Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gustavo_Machin_Hoed_de_Beche Montañas_mayas Ansia_(banda) Mjolnir_(cómic) Arpaillargues_et-Aureillac Himno_nacional_de_Monaco Motas_blancas Hyman_Arluck Hardcore_rap Análisis_tecnico Aureilhan Autódromo_de_Jacarepaguá Apache_http_server Asparagus_aphyllus_var._bovei Mordellistena_semipygmaeola Haverstraw_(Nueva_York) Helicostylis_ojoche HMS_Clio_(1807) Historia_de_la_lampara_incandescente Avenida_Greenpoint_(linea_Crosstown) Apium_prostratum_var._maritimum Atzimba Antonio_Figuera Antonio_Roman_(director_de_cine) Mulinum_spinosum Asterophrys_leucopus Henry_Carey_Dangar Mind_Games_(canción) Montes_Mitumba Atago_(1921) Aunque_estes_lejos Mugilogobius_myxodermus Arroyo_san_lorenzo_(entre_rios) Historia_de_Veracruz_(Veracruz) Miss_Republica_Dominicana_1980 Historieta_de_humor Ano_736 Mim_104_patriot Aridoamerica Argus_Motorengesellschaft I'm_that_chick INS Idaten_Jump Mondragone Guy_Laliberte Huétor_Santillan Guerra_de_yugurta Himno_Nacional_(Tayikistan) Andrejs_Stolcers Horace_Wilson Guane_(Barichara) Mountain_City_(Tennessee) Guerra_de_los_Clones Anyang_Cheetahs Anticorrosivo

html map