Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Puente_del_Río Puebla_de_la_Mujer_Muerta Masquerade_in_Blood Luis_Mison Lowell_(Indiana) Loisail Gran_Premio_de_Sudáfrica_de_1970 Los_pozuelos_de_calatrava Manquehue RCR_Arquitectos Los_hermanos_Coen Maria_de_las_Mercedes_de_Borbon_Habsburgo-Lorena Producto_de_wallis Mammillaria_obconella Línea_196_(Interurbanos_Madrid) Presidente_de_la_República_de_Cuba Red_de_ordenadores Gran_Premio_de_Alemania_de_1969 Gran_Premio_Maipu Psarocolius Llorenç_del_Penedes_(Tarragona) Martha_Alzate Progénesis Mariscal_Jose_Felix_Estigarribia_(Boqueron) Gran_Hipódromo_de_Andalucía Provincia_de_Razgrad Gran_Premio_de_los_Estados_Unidos_de_2014 Marlon_Moreno Qlimax Llano_del_Abad_(Cúllar) Pueblo_fur Gran_Acuerdo_Nacional R_Aquarii Manto_de_candela Línea_P Marción Prirechni_(Krasnodar) Mahutia_jeanneli Mazama_gouazoubira Marco_Emilio_Lepido_(siglo_II_a_C.) Matt_Thiessen Mijaíl_Iosifovich_Gurevich Psammoecus_delicatus Maestro_de_Calamarca Maldonado_(Maldonado) Reformas_Borbónicas Raul_Islas Microrregión_de_Itamaracá Margaret_Millar Referendum_sindical_de_Venezuela_de_2000 Prosopanche María_querida Psalliota_echinata Meandro_abandonado Radio-Télévision_belge_de_la_Communauté_francaise

html map