Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Entelea Eugenio_Carrasco_Morales Ensayo_histórico Eduard_Stăncioiu Estadio_Andres_Quintana_Roo Fort_Yukon_(Alaska) Elecciones_maltesas_al_Parlamento_Europeo_en_2004 Elecciones_legislativas_de_Portugal_de_2009 Fotografías_digitales Ejler_Jakobsson En_Vivo_Marzo_16 Erase_una_vez_en_América Flor_de_María_Pedraza_Aguilera El_balcon_de_andalucia_(isla_mágica) Estación_de_Núnez_de_Balboa Fox_Entertainment_Group Elecciones_para_gobernador_en_Estados_Unidos_de_2009 Eupatorium_sophiaefolium Esterri_de_Cardos Erize_la-Brûlée Emilio_Pericoli Elecciones_estatales_en_Aguascalientes_de_2010 Fosa_de_Perú-Chile_o_Fosa_de_Atacama Falkaordan Elecciones_autonómicas_gallegas_(1993) Emulación_socialista Evémero_de_Mesina Español_pacifico Francis_Cotes FC_Metallurg_Vyksa Facultad_de_Trabajo_Social_(UNLP) En_Vivo_(DVD_de_Los_Bunkers) Enrique_Sostoa_Ibáñez Eduardo_Ardanuy Enchong_Dee Ferrari_F430_scuderia Fotoquimioterapia Esperança_(Paraíba) Francois_de_Cisternay_du_Fay Five_Points_(condado_de_San_Diego,_California) Estacion_movil_de_la_Red_Digital_de_Servicios_Integrados Emperador_del_Imperio_bizantino Elnon Erupción_del_Grímsvötn_de_2011 Eridanus_(constelación) Falcon_sanabria Epactrosaurio Estación_de_Vallorbe Erasmus_Julius_Nyarády First_Minister Fiorentino Estonian_Air Ejulve_(Teruel) Fernando_Gonzalez_Olle Enriqueta_María_del_Palatinado

html map