Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estadio_Municipal_de_El_Quisco Festival_de_Montreux Fernando_I_de_Sicilia Edward_C_Riley Festuca_ovina_subsp._indigesta Escudo_de_la_República_Socialista_Sovietica_de_Georgia Fiat_Palio El_Super_Libro Francisca_Cualladó_Baixauli Entretenimiento_deportivo Femicidio Estilo_Portugues_Suave Fighiera Estación_de_Castelo_da_Maia Estanislao_Esteban_Karlic Estación_Labougle Franco_Acosta Francisco_de_holanda Euodia_daniellii_var._labordei Espacio_de_características Elecciones_parlamentarias_de_Chile_de_1961 Francois_Petis_de_la_Croix Estacion_de_Premia_de_Mar Federico_Von_Pilsener Embudo_de_adición Estación_de_Barracas Enneatypus_nordenskjoldii El_alfa_y_el_omega Federacion_de_Baloncesto_de_Filipinas El_castillo_maldito_(pelicula) Ervonimo Enríquez_Ominami Forti_Corse Elecciones_europeas_de_1984_(Bélgica) Epilepsia_partialis_continua Federica_Carlota_de_Prusia Estigia_(luna) Elat Filigrana_de_la_plata Estación_de_Tordera Estacion_Mauricio_Hirsch Ever_Guzmán El_Sheriff_Ricochet_y_Pacho_Rudo Eonotema El_tren_de_los_momentos Evasion_o_victoria Feria_del_Señor_de_los_Milagros El_príncipe_de_las_mareas Euroschinus_falcatus Escuela_Tecnica_Superior_de_Ingenieros_de_Telecomunicacion Estatuas_de_isla_de_Pascua Fernando_Pérez Escudo_de_sinaloa Efecto_electroosmotico Estudio_Op._25,_nº_8_(Chopin)

html map