Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

NK_Marsonia Paco_Rabanne Myrtus_latifolia Opuntia_pseudorauppiana P_pardus_suahelica Parque_tecnológico Padina_pavonica Pierné Plástico_biodegradable Piragüismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1948 Olga Opuntia_italica Pholiota_limonella Parque_nacional_del_Río_Cross Natalia_Navarro_Galvis Neolaetana_amabilis Posol Pineville_(Arkansas) Oides_humboldti Mustela_erminea Patafora Polysics Piotr_Małachowski Pinaropappus Oligárquica Orchis_elata_var_munbyana Nevsehir Parque_Nacional_Picos_Pionero Parque_de_Recreación_Jóvito_Villalba Oxyothespis_tricolor Naboría Patrick Polarizador Naufragios_históricos_en_Mexico México_en_los_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe Oráculo_delfico Pelicula_de_Rollin Pantalla_tactil_de_ultrasonidos Nuevo_Cementerio_Inglés Paso_de_Calais_(departamento) Oriolus_xanthonotus Parque_Nacional_Isla_Cliff Myosotis_collina_ssp._gracillima Noreppa_chromus No_Stone_Unturned Neolítico_en_Europa Oo_de_Kauai Nitro_(banda) Porto_Cristo Paul_William_Scott_Anderson Noria_de_Viena Paseo_de_la_resistencia_indígena París_Roubaix_de_2003 Nances Pajina

html map