Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sebastián_de_Horozco Tarallo Tomas_Manrique Taeniocerus_platypus Teoria_de_la_relación_de_objeto Tetsuro_Matsuzawa Saint-Priest_(Creuse) Tots Tillandsia_cyanea_var._tricolor Samsung The_Image_(pelicula) Teoría_general_de_la_ocupacion,_el_interés_y_el_dinero Seleccion_de_fútbol_de_Chechenia Santiago_de_Querétaro,_Querétaro Stegodon Tierras_de_Leon Talairan Tirahojas_goligrís Saint-Jean-de-Bassel Steatocranus_tinanti Seleccion_de_básquetbol_de_Noruega Survivor_Series_(2000) Sosa_comun TRV Salvador_Felipe_Jacinto_Dalí_i_Domenech Sansevieria_zeylanica_var._laurentii Salon Saimiri_sciureus Take_Off_Your_Pants_and_Jacket Tabaco_(planta) Stevan_Stošić Tomas_Trenor_y_Palavicino Shellsport_Football_Club Sol_de_plata Sudanell San_Leandro_(1787) Seleccion_yemeni_de_fútbol Susan_Calvin Salto_en_esqui_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Turín_2006 Santa_Lucia-di-Moriani Tecnologias_inalambricas Tofik_Bajrámov Tony_Colmenero Tratado_Zuñiga-de_la_Espriella Salsa_rosa Soldier_Blue Thérese_de_Lisieux Teoria_de_detección_de_senales Sicyopterus_micrurus Tippecanoe_and_Taylor_too Serapias_athensis Sérpol South_West_Rocks The_Glass_Rabbit Senguio_(Michoacán)

html map