Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bot._Commelins Barranca_del_Wutach Ceracis_minutissimus Biscutella_hispida Carlos_J_Finlay Cardenal_Infante_Fernando Calabaza_parda Canis_nehringi CIV Camberra Batalla_de_Falkirk_(1298) Carlos_Correa_de_Saa Cantatore Canton_de_Le_Havre-1 Campamento_(Uruguay) Catalina_Fernández_de_Córdoba_y_Enriquez Carduelis_psaltria_hesperophila Cancer_de_cuello_de_utero Bernardino_carrera Calostrophus Big_Love Cesar_Ruiz Cardena_(Cordoba) Catalina_Island_Conservancy Capitulos_de_los_Backyardigans Bufo_turkanae Caria_(antigua_region) Benedict C.D.Vergara CM_Draconis Brezal_de_madagascar Cee_(A_Coruna) Campeonato_de_Europa_de_Natacion_de_Distancia_Corta Bonfim_(Santa_Maria) Bellfontaine_(Alabama) Brachypetersius_pseudonummifer Barraca_d'Aigües_Vives Carrasquina Banja_Luka_Challenger Campeonato_de_Castilla_de_Aficionados Bostezar Bernardo_J._Cologan_y_Cologan Bourbach_le_Bas Bandera_de_Sao_Paulo Cerro_Cauro_(Colomera) AŠK_Olimpija Cercus Cantón_de_Laloubère Canton_de_Mézières_en_Brenne Before_crisis_final_fantasy_vii Bidú_Sayão Azucena_Maizani Batangueno Bacteroidales Catalogo_de_estrellas_de_Wolf-Rayet_galacticas

html map