Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Convenio_de_bonn Coyuya_(estación_de_Metrobus) Delphaciognathus Crímenes_de_Wineville Drouilly Crisis_financiera_de_2008 Delta_del_río_Saloum Convenio_de_Basilea Cortes_de_Castilla_La_Mancha Disturbios_en_Hrushevskoho_Street_de_2014 Destilador Copa_Mundial_de_fútbol_de_2014 Coolbinia Cordillera_de_Pai_Joi Edetanos Desechos_toxicos David_McCallum Crateromys_schadenbergi Coordination_des_groupes_anarchistes Crónica_de_un_nino_solo Coryphus Alfonso_Benavides Dilma_Vana_Rousseff_Linhares Creuse Departamento_de_Madriz Dominik_Schmidt Ana_Maria_Luisa_de_Orleáns_de_Montpensier Edipo_rey_(opera) Ecuacion_de_van_Vleck Dionisio_Perez_Gutierrez Doc_Lawson Ampelosaurus_atacis Alekséi_Markushévich Cupaniopsis_foveolata Darmstadtio Dudleya_sheldonii Dink_The_Clown Alnus_cordata Almensilla Economia_de_la_Salud Dryopomera_janpetri Dionisio_Romero_Seminario Convenio_Europeo_para_la_Protección_de_los_Derechos_Humanos Almoctádir E_Sport An_Evening_With_Erasure Dinastía_de_los_Ducas Dalmatinac DFV-Supercup Ducado_de_barcelos Dolgushin Diputacion_Provincial_de_Jaen E2F De_l'amour_le_mieux Alfie

html map