_Mundial_2_Litros Batalla_de_cícico_(193) Bandera_de_cangas_de_onís Bandera_de_Turkmenistán Challenger_de_Santiago_2013 Bridge_of_allan Berta_penalver

html map