Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Exosoma_clypeatum Francisco_de_Paula_Bucarelli_y_Uruzúa El_prisionero_de_Zenda_(1952) Faro_Claromecó Facultad_de_Ciencias_Economicas_y_Empresariales_de_Burgos Estacion_de_Alcorcon En_kvall_i_juni Elfers Exafroplacentalia El_arte_de_variedad_chino Estación_de_La_Tour-de-Peilz Episoriculus_caudatus Eneida_Martins Esquina_Libertad F.H._Boedeker Fiat_Spazio Estación_de_Plaza_Mayor Feirana Fernando_Estrada_Sámano Fernando_Palacios Elise_Avellan Elio_Promoto Federacion_de_Basquetbol_de_Rusia Escuela_de_los_pitagoricos Erizo_de_la_India Escudo_de_la_Segunda_República_Española Florulae_Insularum_Australium_Prodromus Exegeta Eivor_Pálsdottir Elk_City_(Idaho) Ford_Crown_Victoria FK_Jelgava Elementos_fundamentales_para_la_critica_de_la_economia_política El_Boletin_Rotario_de_Jatibonico Especies_(pelicula) FlyDirect Estación_de_Manresa FC_Barcelona_(fútbol_sala) El_arca Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1984_en_Bélgica Felipe_Vallese Eugène_Boudin Estación_Central_General_Artigas Ejército_paraguayo El_Barco_de_Valdeorras Elecciones_a_la_Camara_de_Representantes_de_los_Estados_Unidos_de_2010_en_Arkansas Fleuron_de_Brujas Esther_Cervera Fortún_Ximénez FC_Podolye_Klimovsk Escalera_de_Santa_Fe El_que_no_corre..._vuela_(México) Floating_Point_Unit El_paraíso_(serie_de_televisión) Estado

html map