Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Astigarrabia Khampheng_Sayavutthi La_Revista_Bilingüe Johny_Cage Kiyevskaya_(Koltsevaya) Iv_distrito_electoral_federal_de_guanajuato Juan_Ossio_Acuna Instituto_Sueco_del_Cine La_pradera_de_San_Isidro_(cuadro) Khandud Jose_Fernández_Bielsa Jesus_Antonio_Martínez Kanahiiphaga_aeneipennis Jorge_Larrieux Intel_Core_i3_(Nehalem) Karen_Poniachik_Pollak José_López_Barneo José_María_Zeledón_Brenes Isla_Likoma Johann_Friedrich_Herbart Leblebici Layos Le_Poiré_sur_Vie License_to_Wed Jeff_Stinco Lillestrøm Les_roquetes_del_garraf Lagrecacanthops Little_Elm Juegos_Olimpicos_de_Vancúver_2010 James_Oliver_Rigney_Jr Juan_Antonio_Beltrametti Iris_falcata Lee_Peltier La_Victoria_(Alto_Paraguay) LAV_Colonia-Aquisgrán Liga_de_las_Américas_2009-10 James_Paroissien L_A_V_Madrid_Levante La_Creche La_llumanera_de_nova_york Linea_203_(colectivo) Leroño,_Rois Joe_Peacott Joan_Verges_Calduch Lexington_(Georgia) Las_edades_de_Lulú_(película) Kuźniki,_Voivodato_de_Gran_Polonia Jorge_Hidalgo_Léudeme Leones_occidental Leslie_Pedley J_A_Eudes_Desl La_Nitteti_(Conforto) La_chica_del_verano Invasiones_bárbaras_de_la_Peninsula_Iberica

html map