Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Cristóbal Les_joyaux_de_la_princesse Joaquín_Rubio_y_Munoz Leonel_Nuñez Jose_Figueroa_Agosto Jonathan_Techera Jardines_de_Vallellano Institucion_«Fernando_el_Católico» Jean_Eugène_Robert-Houdin Jorge_Galvan_Rosillo Isididae Juan_del_Águila_(trinitario) Jean_de_Beaumetz Körmöcbánya Kryptops Jacques_"Jacquo"_Villeneuve Joseph_de_Salm_Reifferscheidt_Dyck Itifáloro Lagartijas L'Isle-Adam Julius_Sachs LX_Legislatura_del_Congreso_del_Estado_de_Oaxaca Justice_League_Unlimited Jair_Pereira_Rodríguez Laurindo_Rabelo José_María_Jover José_Quezada_Macchiavello Krylov Jose_Ovejero Linum_perenne Licencia_de_documentación_publica La_bruja_(serie_de_televisión) Lemotrys Jardinella_eulo Kenny_Drew Jamón_de_la_Selva_Negra Juan_Manuel_Aparicio La_senorita_de_Trévelez Jan_Joest_van_Calcar LUGAL Intendencias_de_chile Jerome_Lane Iwatsuki_ku_Saitama Jesus_Jose_Cárdenas Legos La_mente_maestra Josep_Lluis_Albiñana_Olmos Jean-Louis_Schlesser Le_Bersuit Itauçu Le_Port_Marly Jose_Lamadrid Labastida_(Álava) Jose_Miguel_Pérez Juan_Peñafiel_Illanes

html map