Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

ECAI Corydoras_burgessi D.C.Zappi Demo_Duende Danne_et_Quatre_Vents Distrito_electoral_de_Waverly_n.º_2 Degeminación Dubai_Center_(Guatemala) Departamento_de_Rufisque Eatmewhileimhot Corea_del_Norte_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Calgary_1988 Alexander_Karadjordjević Declaracion_de_Iguacu Derecho_a_asilo Dicladispa_comata Alphaville_(grupo_aleman) Cortes_Honduras Delantero_(futbol) Círculo_de_Belgrado Cruzadas_Balticas Damian_Zadel Derecho_procesal_administrativo Dragon_ball_z_:sagas Alexandre-Edmond_Becquerel Amancio_Alcorta_(político) Copa_de_Oro_de_la_CONCACAF_de_2007 Cristinapolis Amazilia_yucatanensis Copa_de_África_de_2015 Departamento_del_Amazonas_(Peru) Aleksándrovka_(desambiguación) Amok_(videojuego) Dornillas D_M_E Dira_Paes Cuchivero Costas_extranas._Ensayos_1986-1999 Crassula_argentea Cosmos_634 Down_To_Earth Corregimiento_de_cuyo Danny_Pickett Duarte_(provincia) Distrito_electoral_de_Irish_Grove_n.º_4 Alvinella_pompejana Demian_Alcázar Ducado_de_Suabia Cuerpo_General_de_Bomberos_Voluntarios_del_Perú Amelie_Nothomb Cryptoheros_panamensis Diospyros_egbert-walkeri Deseo_(Comics) Echinopsis_paraguayensis Der_müde_Tod Dia_sidereo

html map