Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Muten_Roshi Plastic_Man Nicolas_Maduro Must_get_out Philodytes_umbrinus Nava_(Asturias) Neons-sur-Creuse Museo_Nacional_de_Varsovia Pichu_(Pokemon) Pavel_Aleksandrovich_Mif Piu_mosso Pinzon_Hormiguero Obispo_de_Jaén Otaez_(municipio) Navardún Pasteurización_relámpago Olavi_Virta Ong_Bak_3 Partido_Acción_Nacional_(México) Paleógrafo Nexhmedin_Zajmi Palpoxena_facialis Paese_(Italia) Partido_Socialdemócrata_Independiente Playa_El_Real Numeros_musicales_Phineas_y_Ferb Museo_de_la_Royal_Air_Force_de_Londres Nephrocarpus_schlechteri Palacio_de_los_Condes Orquesta_Sinfonica_de_Maracaibo Parque_nacional_Blue_Hole Pandemrix Odoardo_Farnese Peso_del_recién_nacido Parachromis_managuensis Necrolemur Planta_termoelectrica_Josefa_Camejo Pedo-de-burro Neffs_(Ohio) Pedro_Reyes Orden_Real_de_Vasa Museo_Maritimo_Nacional Parentis_en-Born Paul_Gustave_Doré Othe Payaguás Olmitz_(Kansas) Perrysburg_(Nueva_York) Mérope_(hija_de_Pandáreo) Polygonum_persicaria_var_incanum Objeto_de_diseno Nobleza_espanola Padre_Cámara Petroselinum_australe Pilar_Unzalu

html map