Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sévérac_le-Chateau Sergio_Belinchón TJ_Banik_Most Torneo_de_Bangkok_2013 Satomi_Kōrogi Silvana_Rota Secretario_General_del_Partido_Comunista_de_la_Unión_Sovietica Torres_de_Hanoi The_Groop_Played_"Space_Age_Batchelor_Pad_Music" Toxophoenix Televisión_láser Time_out_of_mind Sainte_Paule Satanelo_meridional Tom_Mike_Apostol Stargate:_El_Continúo Tiro_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekín_2008 Teoria_de_la_elección_pública Teodoro_II_de_Alejandría Tito_Quincio_Capitolino_(cónsul_208_a_C_) Tiburon_acebrado The_good_german Theâtre_de_la_Gaite_Lyrique Sun_(desambiguacion) Tapi'a_guasu' Senado_de_Mexico Songs_for_the_deaf Stephanita Sinfonía_n.º_1_(Schubert) Torneo_de_ajedrez_de_Moscu_de_1935 San_Pedro_de_Miñotos Sainte_Eulalie_en-Born Segundos_afuera Terry_contra_Ohio Saf'yany So_Far_So_Great Sao_Jose_do_Xingu Segmentación_de_mercados Sinfonía_n.º_2_(Prokófiev) Sad_(canción) Schramma Santa_Cruz_de_Cangas Tipo_de_interes_bancario Selección_rusa_de_fútbol Sharjah_(city) The_Atacama_Experience The_Smile_Has_Left_Your_Eyes_(cancion) See_Ya Stormtroopers_of_Death Sufismo Sant_Gregori_(Gerona) Sistema_tributario_panameno Sistema_de_lanzamiento_reutilizable Saddām_Ḥusayn_Abd_al_Maŷid_al-Takriti Saint_Fort-sur-Gironde

html map