Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Backwoods_Barbie_Tour Stade_du_Hainaut Seguridad_democrática Titanatemnus_conradti Sastrecito_sombrio Toma_de_Arequipa Sclerocactus_unguispinus Sirius Sistema_de_Clasificación_Anatómica,_Terapéutica,_Química Shock_mount Selección_guineana_de_fútbol Stirp._Austr._Fasc. Swietenia_fabrilis Tercera_Division_de_Espana_1996_97 Tablas_alfonsies Salajci Tau_Ceti Santa_Ana_(volcan_El_Salvador) Sida_helleri Soulja_Slim Saint-Leon-d'Issigeac Transito_AC San-Gavino-d'Ampugnani Skimming Suave_luz Tchagra_senegalus Tiago_Mendes Tokkō_(manga) Samml._Deutsch._Abh._Königl._Akad._Wiss._Berlin. Sanador Sistema_de_Información_Documental_en_Red_de_Asturias_(SIDRA) Tochka_(unidad) Talavera_de_la_Reyna Tartonia Thapsus_floccosum Tierra_de_dragones Suprema_de_pescado Saint-Raymond Septiembre_de_2005 Saint_Jans_Cappel SimCity_4_Deluxe_Edition Sulcusuchus Susan_Barrie Saint-Michel_(Pirineos_Atlánticos) Shī_Shi_shí_shī_shi Selección_femenina_de_fútbol_de_Noruega Sammir Saliut_2 Sistema_de_usos_y_costumbres Sofia_Eriksdotter_de_Dinamarca Substantivo_abstracto Sobredosificación Smilax_laurifolia_var._bupleurifolia Tango_Argentino_(espectáculo) Tomas_Crespo_Agüero

html map