Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yerri_(Navarra) A_More_Perfect_Union Zauiya Clima_subpolar_oceanico Cistus_populifolius_f._marianus Alberto_Gallinal Complejo_industrial_de_la_fabrica_de_textiles_La_Constancia_Mexicana_y_su_area_habitacional Conde_de_Arzarcollar Confesiones_de_invierno_(cancion) Chilches_(Vélez-Málaga) Cincinnati_(Ohio) Aldhibah Condado_de_Valmaseda Victor_Agustín_Ugarte Weston_(Texas) Cohasset_(Massachusetts) Adam_Riese Valladolid_Club_Baloncesto Vivianne_Morales_Hoyos Vignea_paniculata Acacia_verek A_Little_Trip_to_Heaven Al-Arabi_Sports_Club Yacimientos_Arqueologicos_de_la_Morana_Avila V_de_Vendetta_(cine) Vicente_Augusto_Fernandez_Ferrera Al_Juarizmi Vaishias Williemccool Comic_alternativo Charles_Edward_Coughlin Aguaderico_3 Woodmohr_(Wisconsin) Contagiado Zeus_(desambiguación) Valgañon_(La_Rioja) Alaska_y_los_Pegamoides Wimbledon_(Londres) Congestión_nasal Agua_sangrienta Condado_de_Hodgeman Chlodwig_zu_Hohenlohe-Schillingsfürst Waká Comarca_de_Asón_Aguera Clase_de_Nick Acacia_angulata Chucena_(Huelva) Willie_Bobo Accion_cultural Colombia_(Sao_Paulo) Zeacolpus_maorius Comisión_Nacional_de_Irrigación William_A._Donohue Condecoracion Vátslav_Nizhinski

html map