Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escudo_de_La_Ampolla Enfermedad_de_schonlein_henoch Epidendrum_pabstii Ernst_Heinrich_Haeckel El_Arbi_Hillel_Soudani Filete_tártaro Estacion_Loma_Verde Essjay Escritura_Shumom Estación_de_Cerdanyola_del_Valles Escuelas_modelo_del_estado Fingers_Crossed Fitomedicina Falsa_caoba El_Anima_Palenquera Francisco_de_la_Cueva_(obispo) Fernando_Valcárcel Egoista_moral Esterilización_ultravioleta Eustas_kidd Francisco_Modesto_Olaguibel Estacion_de_Beaune Euphorbion_myrsinitum El_Puntalón_Pueblonuevo El_Chicharro Fernando_Fernan_Gómez Enaulophyton Francisco_A._Cárdenas Francisco_Romero_(musico) Fayzabad Embajadores_de_España_en_Argentina Erythroniaceae Edward_Mikan Estadio_Jornalista_Mário_Filho Familia_Rampullet El_Llamp Escudo_de_Catamarca Elecciones_suecas_al_Parlamento_Europeo_(2004) Estación_de_Saint-Mande Federico_Leon_Aneiros FC_MIKA Fort_Mohave Eutropio_de_Saintes Estebán_Baca_Calderon Exometoeca_nycteris FC_Erzgebirge_Aue Estado_nación Estacion_de_Illora Fagot_frances El_faro_de_Alejandría El_caballero,_la_Muerte_y_el_Diablo FK_Budućnost_Banovići Estrella_federal Falagán Felices_de_bilibio

html map