Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Better_Off_Alone Bentley_(Illinois) Barretthydrus Carex_comosa Carbonífero_Superior Campeonato_Brasileño_de_2010_-_Serie_C Calomela_ioptera Bisáu Baraqueville Campeonato_Internacional_de_Productores Best_of_dark_horse_1976_1989 Capilla_de_San_Pedro_de_Abajo_(Güímar) Braasiella Blanco_(álbum_de_Eruca_Sativa) Beaune_la_rolande Carón_de_Lámpsaco Casa_de_arcos Catedral_de_Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_(Tlaxcala,_Mexico) Barahona_(Espana) CA_Bella_Vista Bandera_de_castropol Chalciporus_piperatus Caos:_la_creación_de_una_ciencia Béthancourt_en-Valois Bartolome_estupinán_cabeza_de_vaca Carta_Puebla_de_Branosera Cerro_del_Berrueco Bandera_de_Texas Bernat_de_Monsonís Boronia_serrulata Baños_árabes_de_Palomares_del_Río Cactus_d'Or Campeonato_de_Australia_1962 Bizcodeña Biblioteca_Regional_de_Antofagasta Bona_de_Saboya Cepillo Causa_Ernestina_Herrera_de_Noble_sobre_sustraccion_de_bebés Cantón_de_Oreamuno Bailiaje CDIA+ Chaley Carlos_Lemos Centro_Acuático_Nacional_de_Pekín Biphyllidae Chalan Cardamine_nasturtium-aquaticum Bart_the_Bear Castillo_de_la_Zuda_(Borja) Castillo_Odani Campeonato_de_Wimbledon_1989 Cephalanthus_berlandieri Caserio_Landetxo_Goikoa Bode_Miller Brook_(Indiana)

html map