Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Phrynobatrachus_uzungwensis Paul_Laverty Phasianus_versicolor Officina_monetalis Orquesta_Sinfónica_Provincial_de_Malaga Ponta_Delgada_(desambiguación) Partido_al-Nour Pintura_del_barroco Partido_Resistencia_Nicaragüense Pa-23_Aztec Pirul Pesé_(distrito) Postobon Parastacidae Organizacion_Arabe_de_Transportadores_Aereos Pantalla_Noticiosa Partido_Libertario_(Canadá) Playa_Grande_(Costa_Rica) Neochilenia_trapichensis Pesca_submarina Parque_nacional_de_Rakiura Parroquia_de_Vilalonga_(Sangenjo) Peist Oxford_Town Partido_Judicial_de_Huéscar Piratería_audiovisual Nuevo_Ayuntamiento_(Hannover) Paredes_de_Bloch Pazo Pievepelago Portlandia_pendula Palacio_Argillo Paleoceno_Superior Petru-Alexandru_Luncanu Picherande Poggiridenti Perla_Cristal P-mas Phacellodomus_erythrophthalmus Organizacion_de_la_República_(Chile) Poduroidea Patrice_Bart Nicolás_Rodríguez_Bautista Pocitos_(Montevideo) Nous_les_amoureux Paria PaRappa_the_Rapper Pirófita Pabellón_Caja_Madrid Parque_nacional_de_jim_corbett Pasanant_(Tarragona) Nap-Of-the-Earth Nostoi Opium_(álbum_de_Moonspell) Pantano_de_Guadalcacin

html map