Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_de_Placa_de_Catalunya Frankenstein_de_mary_shelley Erik_Sandin Ejército_del_Centro_(Bando_sublevado) Francisco_de_Avila_presbitero_peruano Elpidio_Herrera Elecciones_estatales_de_Veracruz_de_1980 Familia_Somoza Escles_Saint_Pierre Els_Omells_de_na_Gaia Estacion_de_Rios_Rosas Francia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sarajevo_1984 Fragata_Resolucion Francois_Pantxi_Sirieix Estrategia_Mercosur_de_Crecimiento_del_Empleo Estacion_de_Prosperidad_(Metro_de_Madrid) Esfínteres_anales Ernie_Grunfeld Filogenia_bacteriana El_yermo_de_las_almas Foros_de_discusion Ervum_filiforme El_engano_(pelicula_de_1999) Evelio_con_V Estación_Morón Familia_Cruilles Ejército_Australiano El_show_de_los_suenos_reyes_del_show_(Peru) Falco_rufigularis El_rey_del_circo Escobar_de_Polendos_(Segovia) Emily_Barclay El_realquilado Falkirk_F_C Enrique_Dans El_invitado_de_Drácula Fosfoproteínas Estacion_Hospital_(Medellin) Fiestas_de_interés_turistico_internacional_(España) Epimenidion_hyacinthoides Exposicion_Internacional_de_Estocolmo_(1949) Epitome Energias_en_Bolivia Eunicella_verrucosa Epipactis_exserta Fft El_Pont_de_Claverol Famous_last_words Elgonidium_leleupi Fotosíntesis_oxigénica Flaignes-Havys El_marido_perfecto Enzimas_modificadoras_de_histonas Francmasonería_en_Mexico Federica_Haumüller

html map