Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reino_de_Hungría_(1920_1944) UCeDe Inari_(Japón) Glyptodontidae Municipio_de_Rich_Square_(condado_de_Northampton,_Carolina_del_Norte) Rogelio_Buendía_Buendía Riot_Games Municipio_de_Mont_Sandels_(Arkansas) Iglesia_de_Santa_María_(Rosas) Museo_Elder_de_la_Ciencia_y_la_Tecnologia Freixa Municipio_de_Westfield_(condado_de_Clark,_Illinois) Rio_Camba Trío_Lonqui_(album) Galaxias_(animal) Gavilea_patagonica Inosinato_disodico Religión_en_la_Argentina Musculo_interóseo_dorsal Uspenskoye_(Krasnodar) Tumulo_del_Rey_Felipe_II_en_Sevilla Municipio_de_Mount_Pleasant_(condado_de_Delaware,_Indiana) Río_Mangalam Municipio_de_Rice_(condado_de_Ringgold,_Iowa) Reserva_natural_Komandorski Triquiasis Rio_Shaksgam República_Socialista_de_Macedonia Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_los_Dolores_(Puerto_Berrio) Municipio_de_Lincoln_(condado_de_Osceola,_Míchigan) Rhinoptynx_clamator Iglesia_de_San_José_(Singapur) Rio_Rojo_(película) Municipio_de_Huntington_(condado_de_Luzerne,_Pensilvania) Union_Sindical_Independiente_de_Trabajadores-Empleados_Públicos SIGUA Reino_de_vientiane Félix_Burriel_Martín Municipio_de_Hughes Iglesia_de_las_Agustinas_(Santiago) Unión_Santa_Maria Troyano_(malware) Geo_politica GJ_179 Gabriel_(película) Ribera_del_Queiles Resolucion_1931_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Tuxtla_Gutiérrez_(ciudad) Ricky_Villa Ryan_Giggs Iglesia_La_Viñita Unió_Esportiva_Santboiana Municipio_Justo_Briceno Giorgos_Valerianos Trienio_Bolchevista

html map