Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Salamandra_costera Sinapsidos Scilla_verna_subsp._ramburei Templo_de_Saint_Sulpice The_Path_to_Decay Tarso_(Colombia) Simón_Episcopus Stefano_Borgonovo The_Gardeners'_Chronicle,_new_series Seleccion_de_futbol_de_la_Republica_Centroafricana Saint-Contest Selección_kirguis_de_futbol Tornavacas Terrible Toulon_sur-Allier Sexey_aux-Forges Selección_de_fútbol_de_Noruega San_Anton_(La_Rioja) The_Mamas_and_the_Papas_(album) Salix_strobilacea Thais_(opera) Separación_de_Tabasco_en_1841_y_1846 Theodore_Dubois Sergio_Goyri Saint-Sardos_(Tarn_y_Garona) Soccor_Velho Sophora_macrocarpa Tragedia_de_heysel Tamaki_Suou Skate_America_de_2008 Solo_mia Tentacion_(película_de_1932) Thomas_Bertin_de_la_Doué Te_pertenezco Sonia_Delaunay Tannadice_Park Sindrome_POEMS Tixpéhual Seccion_radar_equivalente Scorpion_Air Santiago_Morero Segunda_división_B Spania San_Ciprián_(Hermisende) Saint_Geniès_de_Fontedit Solar_dynamics_observatory Slateria Serra_da_Arrábida Subvencion_(contabilidad) Selección_de_futbol_de_Perú Sindicatura Signo_de_Trousseau Suecia_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_1961 Segundo_Leonardo_Perez_López Taxxi,_amores_cruzados

html map