Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Herminio_Alonso_Blanco_Mendoza Género_pictorico Habitacion_oculta Grindelia_procera Arnac Guerra_de_Sucesion_Espanola Automovil_superdeportivo Asunción_Sánchez Misgurnus_nikolskyi Guineapolemius_testaceus Hugo_Carballo Guantánamo_(ciudad) Araci Mollinedieae Asociación_de_procesamiento Monacato_irlandés Artix_Entertainment Antonio_Mondéjar_Ortuno Araba_Euskaraz Hipoteca_flotante Montigny_sur-Chiers Animal_(canción_de_Conor_Maynard) Miltassia Application_bridge Gustavo_Petro_Urrego Anglemont Homeotopia Monumenta Asturica_Augusta Hidrohalogenacion Montanas_Ruenzori Mons_Boubert Hopea_pingbianica Grupo_Desportivo_Estrela_Vermelha_de_Maputo Mont-Saint-Léger Monolith_of_Death_Tour_'96–'97 Guia_de_micha Asociacion_Nacional_de_Funcionarios_de_la_Dirección_General_del_Credito_Prendario Arquitecto_mediterráneo Monasterio_de_San_Benito_de_Sahagún Atolones_del_Pacifico Mordellistena_oceanica Montaigut_le_Blanc_(Puy_de-Dôme) Houdini_(desambiguación) Ministerio_de_Planificacion Arjara Hernan_Pelaez_Restrepo Antesterion Harshb. Aulaga_almohadillada Ate_(distrito_peruano) Gustav_Leonhardt Higashiyama_Sky_Tower Aphora Army_Combat_Uniform

html map