Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diagrama_de_carroll Altagracia_De_Orituco Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006/Cuartos_de_final Cristóbal_Márquez Dias_de_multa Dúo_Kie Cónclave_de_abril_de_1555 Detectores_opticos Drag_and_drop Cyaneolytta_chopardi Dimension_Hatross Aline_Barros Edificación_del_socialismo_en_un_solo_país Distrito_de_Sarande Edi_Brok Deportivo_de_La_Coruña_B Druogno Cubo_de_la_solana Desde_un_Principio:_From_the_Beginning_(álbum) Coordinador/a_Pokemon Copa_Ciudad_de_Valparaiso_2000 Detección_de_movimiento Crenicichla_ternetzi Coregonus_megalops Distrito_electoral_de_Brush_Creek_(condado_de_Saline,_Nebraska) Distrito_de_Pachas Drexel_Heights_(Arizona) Cor-ai_(Stargate_SG-1) Daal Echinocactus_fascicularis Almyra_illyrica Amaranthus_crispus Alka_Seltzer Crafting_in_heaven Cóndores_7 Discernimiento Coram_(Nueva_York) Dum Cuervo_de_cuello_blanco_o_de_la_Hispaniola Alto_Deba Cristobal_de_Albornoz Almirante_Cochrane_(FFG_05) Ana_Rita_Contreras Cristiano_Giuseppe_Lidarti Dos_extranos_amantes América_&_en_vivo Déja_vu_(cancion_de_Gustavo_Cerati) Distrito_de_Chalon_sur_Saone Davinson_Monsalve Declaración_sobre_los_Derechos_de_los_Pueblos_Indígenas East_Porterville Diputacion_de_Vizcaya Copa_Confederación_de_la_CAF_2006 Corte_Suprema_de_Nevada Echinocactus_robustus_var._prolifer

html map