Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Unión_Adarve_Barrio_del_Pilar Río_Kaveri Unión_Europea_(UE) Robert_A._Weinberg Ind._Sen._Hort._Dorpat. Repúblicas_de_la_U.R.S.S Municipio_de_Oliver_Springs V_I_Lenin Municipio_de_Villard Fuerzas_de_tarea_conjunta Ruta_Estatal_de_California_204 Municipio_de_Goebel_(condado_de_Oregón,_Misuri) Un_dos,_tres..._responda_otra_vez GCBA Reseau_express_regional_d'Ile_de-France Gaia_I Municipalidad_de_oslomej Ruta_CH_255 Generacion_de_energia_eléctrica Reithrodontomys_hirsutus Municipio_de_Sunnyside_(condado_de_Wilkin,_Minnesota) U_S._Department_of_Health_&_Human_Services Ingenieria_topográfica Gamma_Geminorum Rio_Yautepec Universidad_Científica_del_Perú Ruy_Gomez_de_Silva,_príncipe_de_Eboli Municipio_de_Purdy_(condado_de_Barry,_Misuri) Gaznavi Revolución_húngara_de_1956 Ruta_Estatal_de_Nevada_119 Ruta_Estatal_de_Nevada_858 Reporte_Kinsey U_101 Rhamphocetichthys Insite Universidad_Catolica_de_Valparaíso_Television Russell_Downing Roger_Wilson Tribus_perdidas_de_Israel Uribe_Ech Rio_Alberche República_Magiar Ignacio_Hierro Gerry_Beckley Rhodeus_suigensis Tributo_al_Titán Uropachylus_itatiaia Remi_el_niño_de_nadie Municipio_de_Amity Utgard Murciélago_amarillo Richard_B._Lee Roberto_Muñoz_Rodríguez François-Xavier_Fabre

html map