Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barbus_sublineatus Cerastium_latifolium_var._edmondstonii Bahía_de_belfalas Blascomillán_(Ávila) Cariari_(Costa_Rica) Catedral_de_Notre_Dame_de_Chartres Castillejo_de_Mesleon_(Segovia) Blom Banh_tẻ Cercopiteco_de_Sclater Camaleonido Banco_de_la_reserva_federal_de_san_francisco,_filial_los_ángeles Batalla_de_beaugency Belleview_(Florida) Belladonna_(porn_star) Batería_(artillería) CRN Bharata_(desambiguacion) Castillo_Hachigata Carpocalymna CFC_(desambiguación) Berserk Brassica_hispida Calculo_economico Cantón_de_Perpiñan_7 Canton_de_Sauzé-Vaussais Buenos Brueil_en_Vexin Campeonato_de_futbol_de_la_República_Centroafricana Barksdale Campeonato_de_España_de_selecciones_autonómicas_de_fútbol Carlos_Diaz Ballet_Kirov Canton_de_Saint_Quentin-Sud Banos_de_Trajano Casa_de_la_Rua_(Oviedo) Caledonispa_sarasini Centropus_leucogaster Batalla_de_Argentoratum Canal_Rayo Caída_de_México-Tenochtitlan Carlos_Díaz_de_Mendoza Carl_Ortwin_Sauer Balzac_v._Porto_Rico Chandra_Wilson Chalciuhtlicue Bernardino_de_escalante CH-53E_Super_Stallion Bernueces Barbara_j._crandall-stotler Binter Carolina_Goic Bomberos_de_la_electricidad Cardenalito Bodegas_Marques_del_Merito,_S.A.

html map