Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Unitarismo_biblico Ignacio_de_Loyola_Brandao Igor_Sutyagin UK Río_Cañon_Verde Rockford_(Iowa) Triple_concierto_(Beethoven) Globigerinella Municipio_de_Locust_(condado_de_Columbia,_Pensilvania) Union_Sportive_de_Boulogne_Côte_d'Opale USPTO Gastronomía_de_Menorca Ile_de_France Una_fatale_supposizione Rio_Troneda SN_2011fe Richard_Fleischer Fundación_Cesar_Manrique Tumba_de_Al_Nasir_Salah_ad_Din_Yūsuf_ibn_Ayub Iglesia_del_Salvador_de_la_Sangre_Derramada Tributo_de_las_tres_vacas Ignacio_Pinedo UNStudio Gang_Related George_Christopher_Williams Garifuna Germán_Álvarez-Beigbeder Rudolf_Abel Ruta_Nacional_A014 Ingeniería_técnica Río_Onot Tálamo Futbolistas_de_la_Selección_de_futbol_de_Navarra Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_las_Angustias_(Valladolid) Geografía_de_Castilla_La_Mancha Friday_Night_Lights_(álbum) Municipio_de_Petersville_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Georgetown_(condado_de_Clay,_Minnesota) Rhexiaceae Iglesia_de_San_Cosme_y_San_Damián_(Encio) Roble_rojo_del_Norte Uriangato_(municipio) Tripulacion_(barcos) Muro_de_la_parroquieta_de_la_seo Igreja_de_Nossa_Senhora_do_Líbano Universidad_mexicana_del_noreste Municipio_de_Washington_(condado_de_Sanilac,_Michigan) Municipio_de_Grand_Prairie_(condado_de_Marion,_Ohio) Municipio_de_Maza_(Dakota_del_Norte) Rio_else Gambonitero Retrato_de_baltasar_de_castiglione Municipio_de_Pike_(condado_de_Clearfield,_Pensilvania) Municipio_de_Jeff_(Misuri) George_Kubler

html map