Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alegoría_de_la_Constitución_de_1812 Condado_de_Costilla_(Colorado) Alcalino Chiaro-oscuro Adiós,_Pequeña,_Adiós Compañia_Estadounidense_de_Billetes A_Mari_Usque_Ad_Mare Conilhac_de_la-Montagne Conjunto_urbano_bodeguero_Campo_de_Guia AP_36 Achatinella_vulpina Aesculus_octandra Christian_Emil_Marie_Kupper Compsothespis_abyssinica Citerne Charles_William_Miller Cleto_Cobos Ciberataque Aegilops_algeriensis Aeropuerto_Internacional_de_Bahréin Chromis Chavagnac_(Dordona) Volvo_Cars Club_Atlético_San_Martín_(Adolfo_Gonzales_Chaves) Aderus_bimaculatus Aeropuerto_de_Ciudad_Constitución Ciudad_de_las_Artes_y_de_las_Ciencias Ximena_Córdoba A_Promise_to_Burn Vehículo_de_guiado_automático Condado_de_Hardin_(Kentucky) Vandenbroucke Conopodium_majus_subsp._mutabile Agentes_geologicos_externos Christian_Pérez Acido_Aspartico Ace_(tenis) Victor_Ostrowski Abrebocas Aberdeen_Gardens_(Washington) Ack_Ack_caballo Comisión_de_Administración_del_Senado_de_Mexico Conflicto_de_Cachemira Volando_libre Clematis_pedicellata Chuck_Norris_Superkicks Club_Social_Deportivo_Puyo Agujero_azul_de_Dahab Ablaincourt_Pressoir Yevgeni_Vuchétich Vidal_de_Nicolas Villefranche_de-Rouergue Consejería Winnett_(Montana) Conconully_(Washington)

html map