Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francisco_Galdós El_corcel_dorado Estación_Carmen_de_Patagones Ente_Publico_RadioTelevisión_Madrid En_mil_pedazos Espanol_(Argentina) Evariste_Jonchère Enriqueta_María_del_Palatinado En_familia_(obra_de_teatro) Europeos_en_pista_cubierta_de_Turin Estrella_roja_de_cinco_puntas Ejército_de_Rumanía Eurojunior_2004 Elecciones_lituanas_al_Parlamento_Europeo_en_2004 Fernando_Manríquez_Hernández Estacion_San_Carlos Flassans_sur_Issole Empresa_ferroviaria FK_BSK_Borča Elecciones_Asamblea_Nacional_Constituyente_de_Guatemala_de_1984 Estrecho_de_Minch Etheostoma_smithi Educacion_linguistica Ejército_Austrohúngaro Everlast_(singer) Falibilista Eloy_de_la_Iglesia FC_Kilikia Fiestas_de_Nuestra_Senora_del_Carmen Felipe_Moreno_Sigüenza-Soldevilla Francisco_Javier_Alvarez_Uría Fernando_de_Portugal Fleurey-lès-Faverney Estacion_Anderson El_divino_valles El_rey_del_peligro Fisica_de_Altas_Energias Favre Español_pastuso El_martirio_de_San_Sebastian_(El_Greco,_Palencia) Esclainvillers Edouard_Leon_Scott_de_Martinville Elecciones_estatales_de_Nuevo_León_de_2009 Edmílson_Gomes Elecciones_presidenciales_de_Venezuela_de_2012 Francisco_Miguel_Narváez_Machon Estacion_de_Bălţi_Slobozia El_Fantasma_de_la_Ópera_(pelicula_2004) Embalse_de_alcorlo Eldorado_Business_Tower Embalse_Multiproposito_Cinera Fermin_"Burbuja"_Vázquez Faro_del_pescador Emiratos_del_Golfo_Pérsico Fi_Aquarii

html map