Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Circus_Galop College_Hockey_America Yacimiento_arqueológico_de_La_Picola Vena_diploica_temporalis_posterior Warren_Park_(Indiana) Waterpolo_femenino_en_los_Juegos_Suramericanos Actínidos Charruodon Companion_Bot._Mag. Aeródromo_de_Laškar_Gāh Agricultor Villa_Dolores_(Catamarca) Zumpango_de_Ocampo Aeropuerto_de_Lavacolla/Compostela Videojuego_de_simulación_espacial Voodoo_Nights WP:B Valle_de_Bonao Abrazo_del_oso Villanueva_de_oscos Acer_pensylvanicum_subsp_capillipes Compañía_de_comercio Comunidad_autonoma Consejo_Superior_de_Deportes_de_España Víctor_José_Díez_Navarrete Aiouea_obscura Club_Deportivo,_Cultural_Y_Social_Real_Leon Abrótamo_hembra Cinnamomum_zeylanicum_var._cassia Vasas_ETO_Győr Vikingos_del_Volga Acrodermatitis_enteropatica Como_agua_para_chocolate_(película) Aaron_Hughes Aeropuerto_Internacional_de_Benina Vila_Pavão Albergue_Transitorio Controlador_aéreo Citrullus_vulgaris_var._colocynthoides Adrián_José_Hernández Aeropuerto_internacional_de_grande_natal Yemanzhelinsk Alarcón_(España) Concerto_In_True_Minor Colectividad Chrysolina_curvilinea Vich_(España) Vasili_Lukich_Dolgorukov Ciencia;_Revista_Hispano-Americana_de_Ciencias_Puras_y_Aplicadas Adrián_Giampietri Viviers-du-Lac Vuelo_8971_de_South_Airlines Abadia_de_clairvaux Verbaja Vitruvia_unicolor

html map