Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montañas_Stanovoi Hospital_Central_(serie_de_televisión) Hayala Ano_776 Avon_Products Historial_de_la_primera_division_española_de_fútbol Håkan_Lindquist Moncada_(Valencia) Antiimperialistas Hylonycta Huracan_Félix_(2007) Aves_de_Puerto_Rico Arteria_gastroepiploica_izquierda Around_the_World_(canción_de_Red_Hot_Chili_Peppers) Gurlan Armando_Segato Hio Analizador_de_redes Ann_Hovey Minamoto_no_Yukiie HIW Mortadelo_y_Filemón_contra_Jimmy_el_"Cachondo" Angola_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006 Ann._Sci._Nat.,_Bot._sér._4 Aspin_en_Lavedan Günter_Steinhausen Hugo_IV_de_Borgona Homoíne Archivo_peruano_de_imagen_y_sonido Aratinga_mitrada Hermandad_de_la_Sentencia_(Malaga) Antineoplasico Modelamiento_matemático Humphrey_Davy Movimiento_relativo Asedio_de_Serdica Ardón_(León) Huntsville_ISD Araucano_(ao-53) HT_(desambiguacion) Ascenso_y_caída_de_la_ciudad_de_Mahagonny Mono_araña_negro Monasterio_de_San_Feliu_de_Cadins Hugo_Riemann Antonio_Velásquez Morgan_Springs Monumento_de_Los_dedos Aulacocyclus_fracticornis Hôtel-Dieu_de_Beaune Anafe Archipiélago_Diego_Ramirez Anfiteatro_anatomico IEEE_802.22 Guerra_de_las_Alpujarras Monomma_pseudosepultum_pseudosepultum

html map