Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sitio_de_Atenas_(86_a_C.) Sweeter_Than_Fiction Sarpsborg_FK Saint_Andre_en_Vivarais Sueño_electro_I Saint-Jean-Poutge Sascha_Lobo Sapintus_confertopunctatus The_Ecstasy_of_Gold Synallaxis_spixi Screenlets Stachys_betonica Secretario_de_Estado_(Administracion_Pública_de_España) Santurde_de_Rioja_(La_Rioja) Secreción_vaginal Simbolo_de_Schläfli Simon_Renard Tinamus_osgoodi Secretaria_de_Seguridad_Publica_(Mexico) Segundo_movimiento_independentista_de_San_Salvador_de_1814 Tillay_le-Peneux Segunda_División_de_Montenegro_2009/10 Tamaris Sant_Martí Saint_Christophe_Vallon Starodub_na_Kliazme Saint_Julien-Gaulène Stade_des_charmilles Tolón Teen_Choice_Award Saint_Jean Sheikh_Hamad_ibn_Jaber_Al_Thani Shady_Grove_(condado_de_Cherokee,_Oklahoma) Secutor Silo_nuclear Torneo_de_stuttgart Seleccion_de_fútbol_de_Antillas_Neerlandesas Sueno_de_amor_n._3 San_Quirse_de_Tarrasa Salto_mortal_(album) Scirpus_uliginosus Shinyō Sušić Sociedad_deportiva_voluntaria_de_la_Unión_Soviética State_of_Fear Thymelaea_thesioides_var._elliptica ThyssenKrupp_Terni Torre_de_Botafuegos Teorema_Fundamental_del_Álgebra San_Gerardo_(El_Salvador) Scarchives_Vol._1 São_Miguel_de_Alcainça Si..._(album) Titan_arum Tethieu

html map