Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Elecciones_autonomicas_de_Castilla_y_León_(1995) El_Asedio_(poesía) Francisca_Martín_"Rastera" Elecciones_Generales_de_27_de_marzo_de_1898_en_Espana Entrenadores_del_Club_Nacional_de_Futbol FA_Cup_2010_11 El_arte_de_la_memoria El_ano_de_Drácula_(saga) Fonovideo Festival_Internacional_de_Cinema_de_Cataluna Elecciones_al_Parlamento_Vasco_(1998) Estacion_de_la_Encina Era_Tenpyō Ejercito_Nacional_Revolucionario_de_China Frame Fleja Elisée_Reclus Francisco_Javier_Dórame_Sasturain Enana_de_acuario FC_Wacker_Tirol Fabulas_y_Reflejos Elias_Nandino_Vallarta Estadio_Multipropósito_Parque_Roca Federación_Argentina_de_Contratistas_de_Maquinas_Agricolas Fosa_de_las_Filipinas Etna_(volcán) Escultura Fermentación_de_la_glicerina Evolución_demografica_moderna_de_Espana Eduardo_Antonio_Fracchia El_Roble_(Panama) Fernando_de_Abascal_y_Sousa El_Club_de_la_Comedia_(España) Ejercito_Japones_de_Guarnicion_de_China Francisco_Javier_Varela_Garcia Ernesto_de_baviera Falacia_de_la_planificación El_Güegüense Estacion_Niquen Eurycolon Florence_Masnada Euphorbia_longipila El_cuervo_(poema) Embalse_de_zufre Expedicion_14 El_Cambio El_desierto_de_los_tártaros_(película) Filosofía_arabe Edward_Hopper Eronia Estado_independiente_de_montenegro Fallston_(Carolina_del_Norte) Esteban_Pogany El_Retorno_(Guaviare) Estación_General_Pico

html map