Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Deportivo_de_La_Coruña Copa_del_Generalísimo_de_fútbol_1954 Ecorregión_de_agua_dulce_Atacama Distrito_de_Rhein-Sieg Dan_Marino Distrito_administrativo_de_Saanen-Obersimmental Dark_folk Denominación_de_Origen_Ribera_del_Jucar Cultura_de_Inglaterra Crujia_(arquitectura) Aleksandr_Grin Dice_Domino Alicia_en_el_país_de_las_maravillas_(película_de_2006) Dampierre-sur-Moivre Duques_de_Windsor Davide_Ghirlandaio Alès Dobra_santotomense Dinamoebales Crataegus_laevigata_subsp._palmstruchii Dasytomima_rachelae Curtea_de_Argeș Dias_de_multa Eburia_albolineata Cubalibre Alita_de_mosca_(disco) Derarimus_riga Dimelo Distrito_de_Supaul Dellepiane Demografia_de_Kirguistán Cultura_wari Distrito_de_Sangrur Defectos_Congénitos_de_la_Glicosilación_(Síndrome_CDG) Convento_de_Capuchinos_de_Sanlucar_de_Barrameda Costanza_de_Arles Cristián_De_La_Fuente Diego_da_Silva_Costa Dormilón_lira Dinastía_Wattasida Alfons_Deloor Dougong Culantrillo_de_Montpellier Alpes_Lepontinos Cuartell_(Valencia) Crepis_muricata Deskmod Damaso_Marte Amaryllis_equestris Crucero_de_instruccion Distrito_de_Nainital Dia_Nacional_de_los_Pueblos_Indígenas_en_Chile Disfrenia_tardía Códice_sinaítico Derbys_de_París

html map