Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rosetta_(banda) SMS_Hertha Rika_Komatsu Municipio_de_Nelson_(condado_de_Lee,_Illinois) Inercia_térmica Republica_cartaginesa Geografia_de_Uganda Geometrias_no_euclideas Giacomo_del_Meglio Repolles Unidad_periférica_de_Argólida UNO Rosa_foetida_var_bicolor GlassFish Infanta_Teresa,_Condesa_de_Flandes Municipio_de_Spring_Garden_(condado_de_Jefferson,_Illinois) Fraser_(Iowa) Geocarpon República_Popular_de_Ucrania_Occidental Iglesia_de_los_Desamparados_(Sanlúcar_de_Barrameda) Gesto_por_la_paz_de_euskal_herria G.J.Lewis In_on_the_Kill_Taker Municipio_de_Greeley_(condado_de_Shelby,_Iowa) Félix_Gancedo Río_Shashe Rueda_de_Jalón_(Zaragoza) Gaspar_Requena,_el_Joven Indice_de_Hart-Becking Imaginismo Gefosse_Fontenay Glasgow-Prestwick_Airport Ignacio_Zaragoza_Seguín Iglesia_San_Luis_de_los_Franceses Fútbol_de_primera Fundación_Cultural_Bayahonda Iglesias_ortodoxas_de_Grecia_-_sínodos_veterocalendaristas_griegos Revolución_Nacional_Indonesia Restauración_(Republica_Dominicana) Un_par_de_seductores_(película) Richard_Charles_Rodgers Uso_fuera_de_indicacion Ginga_Giri-Giri!!_Butchigiri_no_sugoi_yatsu U_261 República_Kirguisa Urgezes Rockdale_(Nueva_York) Fuerza_Aérea_de_Estados_Unidos_en_Europa Río_San_Marino Tremissis Roberto_Lehmann_Nitsche Gentianothamnus_madagascariensis Iglesia_de_la_Inmaculada_Concepción_(Anna) Rossville_(Indiana) Utricularia_gibbosa

html map