Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Al_Yumhūriyya_al-Yazāiiriyya_ad-Dīmuqrāţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Aeropuerto_de_Caracas_Internacional_Simón_Bolivar Comunidad_Europea_de_Energia_Atomica Clase_baja Absorción Cibira Valerio_Villareale Wong_Liu_Tsong Wasmes Complejo_nevado-filabride Conrad_Rautenbach Virrey_(estacion) Xenia_Orchidacea._Beiträge_zur_Kenntniss_der_Orchideen Charles_Messier Chili_con_carne Clematis_occidentalis_var._grosseserrata Yo_no_me_llamo_Natacha_2 Comision_de_investigacion_del_11M Whip Alcalá_de_los_Gazules_(Cádiz) Vasilii_Petrovich_Drobow X_pired Zelju_Zelev Zorzal_cabecinegro Condados_de_Portugal Chrisette_Michelle Compagnies_Republicaines_de_Sécurité Confide_in_me Administrador_de_archivos Waste_Management Akademie_Waldschlosschen Viktoria_Tolstoy Ciruela_morada Adolfo_Stray Comarca_de_Liébana Voto_único_transferible Warwick_(desambiguacion) Comisión_de_Mineria_y_Energia_del_Senado_de_Chile Academia_Nacional_de_Estudios_Políticos_y_Estratégicos Abu-l-Majshi Clavellina_de_pastor Abarema_killipii Agua_potable_y_saneamiento_en_Colombia Vertices_geodésicos Velódromo_Olimpico_(Atenas) Wildside Colin_Edwards_(futbolista) Zooilogico_del_futuro Villeneuve_les_Corbières Victor_Emmanuel_Príncipe_de_Napoles Contribuciones Voatamalo Zona_metropolitana_de_tepic Zastava_M93 Aeropuerto_de_Domodedovo

html map