Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Moorefield Usulíes Imperativo_Categorico Fuchur Municipio_de_Ulster_(condado_de_Bradford,_Pensilvania) Río_Ponjos GF_Motorsport Tu_Bishvat S.N.S. U.S._Sassuolo Renault_Kangoo Tribunal_Permanente_de_Justicia_Internacional_de_La_Haya Geitonoplesium_cymosum_f._album UTC-12 Gl_674 Indicador_del_Zambeze Roepiah_de_las_Indias_Orientales_Holandesas Rubén_Castillos Restayno_Cantelmo-Stuart Frontón_Galarreta_(Hernani) Municipio_de_Hartland_(condado_de_Kearny,_Kansas) Trécul Friedrich_Hebbel S._S._A. Fuego-control George_William_Forbes Frente_Manuel_Cepeda_Vargas Iglesia_de_Sant_Andreu_de_Valencia_d'Aneu Glacier_Express SAC_D Indice_de_evaporacion Félix_Sabroso_y_Dunia_Ayaso Unión_Deportiva_Gornal Fábrica_Kirov Russell_(Kentucky) Trofeo_Conde_de_Godó Fuensalida Freie_Arbeiter-Union_Deutschlands GVim Free-Will Igor_Panarin Gall_inglés Give_Me_Ed..._'Til_I'm_Dead_Tour_&_Dance_of_Death_World_Tour Txingo Municipio_de_Jobe_(condado_de_Oregón,_Misuri) Tácito_(emperador) Repandra Relaciones_Alemania_Francia Román_Cepeda_Flores Rhizakenia Fuera_de_juego_(película) Remolinera_chocolate Unidad_de_mercado Muraena_clepsydra S_W_L.Jacobs

html map