Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mijaíl_Lorís_Mélikov Mancomunidad_de_Campo_de_Gomara Goebeliellaceae Randy_California Matt_Walsh R_J.Bates Martin_Lunde Middleborough_Center_(Massachusetts) Luis_Carlos_Sahuquillo_García Mandrágora_(grupo) Luces_de_neón Pro-vida Punta_Cancun Medulina Ramon_Maria_del_Valle_Inclan Mesón_ro Luis_I_de_Flandes Pradiumna_(hijo_de_Krishna) Queso_fundido Ramírez Rachovia_brevis Mahendra Marquesado_de_Cuevas_del_Becerro Macranthisiphon_longiflorus Mañil_(estacion) MSAU Maria_Loreto_Sanchez_Peon Rafa_Nadal_Parera Lophotibis Luis_Ernesto_Sosa Presidente_Kennedy_(Espírito_Santo) Lola_López_Mondéjar Pseudomonacanthus_peroni Pretty_Hate_Machine Marco_Popilio_Laenas_(cónsul_139_a_C_) Manu_Leguineche Micrantha_multicaulis Pulsatilla_hackelii Maldito_Duende Los_Verdes_Izquierda_de_Madrid Masacre_de_pirovano Protocolo_Rendezvous Quedas_do_Iguaçu Manuel_da_costa Manuel_Arguelles_Arguelles Luché-sur-Brioux Madia_minima Puente_Tabla Puerto_Cué María_José_Toledo Los_Búnkers_(álbum) Llata_(desambiguacion) Llangréu_Langreo Melosmon Manuel_Varela_Limia

html map