Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

TR-069 Se_equivocó_la_cigüena Stenoseris San_Adrián_del_Besos Sergio_García Sinfonía_n_º_12_(Haydn) Tenshindon Suiō_ryū_Iai_Kenpo Termas_de_Copahue Seminario_Teologico_de_Dallas Tora_blanca San_Julian Seiyūs Toyz_in_the_hood Selección_de_hockey_patines_de_Argentina Sexy_no_jutsu Terremoto_de_Illapel_de_1876 Salagua Sanz_(desambiguacion) Temas_literarios Saint_André_sur-Sevre Segunda_Guerra_Siria The_Love_You_Save Shangri_La_シャングリ・ラ Saint_Jeoire_en_Faucigny Sariegos_(Leon) San_Nicolas_de_Aviles Tito_Verginio_Tricosta_(consul_448_a.C.) Telefonos_de_México Star_Wars:_The_Clone_Wars_(serie_de_televisión_de_2008) Simpsonichthys_perpendicularis Signes Terminal_de_Maldonado Tortuga_de_bosque Sona_(capítulo_de_Prison_Break) Samoana_fragilis Sierras_de_Córdoba Secretaría_de_Defensa_de_los_Estados_Unidos Taraxacum_laevigatum_var._erythrospermum Santa_María_(1480) StarStruck Swift_Trail_Junction Selección_de_voleibol_de_Honduras The_Blues_parte_dos Sulma_E._Rúgolo_de_Agrasar Stratos_Perperoglou Santa_Cruz_(Almodovar) Siete_sabios_de_Grecia Sébastien_Foucan Setachna_montana San_Longinos Talcosis Sulerzyż Torre_Kollhoff Saint_Amans_(Ariège)

html map