Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hadouken! Huston Arnold_Ruütel Guillermo_el_Bastardo Hualo Angel_Lopez_Obrero_Castineira Honorato_III_de_Monaco Hygelac Avilena-Negra_iberica Hanne_Darboven I_Ae_27_Pulqui_I Horqueta_(islas_Malvinas) Hippeastrum_regium Atentado_contra_Juan_Prim_i_Prats Anthracotheriidae Aroue-Ithorots-Olhaïby Monte_Kilimanjaro Monipsis Asociacion_de_atletismo_de_norteamerica,_centroamerica_y_el_caribe Hycleus_contorta André-Louis_Debierne Helen_Beatrix_Potter Mohlenbr Antonio_Sebastiani_Minturno Arisa_Uotani Mir-Hosein_Musaví Helicon_Double_Layer_Thruster Angel_Manuel_Cuellar Arturo_Martínez Ano_40 Andréi_Aleksándrovich_Fiódorov Aulacoderus_forchhammeri Aymara Guitarra_hawaiana Ayatola_Jhomeiny Hardware_informatico Antilock_brake_system Hacienda_de_Corralejo Ann_Hart_Coulter Hot_n_Cold Hide_and_Seek_(Stargate_Atlantis) Mino_de_San_Esteban Argentina_(Santiago_del_Estero) Angel_Valbuena_Prat Arabella_Steinbacher Habib_Bektaş Gymnothorax_baranesi Another_Stranger_Me Multiversidad Auliza_ciliaris Mimosa_niopo Andres_el_Apostol Montañas_Kaimanawa Aspidium_filix_femina_var._fissidens Mork_and_Mindy

html map