Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diligencia_(carro_rápido) Depresión_reactiva Dinastía_de_Borbón Distrito_de_locumba Alto_Comisionado_de_las_Naciones_Unidas_para_los_Derechos_Humanos Death_-_Pierce_Me Ales_Loprais Amar_fue_su_pecado Distrito_de_Puerto_Bermúdez Darley_Arabian David_Catala_Jimenez Alessandro_Gassman Diego_Sillero Didier_Ovono Corrimiento_hacia_el_rojo Crusher_Carl_Creel Diabrotica_curvipustulata Allentown_(Nueva_Jersey) Copa_de_España_de_Mushing Dactylispa_nigrodiscale Diez_Mandamientos Diocesis_de_Varsovia Distrito_de_Acolla EADS_Mako/High_Energy_Advanced_Trainer Criptomeria_japonesa Alga-RIIF_Bishkek Cyperus_pedunculatus Corte_(desambiguación) Ampelis_nattererii Coq Alismorkis_centrosis Doomed_Megalopolis Doctorándose Distrito_de_Namballe Diagrama_ternario ECM Cristóbal_Guadalajara Diccionario_enciclopédico_Brockhaus_y_Efron All_Saints_1.9.7.5. Alternativa_Verda_-_Moviment_Ecologista_de_Catalunya Coogan's_Bluff Departamento_De_Justicia_Juvenil_De_Texas Alzamiento_del_18_de_julio Dr._Dolittle:_El_Perro_del_Millón_de_Dólares Costumbres_de_la_Antigua_Grecia Cuentos_asombrosos Coquitlam_(Columbia_Britanica) Días_Felices Código_de_Autorregulación_sobre_Contenidos_Televisivos_e_Infancia Czeslaw_Uznanski Curculionido Amestris_(desambiguación) Amina_Lawal An-30 Alocromatico

html map