Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lanquin Kasuga_(1904) Lethbridge_Alberta Limoise Las_12_sillas_(película_soviética) Jose_Manuel_Fernandez La_cara_oculta Leptaulax_punctatus La_conjuracion_de_Venecia_ano_de_1310 Inés_Esteban Kelli_McCarty La_maquina_de_hacer_pajaros_(disco) Instituto_de_Cine_Británico Jorge_(mini_serie) Kent_Narrows_(Maryland) Iruka Jesus_Castillo_Ugarte Jesulín Josep_Maria_de_Casacuberta James_Bond:_Edición_Definitiva Isla_de_valentia Las_consecuencias Lacetani Linapacan_Palawan J.C._Chávez_(Pelicula) Krasnogorovka Kohn_Pedersen_Fox Jose_Maria_Pérez_Zúñiga Jake_Cole John_Day La_Garrofa Licuefaccion_directa_del_carbon Lavinia_2016_o_la_guerra_del_los_poetas Kasımpaşa_S_K. Leonardo_Loredan Komitas_Vardapet Lepidodactylus_divergens Kenny_C_Guinn Judas_Rising Kieran_Culkin Konstantinos_Katsouranis Intres Jorge_de_Podebrad Kristin_Clemet Jose_Kelvin_de_la_Nieve Leon_Teremin La_Expedición_Robinson Kakigōri Isla_de_San_Luis Instituto_de_Historia_Argentina_y_Americana_"Dr._Emilio_Ravignani" La_Malva_rosa Jan_Seyum Laujar_de_andarax Jozsef_Mindszenty Itzhak_Stern

html map