Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_Nuestra_Senora_del_Pilar_(Valencia) General_Enrique_Mosconi Río_Gers Iglesia_de_madera_de_Rollag Iglesia_del_Sagrado_Corazon_de_Jesus_(Ganjuran) Frente_de_Liberacion_Nacional Republica_Árabe_Saharaui_Democratica Tripoli_(distrito) Tritenii_de_Jos Urochordata Garcilla_indonesia George_of_the_Jungle_2 Municipio_de_Richland_(condado_de_Lyon,_Iowa) Ruiz_Zorrilla Rodrigo_Fernández_de_Castro_"el_Calvo" Municipio_de_Eastatoe_(condado_de_Transilvania,_Carolina_del_Norte) Galiano_Island TyC_Sports_Señal_Alternativa Ruul Richard_Ulfsäter Ganagol Rio_Senegal Reino_de_dinamarca Iglesia_Santa_Maria_de_la_Plaza Globo_de_Oro_al_mejor_actor_de_drama Rio_Grande_(Tamaulipas) Rubí_(novela) Gloria_Polanco Roger_Donaldson Fuero_viejo_de_castilla Ignasi_Calvet_Esteban Municipio_de_South_Clinton_(condado_de_Sampson,_Carolina_del_Norte) Remote_File_Inclusion Igantzi Gender_Bender_(The_X_Files) Ilustre_y_Venerable_Cofradía_del_Santísimo_Rosario Ricardo_Gutiérrez_Abascal German_Hernández_Amores Río_Ordunte Undecima_legión SZDSZ GOS_Rocket Rusia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_invierno_de_1998 Municipio_de_Ortonville_(condado_de_Big_Stone,_Minnesota) Frederick_Charles_Copleston Richie_Frahm Glyptodonte Ruta_de_Illinois_84 Ureteroileostomía_tipo_Bricker Geranium_brutium República_Tuvá Rucervus_duvaucelii Imobac_Bencomo Reserva_ecológica_Ciudad_Universitaria George_Borrow

html map