Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cipres_comun Wola_Stanisławowska Alejandro_Aguilar Ciruela_de_Olías Condado_de_Misisipi_(Arkansas) William_Froude Aceite_de_Exodos_30:22_25 Vézannes What_do_you_want_from_me? Zombie Yubran_Jalil_Yubran Abrodictyum Abuela_bondad Club_Atlético_Chalaco Coalició_Valenciana Club_Ciclista_Amanecer Cindy_Noble Afro-jùju Xawery_Dunikowski Vasco_da_Gama_(desambiguación) Agentes_antiarritmicos Agapornis_(banda) Chañaral_(provincia) Akron_Firestone Venae_digitales_communes_pedis Aeropuerto_Logroño_Agoncillo Villamayor_del_Río Colona_(Illinois) Akehama_(Ehime) Cody_Hida Acido_nucleico Youngyouthara Videopac_G7000 Vilachá_A_Pobra_do_Brollon Vestimentifera Van_Bibber_Lake_(Indiana) Zatanna_(serie_limitada) Aeropuerto_Internacional_Senou Walter_White Aidalai_(album_edición_en_espanol) Comite_Permanente_del_Buró_Político_del_Comite_Central_del_Partido_Comunista_de_China Aeropuerto_de_Vitoria Valdefinjas Yerba_de_las_úlceras Yuriria_chapalae Cocina_sevillana Villalba_de_los_alcores Vereda Zords Aacr2 Viestards Condado_de_Fulton Condes_de_Luxburg Ciudad_Cuauhtemoc_(Chihuahua) Aeropuerto_Internacional_de_Congonhas/Sao_Paulo

html map