Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Volscii Wherwell Christiane_F._-_Wir_Kinder_vom_Bahnhof_Zoo Consejo_de_ciento Aeropuerto_de_Dalaman White_Pigeon_(Michigan) Vuelta_ciclista_a_España_1959 WP:WM XECOPA_AM Ciencias_de_la_paz WP:VAN Citrus_×_natsudaidai Abba_Kovner Conde_de_Toggenburg Vitis_sicyoides W.I.T.C.H Al-Qahira Condado_de_Polk_(Misuri) Cityfamily Coelenteracina Wakizaka_Yasuharu Abutilon_indicum_var._populifolium Violeta_Parra_-_texto_y_musica Vadim_Boret Võrtsjärv Yajaira_(album) Consejo_de_Trabajo,_Económico_y_Social_de_Cataluña Yacimientos_mineros_agua_de_dionisio Chloris_tenella Aeropuerto_de_hall_beach Contrabajos Coliseo_Toto_Hernandez Clasificacion_de_Concacaf_para_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekín_2008 Chorophilus_nigritus Codex_Porphyrianus Yacopí_(Cundinamarca) Condado_de_Garciez Vaishnavismo_gaudiya Admoniciones_de_las_Institutrices Waikato_Chiefs Cimarron_(Kansas) Chorlo_nivéo Confederacion_de_Fútbol_Asociacion_de_Norte_Centro_América_y_el_Caribe Vino_en_la_Antigua_Roma Alegría_(Circo_del_Sol) Viişoara Yoduro_de_potasio White_sloanea Variolita Via_sublingual Vertientes_del_Perú Who's_Afraid_of_Virginia_Woolf?_(obra_de_teatro) Adrian_van_Hooydonk Wadi_Haddad Wiesbaden-Mitte

html map