Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gabriel_de_Arregui_y_Gutiérrez Trolebus_de_Quito Fábulas_de_robots Universidad_Estatal_de_Ingenieria_de_Armenia Galeus_melastomus Trotwood_(Ohio) Gallo_(Platillo) Informacion_perfecta Tuone_Udaina Robert_Dornhelm Riscos_de_Momostenango U_871 Uva_caimarona VIH/sida_en_Haití Tránsito_de_la_Virgen_Maria Romina_Oprandi Municipio_de_Grand_River_(condado_de_DeKalb,_Misuri) Represa_de_Besshi Una_prueba_de_cariño Rotor_articulado Ríos_(Patillas) UE_L'Estartit Trofeo_de_la_Sal Trichocentrum_cornucopiae_var_fuscatum República_Democrática_de_Timor_Oriental IgD Innocent Girlfriend_in_a_coma Unión_Federal_de_Policía Freedom_of_choice Glutamato_Ye_yé Muralla_Medieval_de_Oviedo Gobernadores_de_Luisiana Risleya_atropurpurea Triple_Corona_(beisbol) Rogério_Duprat Uroobovella_cylindrica Inflacion_encubierta_del_euro Ryuzaki Gloria_Valencia_de_Castaño Ru_(kana) Rhein_Erft_Kreis Río_Pronia UUEncode Física_o_química_(serie_de_TV) Tresflorina Gabriel_Antonio_Jose_Pereira_Villagran USS_Wahoo_(SS-238) Tropidophora_carinata Municipio_de_Lolland Rosa_Sala_Rose Tribu_(Grecia_Antigua) Rio_Tajamento Fuero_de_Aragón Fuchsia

html map