Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lengua_turca Lenguaje_de_programacion_Erlang Joan_Sola_i_Cortassa Javier_Rojo_Gómez Leptispa_impressa Jose_Alberto_Aguilar_Iñárritu José_María_Marroquí Isidro_Sanchez_Garcia-Figueras Liquid_feedback Jorge_D'elía Ion_Vélez_Martínez Islas_Boynes Instrumentos_de_medida John_Johnson_(baloncestista) José_Maria_Julian_Mariano_Escriva_de_Balaguer_y_Albás Josep-maria_martin Langmaker José_Juan_Figueras La_Cellette_(Puy-de-Dome) Jimena Juan_José_Falconier Libera_Folio Invasión_arabe José_Zubiaur Liga_Minuana_de_Fútbol_de_Lavalleja Leonardo_Náuhmitl_López_Luján Lista_de_capítulos_de_El_Conde_Patula Liberia_Ship_Corporate_Registry_FC Jean_Henri_d'Anglebert Joseph_de_jussieu Jose_Ailton_Da_Silva Ipsilon_Scorpii Jedi_Knight:_Jedi_Academy Kanglei_Yawol_Kanna_Lup Jhonnier_González Isla_de_Contadora Leffonds Kuçüm Jagannatha_Puri Laser_de_Hércules Libgaim Jardín_Zoológico_de_Buenos_Aires Les_herbes_folles Liga_LEB_2004/05 Juan_Jose_Victoriano_Gonzalez John_J._Pipoly John_Paul_Cusack Jesus_Castro_Romani La'cryma_Christi Liga_Marca_de_Fútbol_Sala Juan_María_Bandrés_Molet Isoctenus Leche_de_pajaro Juilly_(Sena_y_Marne) Julius_K_Nyerere

html map