Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Renault_Zoe U_D._Las_Palmas Revenge_of_the_Bridesmaids Rodrigo_(opera) Robert_MacNeil Rodrigo_Rodríguez_Comos Imperial_(Madrid) Iglesia_Reformada Gallineta_akool Rockman_DASH:_5tsu_no_Shima_no_Daiboken! Municipio_de_Beech_Mountain Inari_(Japon) Un_dia_cualquiera_en_Vulcano_S_E_P_1.0 Gajim Revolucion_de_Maria_da_Fonte Improptu_n.º_1_(Chopin) Gobernador_de_las_Malvinas Reino_visigodo Ginestada Ignacio_Fernández_Iglesias Rio_Besos Gastronomia_de_África_Austral Rivalidad_entre_Sporting_Cristal_y_Universitario_de_Deportes Municipio_de_Washington_(condado_de_Jones,_Iowa) Imperial_Glory Imperio_tahirida Uma Franky_(personaje_de_One_Piece) Rhodon In_the_Red Fuerza_Aérea_Marroqui Ries_de_Nördlingen Reserva_nacional_Federico_Albert Galería_comercial Téliszalámi Ronny_Scholz Iglesia_de_Santa_Maria_del_castillo_de_Claramunt Remigia_Caubet_González Municipio_de_Williams_Creek_(condado_de_Jones,_Dakota_del_Sur) Tribuna_de_astronomia Rollo_verano Ifigenia_Cruel_(ópera_de_Roberto_Téllez_Oropeza) Río_Nenana Galeopsis_glaucescens Rodrigo_Álvez_Fonseca Repostero_(decoración) Trycherus_rufocinctus Municipio_de_Northfield_Center_(condado_de_Summit,_Ohio) Republica_florentina Muralla_de_Recopolis Gavilan_colilargo Roberto_Cachanosky Friedrich_A_Hayek Iglesia_de_Santiago_Apóstol_(Lledó) René_Laennec

html map