Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Línea_V3_de_la_Red_Ortogonal_de_Autobuses_de_Barcelona Matanza_de_Katyn Pucará_de_la_Compania Proceso_ágil Qué_puedo_pedir Mentha_cordato_ovata Mieszko_II Marquesado_de_Anglesola Ralph_Howard_Fowler Goumoëns Profile_Ladies_Tour Pseudocrenilabrus_philander Mesorregião_do_Sudeste_Paraense Quinto_Fabio_Máximo_Emiliano Raúl_Roman Línea_36_(Buenos_Aires) Protium_panamense Lucia_di_lammermoor Louis_Noël Lordhowea_(planta) Mancha_Alta_de_Toledo Primera_division_española_1968/69 Puerto_Plata_(provincia) Lorence Mesorregión_del_Valle_del_Rio_Doce Margin_Call_(película) Refugio_Tati_Yupí Pseudoeurycea_amuzga Regimiento_de_Infantería_n.º_2_«Maipo» Radicalz Madian Meseta_Yunnan_Guizhou Princesa_de_Kapurthala Marianela_Nuñez Mané_Bernardo Microsoft_Visual_J Raül_Agné_Montull Manolo_Escobar Maria_Nikolayevna_Romanova_(1899) Madison_Center Pottstown_(Pensilvania) Lufkin_ISD Margarita_Robles_Fernandez Maestro_Dario_Echandía Marco_Popilio_Laenas_(cónsul_139_a.C.) Pretty_Maids Psicosis_(Película) Ludisia_odorata Quaterly_Journal_of_the_Taiwan_Museum Rancagua_(Pergamino) Main_Street–Flushing_(IRT_Flushing_Line) Matteo_Civitali Gorka_de_carlos Marsac_sur-l'Isle Michael_Young_(beisbolista)

html map