Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montana_Palentina Associacion_Sportive_et_Culturelle_Corpus_Police Hugo_Soto_(Actor) Mukmuk Guelmin_Es_Semara Ministerio_de_Vivienda,_Ciudad_y_Territorio;_Colombia Hervé_Renard Asociacion_de_Madres_y_Padres_de_Alumnos Ardeola_(revista) Montcornet Moorefield_(Arkansas) Mouse_Super_NES Himno_de_la_República_Dominicana August_Moebius Hugo_Diaz_(músico) Asociacion_Automovilistica_Estadounidense Anemonastrum_schrenkianum Archipiélago_Alcatrazes Movimiento_cuasiperiódico Hendschiken Apimondia Hertelia Asiosilis_bicornuta Henricosbornia Honorio_Galvis Arnouville_les-Mantes Arteria_carotida Anáhuac_(metrorrey) Andrés_Lewin_Richter_Ossiander Anfiprotica Antonio_Alfaro_Gironda Hábitat_para_la_Humanidad_México,_A.C. Hecho_en_México_(desambiguación) Ministerio_de_Relaciones_Exteriores,_Comercio_Internacional_y_Culto Hynobius_amjiensis Henry_Brandon,_II_Duque_de_Suffolk Arísaro Apeo_(desambiguación) Mittelbau Historia_de_los_judios_en_Mexico Anisoplectus Avinu_Malkenu Himno_de_sogamoso Asociación_Anticomunista_Argentina Apoyador Aplicación_portatil I_Miss_You_(canción_de_Björk) Mundial_de_rugby Harunobu_Suzuki Héctor_Marcolongo Heminoemacheilus_zhengbaoshani Asian_Football_Confederation Apolion Mision_de_Huasinapi Miss_Mujerzuela

html map