Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Monedas_de_euro_de_Finlandia Monte_Caseros_(departamento) Hernan_Rojas Munguia_Industrial_S.A. Avenida_Larraín Montchalons Moros_(mitologia) Auricularia_auricula_judae Asiento_contable Groix Moghreb_Tetouan Antonio_Ruiz_Cervilla Hiparco_de_Atenas Anthony_buzzard Angel_Garcia Arapoti Apostrofo Aulhat-Saint-Privat Mongiove Astronium_juglandifolium Mimastracella_antennalis Anaurilândia_(Mato_Grosso_do_Sul) Millipede Atletismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1900_-_Salto_en_alto Angelica_razulii Autaugaville,_Alabama Hotel_Quitandinha Guacará_(encomienda) Monte_William Mix_Speaker's,Inc Mr._Children_(cronologia) Milímetro_de_mercurio Autovía_Guadalajara_Tarancon Henry_Sampson_Woodfall Milton_Mejía Arcadio_Zentella Habrodera Automotor_a_Talca Hylonome_reticulata Autonómica Autoridad_de_Aviacion_Civil_de_El_Salvador Hierbabuena_morisca Hospital_San_José_de_las_Hermanas_de_la_Cruz Grupo_Maffei_1 Astonishing_x-men Attalomimidae Archidiocesis_de_Cosenza_Bisignano Hod_Occidental Antoine_Léonard_Thomas Anolis_dominicensis Mr_L Humberto_Hernández Monasterio_de_San_Pandeleimonos Aviacion_simulada Gustavo_González_Jure

html map