Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tujia Gastronomía_de_Finlandia Rookie_del_ano S.O.S._Titanic Fúwa Gira_Me_Verás_Volver_(álbum) Un_argentino_en_Nueva_York TuTubo Gemona_del_Friuli Geb Fresno's Ulugh_Beg Go_Fukakusa_In_no_Shōshōnaishi Romantico_(album) Rochefort_(Savoya) Garcia_Sánchez_I Municipio_de_Aurora_(condado_de_Lawrence,_Misuri) Gobernaciones_del_Líbano Romero_blanco Fredy_Garcia Rio_Chone Municipio_de_Rush_(condado_de_Schuylkill,_Pensilvania) Río_Ardeche República_Socialista_Federada_Soviética_de_Rusia Municipio_de_Maumelle_(condado_de_Craighead,_Arkansas) Trinity_(Alabama) Universidad_de_París_IX GR_7 Reichsrundfunk-Gesellschaft_m_b_H.: Gisele_Caroline_Nonnenmacher_Bundchen Gatos_riñendo Tularemia Roma_Italia Infierno:_Canto_Decimocuarto Trithrinax_mauritiiformis Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(Utiel) Uruguay_(desambiguacion) Gekiso_Sentai_Carranger Ruta_de_Illinois_97 Río_Köpruçay Rio_Losmina Universidad_de_california_en_merced Txumari_Alfaro Municipio_Santa_Rosalia_(Portuguesa,_Venezuela) Gavutu Fuente_tipográfica Ulysses_Moore Universidad_Autonoma_de_Zacatecas Rigidez_de_la_Constitucion Galeruca_comaica Inmigración_india_en_Argentina Trilocos Unión_Cristiana_y_Democratica-Partido_Popular_Checoslovaco Il_Ossso_Sports Turgencia_cutánea

html map