Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sonchus_alpinus Sinfonía_n._27_(Miaskovsky) The_Latin_American_Xchange This_is_the_New_Shit Schismatorhynchos_nukta Taxi_(programa_de_televisión_de_España) Termas_de_vals Tetrastemon Selva_madre Transporte_marítimo Terre_de_Haut Ticodendraceae Soraluce Sinfonia_n._13_(Haydn) Sanchez_cerro Tamarite_de_Litera Solera_(Jaén) Secretaría_de_Educación_del_Estado_de_Quintana_Roo Sindrome_de_muerte_subita_del_infante Santos_Perez_Mascayano Tigre_(partido) Synchronicity_(álbum_de_OLIVIA) Temporada_de_ciclones_en_el_sur_del_Pacífico_de_2013-14 Silverio_Lanza Signo_del_Gato Tokugawa_Iyeharu Saint_Benoit_du-Sault Transcripcion_fonetica_del_bulgaro_y_macedonio_con_el_AFI Thurya Servicio_de_Difusión_de_la_Creación_Intelectual Sphaenognathus_feisthamelii Shin-Ra_Inc. Teodomiro_(obispo) Seybold School_of_advanced_international_studies Tracy_Bocage Saint_Jean-le-Vieux_(Isère) Saboteadora Tephrocactus_turpinii Señalización_E_y_M Tranvía_de_Burdeos Stemmatium Schroederichthys_chilensis Somnambulismo Toy_Headquarters Shigofumi:_Letters_from_the_Departed Santiago_de_Liniers,_I_conde_de_Buenos_Aires Skopelos Supercalifragilisticoespiralidoso Subvenciones Symphurus_billykrietei Something_Special Schoenoplectus_californicus Sierra_de_Ocejon Time_Bokan

html map