Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pedro_Nolasco_Mena_Ramírez Osecola Outer_London Perfecto_de_Cordoba Número_Central Norma_Alarcón Personaje_de_ficción Pilocereus_chrysomallus Nada_que_perder_(película) Periastron Pedro_María_Irujo_Ollo Orden_de_Orange-Nassau Planetario_Max_Schreier P._J._Harvey N_240-A Parque_Nacional_Tapanti Polo_Audiovisual Polilla_de_la_madera Ophrys_sphegodes_var._subspruneriana Nemesio_Otaño Ordona Pentan_1-ol Nestares_(La_Rioja) Pierre-Francois-Leonard_Fontaine Part_Of_Me Pedro_Téllez_Giron,_III_duque_de_Osuna Pino_de_Oregon Plaza_de_toros_de_Almeria Pajares_de_los_Oteros_(León) Notaricon Ophrys_aranifera_f_latipetala Nomadiza Patriarca_Joaquín_IV Picadero_(náutica) Pontederia_aquatica Pokemon_Mundo_Misterioso:_Equipo_de_rescate_azul Ménoire Peperita_molybdopasta Petroleo Negamax Palacio_Peñarol Paiwan_(pueblo) Palacio_de_Valdes_Bazán Oreophrynella_dendronastes Polygonum_brunonis Parnaso_Salmantino Portlets Plouer_sur_Rance Pandemonium_(El_paraiso_perdido) Operacion_Avalanche Músculos_infrahioideos Poblacion_de_derecho Natalija_Obrenovic Nizar_Qabbani Perisur_(estación_de_Metrobus)

html map