Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jardin_botánico_de_Medellín Lista_de_usuarios_del_Moog Jean_Louis_Auguste_Loiseleur_Deslongchamps Jose_Bernardo_de_Monteagudo Katia_Condos Juan_Bernardo_Añon La_Chapelle José_Luis_Lopez_Peinado Instituto_Geográfico_Nacional_(España) Jose_Maria_Carreño Jose_Maria_Iglesias_Inzurruaga Intel_Larrabee Johnny_Sasaki Ko-be La_Unión_(Elqui) La_Guapa_(desambiguación) José_Miguel_Pérez L_O._U. Joakim_Soria Isla_Sentosa José_L_Demaría_López Juana_Rangel_de_Cuellar John_Jenkins_(baloncestista) Johann_Jakob_Astor Jesus_Pérez_Rodriguez Islas_Marín Kansas_(estado) Kjarvalr_Irakonungr Juan_II_de_Portugal International_Designator Lista_de_juegos_de_PopCap Konstantinos_Simitis Insuficiencia_tricúspide Javi_Moreno Lia_Uyá Kerim Kosta_Khetagraty Keith_DeWayne_Lee Lincharina Kratos_Aurion Lescouët_Gouarec John_Monash Kírovski_(Krasnodar) Jansenia Leonor_Magdalena_de_Palatinado_Neoburgo Jose_Maria_Calatrava Le_Plessis_Pate John_B._Magruder Lipsanoteca Isidro_de_Alaix_Fábregas Jose_Miguel_Ortí_Bordás Jose_de_las_Cuevas_Velazquez-Gaztelu Kadavu Konami_Shooting_Collection Konstantin_Dmítriyevich_Bálmont

html map