Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Habeas_Corpus_(grupo_musical) Ariel_Ramirez Aringay Miserieux Aspremont_(altos_alpes) Anna_Lee_(canción) Miss_Universo_1978 Hoja_concolora Haplocheirus Héctor_Faúndez Anas_georgica_niceforoi Andrés_Venegas_García Anna_(Gesneriaceae) Mixozoo Ictonyx_striatus Grozniy Andrena Moncada_(desambiguación) Haplogrupo_K_ADN_Y Arboretum_de_Villardebelle Astape Historia_de_Vila-real Gunbuster Anestesia_peridural Anelido Anthericum_palustre Idioma_ibero Ariel_Rivas Argyrothamnia_brasiliensis Antonio_de_San_José_Pontones Arete_de_Cirene Asociación_de_Universidades_Confiadas_a_la_Companía_de_Jesús_en_America_Latina Hasan_Ali_Shah Heterixalus_madagascariensis Apertura_de_los_cuatro_caballos Mink_Carpenter Asambleas_Pentecostales_de_Canadá Anacahuite Halloween_(remake) Avatar:_La_Leyenda_de_Aang_(videojuego) August_II._der_Starke Antonio_Fernandez_Garcia_(historiador) Himno_Nacional_de_Francia Hierodula_fuscescens Ian_Hamilton_Finlay Armando_Benítez Hilario_Azcárate Aviacion_virtual Antonio_Barragan_Fernández Hypasclera_pseudosericea Iahotep Hierococcyx_pectoralis Area_metropolitana_de_Francfort Andrés_Delgado_Calderon Arturo_Boniforti

html map