Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Camara_de_senadores Bad_Boy_(canción_de_Cascada) Capítulos_de_Chaotic Bethlehem_Steel_F.C. Castejon_del_Puente Biaggio_Pilieri Bank_of_East_Asia CD_Benicasim Ben_Arous_(gobernación) Cantón_de_Nailloux Aşchileu Barrio_de_Arroyo_Culebro Cactus_pusillus Castilla_Leon Balábac,_Palawan Carlos_I_Duque_de_Borbon Campamento_Contra_las_Fronteras Beariz Casa_de_zorrilla Casa_de_San_Millán Bouhans_et-Feurg Barlovento_(localidad) Bianca_Branning Banda_C Bette_Davis Canal_del_Laberinto Blackfriars_oxford Batalla_del_Manantial Botryanthus_vulgaris_var._transsilvanicus Batalla_de_Paraguary Blatta_livida Año_1006 Beaumont-du-Lac Ballet_del_Teatro_Kírov Beverly_Hills_(desambiguación) Bahia_de_Edo Boca_(barrio) Boomerang_Latinoamerica Calamaro_(desambiguación) Calopteryx_(planta) Bandera_de_Zumaya Calle_Hoyt–Fulton_Mall_(Linea_de_la_Avenida_Lexington) Capricornis_crispus Campeonato_Sudamericano_Juvenil_de_futsal Breaking_News Carreton_cadillo Bouvardia Bad_Peterstal-Griesbach Aída_bortnik Believe_Acoustic Castillo_de_los_Obispos_de_Sigüenza Bouzancourt Blitzkrieg_(banda) Basella_rubra Buscema

html map