Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Beaufort_en-vallee Carlos_Maria_de_los_Dolores_de_Borbón_y_Austria-Este Billetes_tipo_AA Chamagrostis_desvauxii Billy_sheehan Caso_inesivo Bernard_Rogers Campelia_boucheana Bandera_de_la_XI_Región_Aisén_del_General_Carlos_Ibanez_del_Campo Changhsingiano Blanca_Ibánez Bala_fría Castillo_de_Moritzburg Calle_Alfonso_I Basílica_de_Santa_Engracia_de_Zaragoza Bosón_de_Higgs Calle_Monroe_(Metro_de_Filadelfia) Bureya Calle_Ben_Yehuda Castillo_Seiki Bafta_honorifico Bioelectromagnetismo Bota_de_Oro_2001–02 Bourg_Saint_Andéol Cabo_Royds Breitenbach_(Alsacia_Bajo_Rin) Certhiaxis_gutturata COINTELPRO Barakaldo_(Vizcaya) Bandera_de_Casanare Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_2002 Binho_marques Castillo_de_xivert Ceratogymna Bifurcacion_(matematica) Batalla_de_Portopi Carmel_Hamlet Calao_de_la_Narcondam Carolina_Ruff Catedral_de_San_Pablo_(La_Valeta) Cajas_de_música_de_cilindro Barrio_Los_Pioneros Centro_de_Astrobiología Boyacá_Chico Caos_determinista Bandera_de_suazilandia Casa_Wittelsbach Biblioteca_europea Calle_23_(línea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Bosc-Edeline Barzio Campeonato_Europeo_de_Judo_de_1979 Capatárida Cabia_(Burgos) B_wings

html map