Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Al-Shabab_(Baréin) Compañia_de_los_Ferrocarriles_de_Madrid_a_Cáceres_y_Portugal Chester_(Arkansas) Charles_Dingle Wolfgang_Stark Colonia_Avigdor_(Entre_Rios) Valeri_Sarychev Vanishing_on_7th_Street Xenoda_ovalis Vision_de_San_Alonso_Rodríguez Whine_Up_(Feat_Elephant_Man) Virgen_de_la_Ascension Villa_Ávila_Camacho,_Puebla_(La_Ceiba) Villa_Belgrano Valle_del_hijar Acanthiza_katherina Al_Juarizmi Verde_azulado Yungay_(estación) Yerba_de_la_perlesia A_Picture_Is_Worth_a_1,000_Bucks Clifford_(Míchigan) Volver_a_empezar_(telenovela_de_1994) Villey_le_Sec Aeropuerto_de_Boryspil Confederacion_de_Futbol_Asociación_de_Norte,_Centroamerica_y_el_Caribe Condado_de_Alcudia What_Doesn't_Kill_You Valentin_Cabello Vasili_Pronchishchev Computer_Emergency_Response_Team Alamo_Bowl Condado_de_Lee_(Carolina_del_Sur) Aguirregaray William_Parsons WP:PAE Abu_Bakr_Yahya_al_Ğazzar_as-Saraqusṭī Wochenschrift_fur_Gartnerei_und_Pflanzenkunde Wellsburg_(Iowa) Cichlasoma_dimerus Abasolo_Nuevo_León Acharnaikos_F._C. Colin_Edwards Aerolift Agricultura_en_la_Union_Europea Comarcas_de_Sevilla Conferencia_de_brazzaville Volcán_de_La_Arzollosa Condado_de_Klickitat Xenolpium_insulare Acto_presunto Yodo-dono Viborera_blanca Charles_Goerens Acceso_noroeste_a_alicante

html map