Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Planeta_ctonico Pelícano_pardo_de_Carolina Orden_de_Belchite Myrtus_grumixama Pedro_Tomas_Gomez_Cía Pointe_à-Pitre Podura_aquatica Parque_Colón_(Buenos_Aires) Phlyctidocarpeae Nueva_visión Pink_Houses Pietro_Pomponazzi Policia_misionera Observatorio_de_Medio_Ambiente_Urbano Omaspides_unicolor Narcissus_pallens Musica_culta Nagosa Office_95 Museo_de_Escultura_al_aire_libre_de_la_Castellana Ni_Puedo_Ni_Quiero Paivaea_langsdorffii Mónica_Pascualotto Oversteps PR:HI Oración_unimembre Outeiro_da_Cortiçada Peliculas_de_Spiderman Orden_Livonica Nehrove Nolan_Roux Néstor_Ítalo_Isella_Ferlini Pintura_flamenca_(siglos_XV_y_XVI) Parque_del_Estado_Jardines_del_Edén Odenwalder_Fruhstuckskase Parc_national_du_Mercantour Panteon_de_las_Glorias_del_Norte Noúmenos Newport_(Nuevo_Hampshire) Only_You_(pelicula) Palacio_Minetti Muserola Nintendo_Famicom Oyedaea_lundellii Oedibrya Paniónios_BC Papel_del_japón Olgária_Matos Participaciones_internacionales_del_fútbol_argentino_a_nivel_de_clubes Pirámide_renal Olvido_Gara_Jova Petres_(Valencia) Ophrys_subfusca Orellana_americana_var_leiocarpa Nouv._Mater._Fl._Atl.

html map