Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Moncheaux_lès-Frévent Hierba_fuerte Aparato_circulatorio Austria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sankt_Moritz_1928 Humberto_Miguel_de_Sajonia-Coburgo_y_Gotha Harry_Warner Haemaria_discolor_var._ordeana Artaserse_(Ferrandini) Idioma_kaingáng Huerta_a_cuadros Monstruo_de_Montauk Huracan_Omar Ministro_de_Administraciones_Públicas_de_Espana Hatiora_x_graeseri Asamblea_Majorera Guilty_Gear Minarquista Atentado_aereo_en_Austin_de_2010 Ano_195 Muerte_del_ego Aspinatimonomma_borneense Hércules_Club_de_Fútbol_(femenino) Asociación_Nacional_de_Criadores_de_Caballos_de_Pura_Raza_Española Antonia_S._Juan Gulfton Momchilgrad Hypsilophodontia Gálago_del_Senegal Asasp_Arros Historia_militar_de_Armenia Guerra_de_las_Siete_Horas Arakaldo Ano_565 Arbutus_tomentosa Hyacinthus_candicans Avion_de_vigilancia Asteras_Trípolis Andrés_Borghi Angel_Rivero_Mendez Halcón_de_Harris Augerville-la-rivière I'm_a_Boy Andrés_Ballbé Arco_del_triunfo_de_Septimio_Severo Anthotroche Halesia_diptera Arroz_salvaje Huevos_estrellados Ministerio_de_Educacion_de_la_República_Argentina Hanneken Houston_Police_Department Antón_García_Abril Anniston_(Misuri) Grillo_(desambiguación) Guerreros_de_terracota

html map