Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Delta_del_Saloum Cuéntame Distrito_de_Comandante_Noel Allosperma Alvaro_Torrente Diez_punaladas_en_el_corazón Do_You_Wanna_Dance Cuadrilla_de_Campezo_Montana_Alavesa Altar_(volcán) Alfabeto_kirguís Descalzas_Reales_de_Madrid Dianthus_speciosus Copa_Intercontinental_de_baloncesto De_Pé_a_Pá Diana_Bolocco CurrículosegunStenhouse Alí_Pashá_de_Tepelen Alógama Distrito_de_Sartene Código_de_Identificación_Fiscal Cristália Defensa_e_Ilustracion_de_la_Lengua_Francesa Desayuno_de_Lideres_(El_Ala_Oeste) Amaryllis_maranensis Ebnerella_baumii DH_5 Cryptocephalus_corynthius Demografía_de_Argentina Earendur Dicaeum_cruentatum Cultura_de_Mehrgarh David_Foster Almohadilla_táctil Amphicoma_emeia Deportes_en_uruguay Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1982 Donald_Harrison Cámara_de_Representantes_(Japon) Degustacion_de_vino Echimys_chrysurus DUSP16 Convolvulus_imperati Deshidratar Dianella_cubensis Diplomorpha Crataegus_rotundifolia Allanblackia_sacleuxii Dominio_de_nivel_superior_generico Cyclichthys_hardenbergi Donato_Mármol Crena Discografia_de_Fall_Out_Boy Cyclostomi Dámaso_Larranaga Doug_Lawrence

html map